fbpx
Суспільство
Чому працювати допізна марно і навіть шкідливо

Багато стикаються з вибором: доробити проект і лягти пізніше або кинути все і відправитися на бічну. У цій ситуації один пошук правильної відповіді – скоріше лягти спати.

На годиннику майже опівночі, але це дитячий час – ще потрібно доробити проект, прочитати статтю, а вранці вскочити раніше, щоб встигнути на тренування. Як можна спати, коли стільки роботи?

А завтра буде ще більше роботи, тому що чотиригодинний сон нагадає про себе головним болем, уповільненою реакцією, втратою уваги. Робота загальмується, бо ви не зможете зосередитися.

Так що приберіть книжку, хлопніть кришкою ноутбука і вирушайте в ліжко, тому що в недосип немає нічого хорошого. Абсолютно ніякої користі – ні крихти, ні краплі, ні грама.

Що недосип робить з організмом

  • Всього одна безсонна ніч впливає на імунну систему приблизно так само, як стрес. Недосипання знижує концентрацію білих кров’яних тілець, так що ви стаєте уразливими для інфекції.
  • Одна безсонна ніч підвищує артеріальний тиск. Якщо ви страждаєте гіпертензією, то навіть половина ночі без сну підніме тиск (через порушення симпатичної нервової системи).
  • Під час сну працює ендокринна система, активізуються гормони, що відповідають за ріст, терморегуляцію, а недосип підриває ці процеси. Заодно змінюється циркуляція гормонів, що відповідають за відчуття ситості. Це призводить до постійного голоду і непомітного набору ваги.
  • Тиждень невеликого недосипу (шість годин сну в день – це вже недосип, а зовсім не норма) підвищує виробництво протизапальних білків цітокінов.
  • Через що може порушитися робота серцево-судинної і нервової систем. Щоб хоч трохи впоратися з цим ефектом, поспіть довше в вихідний.
  • Все та ж тиждень шестигодинного сну порушує транскрипцію генів, що відповідають за роботу циркадних ритмів, обмін речовин і оксидантний стрес.

Як недосип діє на мозок

Одна безсонна ніч знижує координацію і швидкість зорової реакції, як показали дослідження, проведені на автомобільних сімуляторах.

У тому ж дослідженні, яке виявило зростання цитокінів через безсоння, вчені помітили, що трьох ночей мало, щоб відіспатися. Якщо три ночі поспіль спати по десять годин, швидкість реакції не повертається норму.

Хронічний недосип псує короткострокову і довгострокову пам’ять, заважає приймати рішення, концентруватися і реагувати на навколишнє оточення.

Чи можна лягти пізніше, а потім довше поспати

А сенс? Якщо залишити за дужками фізіологію, від недосипу тільки мінуси: складніше вчитися, концентруватися і запам’ятовувати. Так що надлишкові години роботи непродуктивні. Відкладаючи відбій, ми скорочуємо стадію повільного сну, при якій знижується рівень кортизолу.

Роботи багато, а мозок – всього один і на все життя. Дайте йому поспати. Це найкраще, що ви зможете зробити.

Читайте також: ЧОМУ БАГАТО ЛЮДЕЙ НЕ МОЖУТЬ ОБРАТИ ОДНУ ПРОФЕСІЮ НА ВСЕ ЖИТТЯ

Джерело.

Related Post