fbpx

Курс близько 27 і зниження зарплат: що чекає українців до осені

Основний тренд настав третього кварталу – небагата стабільність.

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Микола Івченко, голова Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник та директор енергопрограмм Центру світової економіки.

І міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський – обіцяють заморожування зростання зарплат, невеликі коливання долара і уповільнення зростання цін.

Рівень безробіття трохи знизиться через великої кількості українців, які виїхали на сезонні заробітки, а держава скоротить держборг і спробує закупити газ дешевше.

Ціни і зарплати

Більшість аналітиків говорять про те, що ціни до вересня будуть рости повільніше, ніж в першому півріччі: на 1-1,5% за квартал, що дасть середньорічну інфляцію 9-10% (зараз вона 12%).

На думку Івченка, цьому сприяє хороший майбутній урожай, який стримає зростання цін на продукти і закріпилася в 1-м півріччі гривня.

“Але ми очікуємо неспокійну осінь в світовій економіці через торгових воєн (особливо між США і Китаєм), що може прискорити зростання цін у вересні і в Україні”, – прогнозує Івченко.

За підсумками кварталу середня зарплата очікується 8300 грн (за вересень 8800, зараз 8725), тобто в липні і серпні доходи у багатьох знизяться через відпустки, впевнений Забловський.

“Але, з огляду на інфляцію, збільшення реальної зарплати в значній мірі” з’їдається “випереджаючим зростанням цін на продукти і послуги”, – констатує він.

А Землянський зазначає, що реальні заробітки в провінції на 2-3 тис. Грн і більше відстають від декларованих Держслужбою статистики.

Курс і держборг

“Курс гривні до долара в кінці кварталу складе 26,7-26,9 грн на тлі настання нового політичного сезону, – каже Забловський. – Держборг в вересні знизиться і може скласти 1,78 трлн грн (зараз 1,99 трлн грн).

Поки сумнівно, що Україна до кінця вересня отримає черговий транш МФВ, що збільшило б істотно держборг, а виплати за старими позиками його зменшать”.

Читайте також: 10 ЛИПНЯ: ЯКЕ СЬОГОДНІ СВЯТО, ЧИЙ ДЕНЬ АНГЕЛА І ПРИКМЕТИ ДНЯ

Мельник, навпаки, прогнозує зростання держборгу вище 2 трлн грн через те, що гривня у вересні девальвує, за його розрахунками, до 27,5 грн/$.

Бензин і газ

Ціна бензину залишиться практично стабільною (в середньому + 2% до ціни). Але з приводу ціни газу для промисловості та населення думки розійшлися кардинально.

На відміну від більшості експертів, які обіцяють ціну на рівні $ 230-240 за 1000 куб. м, Мельник прогнозує, що в “низький” сезон вдасться його купити навіть по $ 170 (у II кварталі по $ 200).

“Це навряд чи, – заперечує Землянський, – так як Європа збільшує зараз споживання газу, наш” Нафтогаз “вже почав закачування на зимовий сезон, і ціни на газ будуть тільки рости, тому ціна в III кварталі виявиться мінімум $ 240 за 1000 куб.М “.

Безробіття

Тут експерти єдині: вільних рук стане менше. За словами Івченка, це буде підтвердженням відносної макроекономічної стабілізації в Україні. Злегка радикальний лише Землянський, на думку якого безробіття до кінця вересня знизиться з 9,7% до 8% за рахунок наростаючого відтоку співгромадян на роботу і ПМЖ за кордон.

Точність прогнозів

Якщо проаналізувати прогнози наших експертів на II квартал, то вони збулися більш ніж на 70%. Найточніше фахівці передбачили вартість бензину і газу, курс долара, держборг і рівень безробіття.

Так, реально бензин А-95 коштував на кінець кварталу 29,2 грн / л (на 3% менше прогнозу), газ $ 200 за 1000 куб. м (на 3,7% менше), долар по курсу НБУ – 26,3 грн (на 1,4% менше). Рівень держборгу виявився 1,99 трлн грн (на 1% менше).

Середня оцінка аналітиками безробіття була 10,05%, реально виявилася 9,7% (без статданих за червень). А ось інфляцію аналітики завищили: за їхньою оцінкою, ціни повинні були вирости за півроку на 7,7%, а Держстатистики нарахувала всього 5%.

Зарплата “від Держстату”, навпаки, виявилася вище прогнозованої більш ніж на 800 грн: 8725 грн проти 7907.

Фахівці наполягають на правильності своїх оцінок, перш за все щодо інфляції. Так, Мельник стверджує, що, за його розрахунками, ціни з початку року зросли навіть не на 7,7%, а більш ніж на 10%.

Джерело.

You cannot copy content of this page