fbpx

Крім грошей в школах тепер просять ще й продукти! Це показали два перші місяці нового навчального року.

За перші два місяці нового навчального року батьки учнів в різних містах України заявили, що зараз доводиться здавати більше грошей на шкільні потреби. За їхніми оцінками, «такса» в середньому зросла на 100 грн на місяць.

«Тенденція, коли з батьків вимагають більше грошей, дійсно є, вона характерна для осені, – сказала співголова громадського об’єднання« Батьки SOS» Олена Парфьонова. – Батьків просять здати не на один місяць, а на півроку, на рік».

«Тому, щоб бюджет шкіл не спорожнів, підняли «тарифи» для тих батьків, які не проти платити», – розповіли експерти.

Крім того, частими стали випадки, коли батьків учнів просять здавати овочі та інші продукти до шкільних їдалень. Про це виданню «Сегодня» розповіли відразу кілька активістів.

«На рівні окремих міст до бюджетів не закладені кошти на харчування. Батьки просто змушені приносити продукти», – каже Олена Парфьонова.

Вчителі відмовляються збирати готівку.

Факти збору продуктів для шкіл підтвердив ще один активіст і правозахисник Олексій Малютін.

«Давно практикується те, що батьків за допомогою оголошень просять приносити картоплю, капусту та інші овочі», – каже Малютін.

За його даними, одна зі складних ситуацій з поборами склалася в містечку Сновськ Чернігівської області.

«Гроші на харчування збираються щомісяця класними керівниками та передаються до їдальні. Пізніше з’ясувалося, що на благодійних рахунках однієї зі шкіл – нуль гривень. Тобто, доля грошей не відома. Після цього вчителі сказали, що відмовляються збирати гроші з батьків і вести бухгалтерію», – сказав Малютін.

Педагог школи, про яку говорив активіст, підтвердила його слова:

«Класних керівників зобов’язували збирати гроші з батьків тих дітей, які харчувалися в їдальні. Зараз – по 9 гривень з людини в день. В нашій школі 600 чоловік, харчуються в їдальні – близько 450. Норми харчування однакові і для малюків, і для старшокласників. Крім того, вони здають овочі в їдальню. На півроку – відро картоплі, кілограм моркви, буряка. Також здають соління і варення. Гроші ми віддавали в їдальню і вели бухгалтерію. Але пізніше деякі з батьків заявили, що не здаватимуть гроші таким чином, готівкою. Запідозрили, що з грошима починаються якісь темні справи».

Вчителі обурилися через те, що гроші не надходять на благодійні рахунки.

«Ми, вчителі, пішли до начальника управління освіти за роз’ясненнями. Нас обурило те, що ми зобов’язані займатися збором грошей, хоча наказу немає і не може бути. А нам у відповідь сказали, мовляв, а хто, якщо не ви. Ми знову обурилися і відмовилися це робити. Питання не вирішене, лише з нового року пообіцяли відкрити рахунки і позбавити нас від збору грошей».

Як виявилося, ситуація досягла такого піку, що в найближчі дні вивчати ситуацію поїде голова Чернігівської облради Ігор Вдовиченко.

«Вчителі правильно роблять, що відмовляються від збору грошей, це не входить в їх обов’язки, – сказав Вдовиченко. – Я готовий вивчити ситуацію вже в найближчий час».

На папір і фарбу, воду і лампи

Опитані вчителі в різних регіонах розповіли, що вже не уявляють роботу школи без батьківських внесків.

«Найпростіший приклад – вода в шкільному водопроводі залишає бажати кращого. Батьки спочатку зібрали гроші на куллер, потім кожен місяць збирають гроші на бутильовану воду і стаканчики. Крім того, частина батьків запропонували купити соляні світильники, щоб в класі таким чином дезінфікувати повітря. Але при цьому знайшлися і ті, хто висловили своє невдоволення, мовляв, школа займається поборами. Насправді, щомісячні витрати складають близько 100 гривень», – розповіла вчитель однієї із запорізьких шкіл.

«А в нашій школі, як і в багатьох інших, батьки збирають гроші щомісяця на папір і фарбу для принтера, щоб учитель мав можливість роздруковувати для дітей контрольні завдання. У школі є і свій принтер, але до нього вічно велика черга, не завжди є достатньо фарби, – розповіла київська вчитель англійської мови. – Якщо батьки не здаватимуть гроші на папір, то відразу ж виникнуть складності з написанням контрольних. Ніхто цих проблем не хоче, вважають, що простіше здати гроші на папір і фарбу».

В управліннях юстиції регіонів і столиці повідомили, що всі шкільні побори однозначно поза законом.

«Нещодавно в законодавстві відбулися зміни, які передбачають те, що благодійні внески є одним з джерел надходження коштів до бюджету школи, – розповіли в Мін’юсті. – Але є велика різниця між благодійним, добровільним внеском і поборами. Ключове поняття – добровільність. Тобто, якщо батьки самі хочуть дати школі для її поліпшення – вони можуть спільно це вирішити. Вони можуть добровільно зробити внески, але обов’язково – на казначейський рахунок школи. Після цього мають право вимагати звіт про використання коштів. Інша справа – це примус, коли немає доброї волі батьків. Це неприпустимо і не передбачено законодавством! Більш того, в таких випадках можна скаржитися адміністрації школи. Якщо це не допомагає – в управління освіти. Якщо і це не допомагає, то слід звертатися в правоохоронні органи».

Нагадаємо, протягом останніх років шкільні побори стали однією з проблемних тем в системі освіти. У Міністерстві освіти і Міністерстві юстиції неодноразово заявляли, що у кожного є право отримувати безкоштовну середню освіту.

Джерело:

You cannot copy content of this page