fbpx
Україна
Чому перехід на електронні підручники в школах України затягується

Питання про забезпечення шкіл підручниками піднімається щороку. Проблеми одні й ті ж: книги старізастарілі, а нові спочатку не встигають друкувати, а потім — доставляти до навчальних закладів.

Матеріали, які доводиться купувати самостійно, занадто дорогі, а батьки скаржаться, що дітям важко носити непідйомний портфель кожен день. Вихід з ситуації, що склалася, здавалося б, є — електронні підручники.

Але і тут не все так просто: безкоштовних варіантів дуже мало, а «піратські» — неякісні і не з усіх предметів. А на професійні електронні книги батьки розщедрюватися не поспішають.

«Гаджет» — навчання і «живі» картинки

Цього року видавництва надали Міністерству освіти і науки електронні версії підручників для розміщення у вільному доступі (поки тільки для 9-х класів).

Ця новація пропонується відомством вперше, і такі книги доступні для скачування за державний рахунок. Версії — якісні і зручні, деякі дев’ятикласники вже використовують їх у роботі.

«Мій син закачав всі потрібні підручники і ходить зараз у школу без нічого. Правда, паперові книги ми все одно чекаємо: вони все ж здоровіше для зору. Був і такий момент, коли надовго відключили світло, а у нас як раз сів планшет. Але таке , вважай, — рідкість.

Незадоволені в даному випадку тільки батьки, чиї діти не мають гаджетів, здатних відображати навчальні версії (є, наприклад, тільки простенький телефон): їм доводиться або робити ксерокопії, або переписувати у інших в очікуванні допомоги « , — розповідає мама київського школяра Ольга Степашина.

Читайте також: ПОРТРЕТ УКРАЇНСЬКОГО ВЧИТЕЛЯ: ЖІНКА ЗА 40 ІЗ ЗАРПЛАТОЮ ВІД 7000 ГРН

ЗА ГРОШІ. Але безкоштовні підручники поки має лише одна паралель, а купувати е-книги за гроші готові не так багато батьків. Уже кілька років в Україні працює платформа e-pidruchnyky.net: вона дає можливість школярам користуватися електронними підручниками, які повністю зберегли верстку оригінальної книги.

«За час роботи збільшився як кількість підручників, так і видань, які з нами співпрацюють. У нас в базі більше 400 книг. Принцип роботи — простий: закачується програма, що надає доступ до підручників, а потім закачується книга, і з карти списується її вартість (в середньому 25 грн / одиниця).

Це дає право з одного аккаунта бачити підручник на двох пристроях. Реклами і вірусів, на відміну від піратських версій, немає, і ступінь захисту висока», — розповідає директор ТОВ» Є-підручники «Ігор Каплаушенко. І підкреслює: попит на такі підручники є, але нижче, ніж хотілося б.

Є і ще один формат підручників, над якими зараз працюють на платформі.

«Наявні підручники все ж не зовсім можна вважати мультимедіа — це скоріше» оцифровка «звичних книг. А мультимедійні копії передбачають оживаючі картинки,» клікабельні «посилання, запуск відео і аудіо, можливість збільшення картинки, інтерактиву з завданнями.

Саме такий продукт ми запланували показати в наступному році. Складність створення книг таких форматів — в тому, що у мультимедійних продуктів короткий термін життя: вже через пару років версія застаріває і потребує доопрацювання. тому фінансування таких продуктів — пи ріс складний», — говорить Каплаушенко.

Задания по qr-коду, игры и фильмы

Про те, що для сучасних школярів важливо створювати якісний і сучасний контент, говорять і в видавництвах.

«Сьогодні діти інші. Їх стихія — гаджети. Але недолік навчання на планшетах, комп’ютерах і т. Д. В тому, що розсіюється увага через переходів за гіперпосиланнями. Тому ідеальне поєднання — паперовий підручник з електронним додатком.

Але е-книжка не повинна бути копією принт-версії — в ній повинні бути інтерактивні тести, відео, аудіо та навіть зворотний зв’язок з учителем! у світі зараз ця проблема активно вивчається.

Практично до всіх підручників, які ми видаємо, ми намагаємося робити такі додатки. Для цього у нас укладено договір з IT-фірмами і працює спеціальний підрозділ всередині видавництва (близько 40 осіб). Вони створюють завдання, інтерактиви та інше.

Наприклад, в підручник А. Глазовий «Українська мова» для 9 класів ми поставили QR-коди, при переході на які діти можуть подивитися відеоскрайбінг (мальовані відео). У підручнику фізики (В. Бар’яхтар) можна зробити віртуальну лабораторну роботу.

При цьому книги школярам завантажувати необов’язково: досить навести QR-код і безкоштовно пройти мультимедійне завдання», — говорить гендиректор видавництва «Ранок» Віктор Круглов .

В ПЛАНАХ. До речі, про таких додатках вже є і відгуки вчителів. «Дітям дуже подобається, якщо вчитель на уроці дає завдання: пройти тест на смартфоні. Дітей це мотивує розібратися в уроці» , — розповідає вчитель Світлана Лісоколенко (м Харків ).

Наступна вершина, яку планують підкорити розробники, — оснащення іграми підручників для молодшої школи та фільмами-короткометражками — старшої.

«Щоб було цікаво учням 1-4 класів, в е-книгах обов’язково повинні бути ігри, а щоб старшокласники на уроках не нудьгували, а набиралися досвіду (лабораторії щось є не в кожній школі), в їх підручниках повинні бути фільми», — повідомив Віктор Круглов.

Експеримент з «ігрокнігамі»

Про те, що робота з використанням е-підручників на мультимедійній основі ефективна, кажуть і в школах — учасниках педагогічного експерименту «Розумники» ( Smart Kids).

Близько 100 українських навчальних закладів використовували (на добровільних засадах) освітні електронні ресурси, які розроблялися педагогами і відомими IT-компаніями.

У навчальних програмах поєднували традиційні і інноваційні технології навчання, а матеріал подавали закінченими логічними блоками в доступній ігровій формі.

Читайте також: КІБЕРПОЛІЦІЇ ПОПЕРЕДЖАЄ УКРАЇНЦІВ ПРО НОВІ СХЕМИ СМС-ШАХРАЇВ

«Гра, яка насправді не гра, а цілком серйозне завдання / завдання, у учнів викликала не тільки жвавий інтерес, але і дозволяла краще і швидше засвоїти матеріал — за рахунок анімованих персонажів і звукового супроводу.

За спостереженнями вчителів, діти, які брали участь в експерименті, показували більш високий рівень знань, ніж їх однолітки минулих років і учні шкіл, не задіяних в освоєнні інноваційного навчання», — розповідає вчитель Олена Головіна (м. Дніпро).

Джерело.

Related Post

facebook