fbpx

16 вересня: чого категорично не можна робити

Щорічно в цей день православна церква згадує святу мученицю Домну Никомідійську. Крім того, за народним календарем, відзначають свято Домна Доброрідна, на яке слов’яни влаштовували у своїх будинках генеральне прибирання.

Головні заборони свята

В цей день наші предки традиційно спалювали непотріб і сміття, а також наводили порядок у будинку і нежитлових прибудовах.

У народі щиро вірили, що для того, щоб осінь і зима в домі пройшли благополучно, ніхто не хворів, всім вистачило їжі і тепла, потрібно обов’язково в день Домни ретельно прибратися в житлових приміщеннях, господарських стайнях, коморах та інших прибудовах.

Читайте також: УКРАЇНУ НАКРИЮТЬ ЗАМОРОЗКИ: СИНОПТИКИЗДИВУВАЛИ ДАТОЮ

Так, все, що вважалось непотрібним, немічним і старим, ввечері було прийнято спалювати разом із бадиллям від картоплі.

Те, що було шкода викинути або спалити, але родиною вже не використовувалося, віддавали убогим. На Київській Русі вважалося, що таким чином можна отримати удачу і благополуччя на рік вперед.

У той же час у деяких регіонах цей обряд проводили зовсім по-іншому. В будинок приносили різні старі речі, і також вважали, що це приведе до достатку та успіху.

Крім того, слов’яни з особливим трепетом ставилися до старих стоптанным лаптям. Вони в прадавні часи були найпоширенішим взуттям на Київській Русі.

Постоли плелися в основному з липового лика, але зустрічалися вироби з берести і з тонких смужок шкіри. В цілому це взуття було ненадійним, тим, що швидко зношувалося, проте дуже дешевим, тому до моменту збирання в будинку накопичувалася ціла купа старих постолів.

В цей день заборонялося залишати лапті в темному кутку – треба було обов’язково в цей день всюди їх розвісити: на тин, що оточував двір, на стовпи біля воріт, під дах хат і хлівів, на кілки, увіткнені в городах.

Серед віруючих ходило повір’я, що чим більше постолів розвішано довкола будинку, тим більше шансів відвести від господарства і домочадців пристріт: недобра людина обов’язково почне перераховувати постоли, зіб’ється з рахунку і забуде накоїти щось лихе.

Ще в народі говорили, що, якщо Василина прийшла, то бажано поквапитися зі збором льону в полі.

До цього часу наші предки вже збирали і готували його для подальшої обробки. У ці дні починалися холоди і селяни поспішали переселитися в теплий будинок з літніх веранд.

Джерело.

You cannot copy content of this page