fbpx
Економіка
Чому Україна потрапила в трійку найдешевших країн світу: оманлива дешевизна

Середня зарплата в Україні – близько 257 доларів, тоді як на Бермудських островах – 5,143 доларів.

Україна опинилася в трійці найбільш дешевих для життя країн світу, поступившись місцем лише Пакистану та Єгипту. Недавні дослідження показали, що серед європейських країн в нашій жити найдешевше. Такі позиції в рейтингу викликали активні обговорення і передчасну гордість за економіку України.

Що і скільки коштує в Україні: кава за один долар і оренда однушки за 300

Україна посіла третє місце в списку найдешевших країн світу і перше місце серед європейських країн, про це йдеться в дослідженні The Cost of Living Around the World 2018, який заснований на індексі Numbeo.

Цей показник враховує близько 50 різних чинників. Серед них вартість оренди житла, вартість їжі в недорогих ресторанах, абонемента в спортзал, проїзду на міському транспорті і комунальних послуг.

Так, за даними Numbeo, середня зарплата в Україні вийшла в районі 6639 грн (257 дол.), комунальні послуги з розрахунку на 80 кв. м. – 2372 грн (90,8 дол.), проїзд в транспорті – 5 грн (0,19 дол.), оренда однокімнатної квартири – 8 тис. грн (311 дол.) на місяць. Середня ціна на м’ясну страву в недорогому закладі виявилася всього 100 грн (3,8 дол.), а ціна на капучино – 23 грн (0,97 дол.).

Якщо порівнювати ці ціни з сусідньою Польщею, то, можна побачити суттєву різницю. Наприклад, чашка капучіно в Польщі обійдеться в 2,27 дол., м’ясне блюдо – 5,83 дол., проїзд в транспорті – 0,99 дол., за комунальні послуги доведеться заплатити 182 долари, а за оренду однушки – 526 дол. Водночас, середня зарплата там досягає 958 дол.

А ось найдорожчими країнами стали Бермудські острови, Швейцарія, Ісландія, Норвегія і Багамські острови. Так, на Бермудських островах за блюдо з м’яса потрібно віддати цілих 30 доларів, а за чашку кави – 4,77. Разова поїздка в транспорті коштує там 4,5 дол., комуналка – 246 дол., а оренда квартири цілих 2277 дол. При цьому середня зарплата на островах відповідна – 5143 доларів на місяць.

Читайте також: СИНОПТИКИ УТОЧНИЛИ ПРОГНОЗ ПОГОДИ НА ТИЖДЕНЬ: ГРОЗИ, ЗЛИВИ І ПОХОЛОДАННЯ

Після того, як рейтинг опублікували, з’явилися думки про те, що раз Україна потрапила в трійку найдешевших країн світу – це однозначна перемога. Сайт “Сегодня” поспілкувався з експертами і дізнався, чи дійсно добре, що наша країна лідирує в такому рейтингу.

Україна виявилася однією з найдешевших країн через девальвацію гривні

Борис Кушнірук, керівник Українського експертно-аналітичної ради, розповів, що рейтинг не відображає реального стану речей, тому що всі розрахунки проводяться в доларах, а останнім часом спостерігалася істотна девальвація гривні.

“Часто звучить, що ми найбідніша країна в світі, хоча, як правило, це проблема того, що після глибокої девальвації гривні виникла істотна недооцінка валют. Це призводить до того, що номінальний ВВП в іноземній валюті виглядає низьким. І в зв’язку з цим формується неправильне уявлення про рівень реального ВВП, реальних доходів.

Тому що, якщо вважати по паритету купівельної спроможності, не все так сумно. Приблизно та ж ситуація з найдешевшими країнами. Розраховують цей показник в доларах, і виходить, що для багатьох іноземців, у яких європейські або американські зарплати, витрати в Україні на все виходять дуже низькими.

Хоча ми і витрати здійснюємо в гривнях, і доходи отримуємо в гривнях. Для іноземця це недорого, а для українця – не так дешево”, – пояснює специфіку розрахунків Кушнірук.

За його словами, якщо брати деякі африканські та азійські держави, то для України все буде виглядати не так сумно. Адже в багатьох таких країнах навіть не існує багатьох видів послуг – електроенергії, опалення. Але, незважаючи на це, якщо враховувати глибоку девальвацію гривні, для іноземців наша країна дійсно дуже дешева, проте це, на думку експерта, не відображення “дешевизни” країни.

Схожу думку висловив і Андрій Новак, голова Комітету економістів України. Він нагадує, що за останні чотири роки гривня удешевилась в 3,5 рази. Через стрибок долара і знецінення гривні наша країна і виявилася в лідерах рейтингу найдешевших для життя.

“Причина того, що Україна опинилася в трійці найдешевших країн світу – це доларовий еквівалент, який у нас дуже змінився після надзвичайно глибокої девальвації гривні. Саме тому в доларовому еквіваленті, в Україні зараз що ціни, що доходи виглядають одними з найнижчих в світі, зокрема в Європі.

З одного боку, це погана характеристика для країни – то, що що вона є однією з найдешевших, адже це означає, що в країні один з найнижчих рівнів доходів населення. Але, з іншого боку, це може бути стимулом для корпоративних інвестицій і для переселення на проведення старості в таку дешеву країні”, – говорить економіст.

Експерт також зазначив, що європейські пенсіонери на свої доходи – тисячі євро, або фунтів щомісяця – в Україні можуть відчувати себе королями, і зараз така тенденція набирає обертів. Людей в Україні приманює фінансова вигода, коли на середні європейські доходи можна жити розкішно.

“Це призводить як до дрібних інвестицій, відкриття кафе, ресторанчиків, барів, якихось сервісних фірм і т.д., так і до проведення старості з європейськими пенсіями та за українськими цінами. З одного боку, це погана характеристика для країни, а з іншого – це є стимулом для таких дрібних, але дуже численних інвестицій з багатих країн”, – сказав Новак.

Експерти впевнені, що в рейтингах завжди є частка маніпуляції і спотворення інформації. Тому знайти однозначно хороші або погані сторони досить непросто. Василь Юрчишин, директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова зауважив, що така позиція в рейтингу не надто хороша.

“Це не зовсім позитивна оцінка, якщо взяти до уваги, що середня заробітна плата в Україні знаходиться на рівні 250 – 300 доларів, а пенсія на рівні 100 доларів. Це показник того, що ціни не можуть бути порівнянні з середньоєвропейськими.

Ну, і наступний момент – в такому випадку дуже часто доводиться говорити про більш низьку якість продуктів і товарів, які ми споживаємо. Тому що є виробництва, на яких можна заощадити, але за рахунок якості”, – пояснив Юрчишин.

Однак в цьому є і позитивна сторона. Експерт розповідає, що експорт цілого ряду наших товарів, перш за все з аграрного сектора, починає збільшуватися як раз за рахунок їх дешевизну.

“За рахунок низької заробітної плати вартість товарів і послуг в Україні виявляється нижче, ніж конкурентна в інших країнах. Низька заробітна плата – це погано, але, скориставшись цим фактором, можна поступово завойовувати експортні ринки”, – підсумував Юрчишин.

На жаль, лідерські позиції в такому рейтингу поки ніяк не свідчать про розквіт економіки країни. Нагадаємо, що недавно Україна потрапила в ТОП-10 “найнещасніших” економік світу, ми зайняли сьому позицію з 66. До речі, поруч з нами, на четвертому місці опинився Єгипет, який також серед лідерів по дешевизні життя.

Джерело.

Related Post