fbpx

Батьки не вічні! Благаю вас – Цінуйте те, що маєте!

Батьки не вічні! Цінуйте те, що маєте, адже час швидкоплинний. Потім залишається відчуття, що ти щось недоробив, недодав, неправильно поводився…

Не треба себе винуватити. Винний тільки час. Це замкнений цикл, який від нас не залежить. Спробуйте вкласти у пам’ять ці 10 правил, і нехай вони вам допоможуть, коли настане потреба. Джерело

Мати жuвuх батьків для людини в будь-якому віці – це велике щастя! Але часто батьки нас дратують своїми примітивними, на наш погляд, проблемами. Або, нам просто не вистачає на спілкування з ними часу.

Чому так відбувається? Можливо, тому що вони постійно критикують, дають поради і втручаються у ваше життя? І що ж з цим робити?

Відповідь на це питання знає художник Олександр Галицький, в минулому – арт-директор в крупній компанії. Зараз Олександр працює в будинку для літніх людей, де веде гурток різьблення по дереву. Більшості його учнів за 80.

У книзі «Мама, не горюй! Як навчитися спілкуватися з літніми батьками і при цьому не зiйтu з poзуму самому»Олександр Галицький пояснює молодим людям, як правильно спілкуватися з людьми похилого віку.

10 правил спілкування з старіючим батьками: якби знала б на 20 років раніше.

Ці поради – запис лекції Олександра Галицького, вперше опублікованої на сайті католицького часопису Credo.

Ось основні правила спілкування з людьми похилого віку, які він вивів за багато років роботи з ними.

1) Ні в якому разі не сперечайтеся з людьми похилого віку, не намагайтеся їх у чомусь переконати.

Зробити це неможливо. Якщо продовжите сперечатися – тільки зіпсуєте відносини. Їх вже не виправиш, з цим треба змиритися. Постарайтеся змінити, в першу чергу, себе. Змініть своє ставлення до подій.

Коли ви всередині ситуації, то бачите тільки одну сторону медалі: які ваші старі примхливі, шкiдливі, скільки вони доставляють незручностей … Постарайтеся поставити себе на їх місце – і ви побачите, що їм дуже погано.

“Це їх останні роки. Вони бояться хвopоб, власної немочі, нудьги, власної непотрібності і даремності, смepті, в кінці кінців. Стільки праці варто встати вранці, зробити нормальні відносини, які раніше, в молодості, їм давалися легко і просто.

І особливо гнітить усвідомлення того, що краще вже не буде, буде тільки гірше”.

2) Беріть ситуацію в свої руки.

У вас літні батьки і вони вас дратують? Звичайно, нелегко змиритися з тим, якими вони стали. Адже ви пам’ятаєте їх зовсім іншими! Значить, настав момент взяти керування в свої руки. Як це зробити?

Непомітно поміняйте вектор відносин: перестаньте спілкуватися з батьками з придихом, перестаньте виправдовуватися, пояснювати, грати роль дитини. Це процес довгий і складний. Наберіться терпіння і використовуйте почуття гумору.

« За допомогою жарту – будь-якого, навіть не найвдалішого – можна розрядити майже будь-яку небезпечну ситуацію, яка виникає в спілкуванні з літньою людиною».

Не вступайте в кoнфлікт – це марно. Навіть якщо мова йде про безпеку і здоров’я людини, не висувайте свої претензії, шукайте інший підхід.

3) Не нагадуйте людям похилого віку про наболіле.

Люди похилого віку дуже цінують все, що так чи інакше може їх відвернути від неприємних фізичних відчуттів, поганих думок і переживань.

Тому, якщо ви хочете принести своїм літнім батькам задоволення, не даруйте їм скороварку, кавоварку, пральну машину і т.д. Вам здається, що такий практичний подарунок неодмінно принесе їм радість? Якщо ви дійсно хочете порадувати літніх батьків, подаруйте їм трохи свого часу.

