fbpx

Фальшиві гроші: як їх розпізнати і де найчастіше трапляються

Найчастіше отримати підроблені гроші можна на ринках і в невеликих магазинах.

Недавно стало відомо, що за 2017 р. в Україні було вилучено з обігу майже 10,5 тис. фальшивих банкнот. Виявилося, що найчастіше підробляли купюри номіналом 500 грн.

Де найчастіше люди можуть отримати фальшиві гроші, як відрізнити підробку від справжньої купюри і що робити, якщо виявив у себе в гаманці фальшиві гроші.

Де найчастіше можна натрапити на фальшиві гроші

Відповідно до звітів Національного банку України, із загальної кількості вилучених банкнот 61% склали купюри номіналом 500 грн. Менше підробляли 200 грн – 7% від загальної кількості, 100 грн – 17%, а 50 грн – 13% підробок.

Назвати це явище масовим і критичним буде занадто необачно. Так, в минулому році на 1 млн купюр справжніх гривень припадало лише 3,6 штуки підроблених. Правда, справедливості заради, відзначимо, що, в порівнянні з 2016 р цей показник все ж виріс.

Тоді на мільйон припадало 2,8 фальшивих банкноти. А ось, наприклад, в ЄС цифри набагато вище, там на мільйон справжніх грошей припадає аж 33 підроблених купюри.

Підробляють в основному великі гроші – 500, 200 і 100 грн., а ось випадки підробок купюр дрібного номіналу поодинокі.

Експерти розповіли, де люди найчастіше можуть стати жертвами і отримати фальшиві гроші. Такими місцями стали ринки і різні масові заходи.

“Чаще всего люди получают фальшивые деньги на рынках, в магазинах, а также при продаже товаров через сайты объявлений, где подразумевается личная передача денег и товара. Реже это случается в обменниках и банкоматах”, – поясняет ситуацию адвокат Татьяна Лежух-Вовк.

Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова також зазначає, що фальшиві гроші найчастіше можна отримати у продавців на ринках, в дрібних магазинах, які приймають оплату готівкою.

“Також це відбувається на різних масових заходах, ярмарках і фестивалях – там, де люди розраховуються готівкою. Щоб максимально убезпечити себе від отримання підроблених грошей необхідно:

  • віддавати перевагу безготівковим розрахунком;
  • обмінювати валюту в банках;
  • перевіряти отримані купюри на місці, бажано за допомогою спеціального апарату;
  • не змінювати дрібні купюри на великі, на ринках, в дрібних торгових точках або у приватних осіб “, – радить Олена Коробкова.

Як розпізнати підробку

Як правило, якість підроблених грошей значно гірше, ніж справжніх. Але іноді розпізнати фальшивку буває досить складно, тому розповідаємо, на що потрібно звернути увагу в першу чергу, щоб не стати володарями підроблених грошей.

Підроблені банкноти зазвичай відрізняються за кольором від оригіналу, також там відсутні водяні знаки, оптико-змінні фарби, захисні стрічки і рельєфні зображення.

Читайте також: УКРАЇНА ПЕРЕТВОРИТЬСЯ НА «ПАРИЛКУ»: СИНОПТИКИ ОБІЦЯЮТЬ ВОЛОГУ СПЕКУ НА НАЙБЛИЖЧІ ДНІ

Детальніше увагу варто звернути на:

  • водяні знаки: якщо розглядати банкноту проти світла, можна помітити багатобарвний портрет історичної особистості, який повторює зображення, надруковане на лицьовій стороні банкноти. Також там є зображення цифрового номіналу або ж графічний знак гривні;
  • приховане зображення – це, номінал купюри, який розташований у верхньому кутку і який видно при розгляданні банкноти під гострим кутом зору до джерела світла;
  • наскрізний елемент – зображення, виконане в одному місці зі зворотною і лицьовою сторонами банкноти, яке складається в єдиний малюнок;
  • оптично-змінна фарба – на купюрі 500 грн образка 2015 р нею надрукована розгорнута книжка, на ранніх версіях купюр були надруковані своєрідні ромби. Малюнок, виконаний такою фарбою, змінює колір і переливається під різними кутами зору;
  • захисна полімерна стрічка – стрічка темно-сірого кольору введена в поверхню купюри, на ній можна розглянути написи з номіналом купюри і знак гривні;
  • мікротексти – це повторювані написи в кутку купюри, які можна розглянути за допомогою збільшувального скла;

Також варто звернути увагу на те, що справжня купюра рельєфна. Фарба наноситься на неї опуклим шаром, що легко визначається на дотик.

Що робити, якщо виявив у себе фальшиві гроші

Якщо ви розпізнали у себе підроблені гроші, панікувати не варто. Звичайно, будь-хто може залишити все як є і спробувати непомітно розрахуватися цією купюрою, але якщо це вирахують – будьте готові до зустрічі з поліцією, тому що ви фактично збуваєте фальшиві гроші. Кращий варіант – це повідомити про фальшивку в поліцію.

“У випадку, якщо людина виявила фальшивку, йому потрібно негайно повідомити про це в поліцію. При написанні пояснень постаратися чітко відтворити обставини, суми, контакти людей, від яких були отримані фальшивки.

Ні в якому разі не варто намагатися збути купюри, так як в цьому випадку людині буде загрожувати кримінальна відповідальність. Прецедент в контексті засудження людини, який отримав фальшиві 200 $ за свій товар, вже є.

Природно, що шанси на повернення грошей в такій ситуації – мінімальні, але краще все ж ограничи ься втратою лише грошей”, – коментує ситуацію Тетяна Лежух-Вовк.

Олена Коробкова також говорить, що якщо фальшиву купюру виявили у відділенні банку або пункті обміну валют, то співробітник установи спочатку визначить, до якої категорії вона належить – сумнівних, або таких, які мають ознаки підробки. Після чого на такі купюри складається акт із зазначенням всіх реквізитів грошових знаків і ордер по передачі цінностей.

“Клієнтові видають довідки і банкноти для перевірки правильності зазначених даних, а потім гроші забирають на перевірку в Національний банк, перевірка проводиться протягом п’яти робочих днів.

Згідно з вимогами регулятора співробітник банку при виявленні сумнівних або мають ознаки підробки купюр повинен викликати поліцію”, – говорить Коробкова.

Якщо ж людина сама виявила фальшиві банкноти, експерти одноголосно радять звертатися в поліцію: там доведеться дати детальні свідчення, щоб правоохоронці визначили, як купюра потрапила до людини.

“З приводу виявлення фальшивої купюри в ділянці заведуть справу, проведуть спеціальні експертизи і розслідування. У тому випадку, якщо гроші за результатами перевірки виявляться справжніми, клієнту подзвонять з банку або поліцейської дільниці і віддадуть банкноти на руки або зарахують на рахунок.

Якщо гроші виявляться фальшивими , є можливість стягнути збитки з особи, від якого він їх отримав, але зробити це можливо буде тільки на етапі судового процесу”, – підсумувала Коробкова.

Джерело.

You cannot copy content of this page