fbpx
Здоров'я
Чи шкідливо їсти яйця і як це позначається на нашому здоров’ю

У яйцях багато білка і поживних речовин, але є холестерин. Як це позначається на нашому здоров’ї – розібралися дослідники.

Чи правда в яйцях багато холестерину?

Холестерин – це схоже на віск речовина, що міститься в їжі, а також виробляється організмом. Кілька десятиліть тому дослідники виявили зв’язок між високим рівнем холестерину і серцевими захворюваннями. З тих пір вважалося, що яйця шкідливі для серця .

Так, в цільних яйцях багато холестерину. Вони основне джерело цієї речовини в раціоні більшості людей. У двох великих яйцях (100 г) міститься близько 422 мг холестерину. Для порівняння: в 100 г м’ясного фаршу 30-відсоткової жирності тільки 88 мг.

До недавнього часу максимальною дозою холестерину вважали 300 мг в день. А для людей з серцевими захворюваннями ще менше.

Високий вміст холестерину в якомусь продукті не означає, що від нього підвищиться рівень холестерину в крові.

В організмі холестерин виробляється печінкою. Коли ми їмо більше продуктів з високим вмістом холестерину, печінку просто знижує його вироблення. І навпаки, коли з їжі надходить менше цієї речовини, печінка виробляє його більше. Тому рівень холестерину в крові практично не змінюється від вживання продуктів з холестерином.

Холестерин – це не шкідлива речовина. Він бере участь у виробленні вітаміну D, стероїдних гормонів, а також жовчних кислот, які допомагають перетравлювати жири. Він присутній у всіх клітинних мембранах. Без холестерину організм не зможе існувати.

Читайте також: 12 ОЗНАК ТОГО, ЩО ВИ ПОГАНИЙ ПРАЦІВНИК

Чи є зв’язок з серцево-судинними захворюваннями?

За даними досліджень, одно-два яйця в день не впливають на рівень холестерину в крові і не збільшують ризик серцевих захворювань. Більш того, вживання яєць при дієті з низьким вмістом вуглеводів покращує маркери серцевих захворювань. Це відзначили у людей з порушенням чутливості до інсуліну і діабет 2-го типу.

Під час одного дослідження спостерігали за пацієнтами з преддіабетом. У тих, хто вживав цільні яйця, покращилася чутливість до інсуліну в порівнянні з тими, хто їв тільки білки. В іншому випадку пацієнти з преддіабетом протягом 12 тижнів їли по три яйця в день.

У них виявили менше маркерів запалення, ніж у людей, які при такій же дієті їли замінники яєць.

При вживанні яєць рівень «поганого» холестерину (ЛПНЩ) не змінюється або зростає незначно. А ось зміст «хорошого» холестерину (ЛПВЩ) зазвичай збільшується.

За даними досліджень, регулярне вживання яєць безпечно для тих, у кого вже є серцево-судинні захворювання. Більш того, аналіз 17 не експериментальних досліджень не виявив взаємозв’язку між вживанням яєць і хворобами серця.

Чи є зв’язок з діабетом?

Дослідження не дають однозначних результатів. В одному випадку помітили, що у тих, хто щодня вживає по одному яйцю, підвищена ймовірність розвитку діабету 2-го типу. Це у порівнянні з тими, хто з’їдає менше одного яйця в тиждень. В іншому дослідженні виявили взаємозв’язок між вживанням холестерину і підвищеним ризиком діабету.

Виходить, яйця можуть бути шкідливими для людей з діабетом і преддиабетом. Однак варто зауважити, що ці дослідження не були експериментальними. Вони тільки вказують на зв’язок між вживанням яєць і підвищеною вірогідністю розвитку діабету. Вони не враховують, що ще їли учасники, чи займалися вони вони спортом і яким іншим факторам ризику піддавалися.

Під час контрольованих клінічних досліджень було виявлено, що здорове харчування, що включає яйця, корисно людям з діабетом. Так, у пацієнтів з діабетом, які з’їдали по 2 яйця в день, знизилися рівень цукру в крові натще, інсулін і тиск, а рівень «корисного» холестерину виріс.

Як впливає генетична схильність?

У людей з деякими генетичними особливостями можливо різке збільшення рівня холестерину після вживання яєць. Однак поки недостатньо досліджень на цю тему.

Люди з геном АпоЕ4 мають підвищений ризик високого холестерину, серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу і хвороби Альцгеймера .

Дослідники спостерігали за людьми з нормальним рівнем холестерину. Протягом трьох тижнів вони вживали по 3,5 яйця в день. У людей з геном АпоЕ4 більше ніж в два рази збільшився рівень ЛПНЩ і загального холестерину в кpoві. Можливо, одне-два яйця в день не привели б до такого значного ефекту.

Це підвищений рівень холестерину в кpoві і, відповідно, високий ризик серцево-судинних зaxвopювань. Людям з цим діагнозом потрібно знижувати рівень холестерину за допомогою харчування і медикаментів. Їм краще взагалі уникати яєць.

У деяких людей рівень холестерину в кpoві зростає у відповідь на вживання продуктів з холестерином. В учасників дослідження, які з’їдали по три яйця щодня протягом місяця, збільшився вміст великих частинок ЛПНЩ. Однак вони вважаються не такими шкідливими, як дрібні частинки.

У чому користь яєць?

Яйця – джерело білка, вітамінів і мінералів. В одному великому яйці міститься:

 • Кілокалорії – 72
 • Білки-6 м
 • Вітамін A – 5% від рекомендованої добової норми споживання
 • Рибофлавін – 14% від норми
 • Вітамін B12 – 11% від норми
 • Фолієва кислота – 6% від норми
 • Залізо – 5% від норми
 • Селен – 23% від норми

Крім того, яйця:

 • допомагають довше залишатися ситим
 • прискорюють обмін речовин за рахунок міститься в них білка
 • корисні для мозку, так як містять речовину холін
 • захищають очі від катаракти і макулодистрофії завдяки вмісту лютеїну і зеаксантину.
 • знижують запалення

Отже, яйця – один з найбільш корисних і поживних продуктів. У більшості випадків вони не сильно збільшують рівень холестерину.

Але, як і з усім, що стосується харчування, немає універсальних рекомендацій. Якщо у вас є генетична схильність до підвищеного холестерину, доведеться обмежити вживання яєць.

Джерело.

Related Post