fbpx
Суспільство
Чому під час посту – кожен день особливий.

Розпочався Великий піст або ж Чотиридесятниця. Відомо, що кожна недiля Чотиридесятниці має свою назву. А у Страсний тиждень, перед Великоднем, кожен день називається “Великим” і має свої церковні традиції, пише газета “Експрес”.

Втім, під час посту – кожен день особливий. Найбільше в це вірять мешканці Карпат. Вони кажуть, що, присвячуючи кожен день посту іншому наміру, молячись та роздаючи милостиню, можна випросити в Бога що завгодно й навіть… покарати ворога.

– Одразу скажу, що таке щоденне говіння не має під собою церковного, а лише народне підгрунтя, – каже етнограф Микола Кавацюк. – Докладно постування жителів Карпат вивчала дослідниця Гуцульщини Калина Ватаманюк із Верховини. Власне, з її записів та й з моїх особистих спостережень хочу розповісти, як і за що постять у горах від понеділка до неділі, присвячуючи кожен день іншому наміру.

Ось, візьмемо понеділок. У гуцулів він вважається чоловічим днем. Тому постять і просять Бога змін у житті, нової або більш оплачуваної роботи, позбавлення від хвороби, миру й ладу в родині зазвичай чоловіки. А останнім часом карпатські газди постять і за мир в країні та за своїх рідних і побратимів, які воюють на Сході.

– А жінки в цей день хіба не говіють?

– Церковний піст – для всіх один. Зрештою, у понеділок постять та просять бога про добру долю для своїх дітей матері неодружених дівчат. Разом з ними можуть “голодувати” й самі юнки, просячи Бога дати їм добру долю.

– За що говіють в інші дні тижня?

– Наміри дуже різні. У вівторок постять люди, чиї родини спіткало лихо. Щоб піст був більш дієвим, треба запалити в хаті три великі воскові свічки – святому Антонію, Пресвятій Трійці та Божій Матері – й проказувати зранку, о третій годині дня й увечері по 12 разів “Отче наш”, “Богородице Діво” та “Вірую”. Так можна робити не лише в час Великого посту, але й 12 вівторків на рік. Проте вважається, що дуже дієвими піст і молитви є у вівторки Великого посту.

Читайте також: Коли мене не стане: Краще послання батька своєму синові на все життя

У середу утримуються від споживання їжі ті, хто бажає здоров’я і щастя своїм рідним. Є повір’я, що хто впродовж усього життя говіє в середу, того ніколи й ніхто не зрадить. У четвер постять задля викриття якоїсь таємниці. Найчастіше до такого говіння вдаються ті, у кого щось вкрали, чи, не доведи Господи, убили когось із близьких, а злочинця знайти не можуть. Тепер же постять й родини вояків, які безвісти пропали в АТО.

П’ятниця – найважливіший день посту. Цього дня всі: від найстаршого до найменшого, а також хворі, немічні та вагітні – намагаються нічого не їсти. Горяни вірять, що пости, молитви та добрі справи, зроблені в п’ятницю, можуть кардинально змінити долю, зцілити безнадійно хворих, врятувати невинних від ув’язнення й повернути вояків зі Сходу живими й не пораненими.

У суботу постять матері хворих дітей, особливо немовлят. А ще кажуть, що, говіючи в суботу, можна навіть просити Бога покарати ворогів. Недільний піст “помічний” для дівчат, розлучених жінок та навіть удовиць, які хочуть якнайшвидше вийти заміж і створити добру родину.

– Що дозволено споживати в ці пісні дні?

– У час посту дозволено їсти крупи, овочі, фрукти, в окремих випадках рибу. Заборонено вживати м’ясні та молочні страви, яйця та білий хліб, пити каву. Абсолютно заборонено спиртне та куріння. Проте багато людей, особливо в середу та п’ятницю, добровільно їдять лише чорний сухий хліб і п’ють воду, щоби піст був дієвішим.

Джерело.

Related Post

facebook