fbpx

Чому слухняна дитина – це погано

Вирази «хороша дитина» і «слухняна дитина» часто вживають як синоніми. Але це зовсім не так.

Слухняності традиційно надається велике значення в вихованні. Одна з найпоширеніших скарг батьків: «Дитина мене не слухається». І майже ніколи до фахівців не звертаються батьки слухняних дітей. Але ж і у них є привід для занепокоєння.

Беззаперечне виконання всіх вказівок дорослих зовсім не є нормою (як би батькам того ні хотілося). Повна слухняність може бути ознакою серйозних проблем у вихованні та призводить до негативних наслідків в майбутньому.

Відсутність ініціативи

Занадто слухняна дитина звикає, що ним керують. З віком це виливається в нездатність бути лідером або – ще гірше – в повна відсутність ініціативи.

Модель поведінки, коли за дитину все вирішують дорослі, швидко закріплюється, і в подальшому вашому чаду буде складно приймати самостійні рішення.

Що робити

Залишайте дитині свободу вибору. Нехай він вирішує сам якісь питання: що він буде їсти, у що хоче грати, що дивитися або читати. Підтримуйте пропозиції малюка, нехай він відчуває, що ініціатива не карається.

Схильність до чужого впливу

Приблизно в три роки в житті дитини починається період, коли він усвідомлює свої бажання і вчиться їх відстоювати. У цей період малюк готовий на всі пропозиції відповідати словом «ні».

І якщо це «ні» зустрічає жорсткий і безкомпромісний відсіч, то в подальшому дитині буде складно відстоювати свою незалежність не тільки від батьків, але і від будь-якого оточення.

Занадто слухняним дітям складно сказати «ні», вони не здатні настояти на своєму.

Читайте також: 6 ПРОДУКТІВ, НА ЯКИХ НЕ ВАРТО ЕКОНОМИТИ

Що робити

Будьте чуйними до бажань маленької людини, заохочуйте їх прояви. З повагою ставтеся до вибору дитини. Дозвольте трохи непослуху, звичайно, в рамках безпечної поведінки. Чи не кожне «ні» потрібно зустрічати в багнети.

Низька самооцінка

Покірність дуже часто поєднується з низькою самооцінкою, відсутністю віри в себе. Дитина може вважати, що вона «погана», і зразковою поведінкою намагатися заслужити любов батьків.

Що робити

Якщо батьківська любов залежить від поведінки дитини, це вкрай ненормальна ситуація і величезна помилка виховання. Тут не обійдешся простими порадами, краще звернутися до фахівця.

Xвopoбливість

Занадто слухняні діти бувають схильні до різних хронічних і інфекційних зaxвopювань. Відсутність зовнішніх проявів невдоволення не означає, що дитина не відчуває негативних емоцій.

Необхідність тримати все в собі завдає шкоди навіть дорослому, що вже говорити про що складається організмі дитини.

Що робити

Дозвольте дитині проявляти невдоволення: він зовсім не зобов’язаний бути в захваті від всіх ваших доручень (вказівок). І ще – займіться спортом . Користь фізичної активності очевидна, регулярні заняття спортом позитивно позначаються і на емоційно-вольовій сфері дітей. Природно, без фанатизму.

Гіперкомпенсація

Часто трапляється ситуація, коли позбавлені самостійності і права вибору діти, виростаючи, намагаються компенсувати обмеження своєї свободи.

Зразкові хлопчики і дівчатка відбиваються від рук і перетворюються в важких підлітків. Ризик збільшується через нездатність таких дітей протистояти поганому впливу.

Що робити

У дитини має бути «простір свободи» – ті сфери, де він сам приймає рішення. І з віком цей простір має поступово розширюватися.

Для дитини ненормально покірливо підкорятися волі дорослого всупереч власним бажанням. Послух не мета виховання, а тільки засіб. Мета – це щаслива і здорова дитина (в майбутньому – доросла).

Самостійність, здатність наполягти на своєму, віра в свої сили – все це неможливо без дещиці протесту, без конфліктів, без заперечення. Тобто без непослуху.

Джерело.

You cannot copy content of this page