Крім того, чим більше часу ви будете проводити з батьками, тим довше вони будуть жити.

4) Прийміть літніх батьків такими, якими вони є.

Є тільки один спосіб покращити відносини з літніми батьками. Зрозумійте і прийміть один простий факт: відтепер ваші відносини здебільшого будуть тільки такими – складними і суперечливими.

Дайте людям похилого віку можливість бути такими, якими вони є. Поважайте їх дитячий вибір. Виконуйте дyрні прохання. Не ставтеся серйозно до їхніх ідей.

5) Поставте себе на їхнє місце.

Ми всі рано чи пізно постаріємо. Хтось вже в молодому віці відчуває себе старим. Літні родичі найближче підібралися до кінцевої зупинки. Ви туди теж доберетеся – це лише питання часу.

Тому постарайтеся розглянути в літніх батьках себе. Адже ви теж коли-небудь опинитеся в їх ролі. Думати про це страшно, але з часом ця думка приносить полегшення.

Пам’ятайте: спілкування з людьми похилого віку – це в якомусь сенсі спілкування з самим собою, співчуття і любов до них – це любов до себе самого в старості.

Читайте також: «Я дуже нещаснuй. У мене все гipше, ніж в інших людей», – сказав молодий юнак мудрецю. І ось яку мудру відповідь він отримав

6) Прощайте.

Починайте кожен день з чистого аркуша. Не тягніть вчорашні образи в сьогоднішній день. Пам’ятайте: ваші батьки – найближчі вам люди. «Гаразд, проїхали», – девіз, який вам необхідно взяти на озбpoєння.

Забувайте негаразди. Не сперечайтеся з ними. Зустрічайте новий день – і своїх батьків – з посмішкою.

7) Не звинувачуйте себе.

«Я щось упустив» – така думка приходить на розум багатьох людей середнього віку, коли вони розмірковують над відносинами з батьками.

«Але винні не ми. Винен час, – говорить Олександр Галицький. – Зворотний процес процес старіння – завжди пригнічує.

Пам’ятаєте жарт? Песиміст каже, що гірше бути не може, оптиміст стверджує – що ти, звичайно, може! Ось що відбувається на наших очах».

Але ми не винні в старінні наших близьких.

8) Не чекайте задоволення від спілкування.

Спілкування з літньою людиною – справа, яка вимагає досвіду і знань. Особливо важко говорити із літніми людьми тет-а-тет. Перед розмовою налаштуйтеся на те, що це буде непросто. Не чекайте задоволення від такої розмови – тоді ви не розчаруєтеся.

Пам’ятайте – літні люди часто здаються собі нікчемними істотами. І інтерес до них з нашого боку для них – подарунок! », – пише Галицький.

9) Проявляйте щирий інтерес до людей похилого віку.

«Одного разу одна з моїх учениць, їй теж за 90, дуже песимістична жінка, не прийшла на урок. Я подзвонив їй дізнатися, що трапилося. Вона була вражена: «Ви мені дзвоните ?! Я зараз прийду”. Вона була здивована, що потрібна комусь, що про неї пам’ятають», – розповідає Олександр Галицький.

Літнім людям складно повірити, що хтось їх потребує. Їм складно дивитися на себе в дзеркало, вони себе не люблять. Ваш інтерес до них допоможе вашим взаєминам.

10) Вивчіть “технічні характеристики” ваших літніх батьків.

За словами Олександра, ми дратуємося в присутності людей похилого віку, тому що не розуміємо один простий факт: людина поруч з нами – інша. Вона погано бачить, погано чує, погано ходить, не кажучи вже про те, що всередині. Вона тільки виглядає, як ми. А час тече у неї інакше.

“Зрозумійте: люди похилого віку – це люди, які живуть в іншій системі координат”, – говорить Олександр.

Проявляйте більше любові і турботи, адже час – швидкоплинний, а батьки – не вічні!

You cannot copy content of this page