fbpx

Навіть Джон Рокфеллер економив! Звички і дивацтва найбагатшої людини в світі

Хочете бути багатим, як Рокфеллер, економте, як Рокфеллер.

Джон Рокфеллер був першим доларовим мільярдером і найбагатшою людиною кінця XIX – початку ХХ ст. Секрет свого успіху він бачив в умінні працювати, вести облік своїх витрат і звичкою економити. Іноді його практичність і ощадливість досягала лякаючих масштабів. Джерело

Джон Девісон Рокфеллер народився в 1839 р в місті Річфорді, штат Нью-Йорк. Батько Джона називав себе «ботанічним доктором» – він продавав різні еліксири сумнівного походження, в тому числі напої для безсмepтя. Його називали паливодом та аферистом. Але він навчив сина правильно поводитися з грошима.

Джон писав: «Він часто торгувався зі мною і купував у мене різні послуги. Він навчив мене, як треба купувати і продавати. Мій батько просто “натаскував” мене на збагачення!».

У 7-річному віці Джон почав вирощувати індиків на продаж і копати картоплю у сусідів за гроші. Все, що він заробляв, зберігав в скарбничці, доходи фіксував в блокноті.

У 13 років Джон позичив знайомому фермеру 50 доларів під 7,5% річних. Бізнес батька не приносив стабільних заробітків, і мати вчила шістьох дітей економити на всьому. Джон Рокфеллер любив повторювати: «Я був вихований на принципі: працюй і заощаджуй!».

У коледжі Рокфеллер не довчився: він вважав, що йому буде цілком достатньо 3-х місячних бухгалтерських курсів. З 16 років він почав працювати асистентом бухгалтера в невеликій компанії, це була його перша і остання робота за наймом.

Після цього він разом з компаньйоном зайнявся власним бізнесом: вони заснували торговий дім «Кларк і Рочестер», який займався продажем зерна, м’яса, сіна та інших товарів.

Незабаром Рокфеллер зайнявся пошуками нафти, щоб виробляти з неї гас. Так була заснована компанія «Standard Oil», яка озолотила свого господаря. Компаньон Рокфеллера Моріс Кларк казав: «Джон вірив тільки в дві речі на землі – в баптистське віровчення і нафту».

Розбагатівши, Джон став скуповувати інші нафтові компанії. До 1880 р Рокфеллер контролював 95% нафтовидобутку в Америці. Його монополію називали «найбільшою, мудрою і самою нечесною з усіх, які коли-небудь існували».

Джон Рокфеллер одружився з побожною дівчиною, з якою познайомився ще під час навчання. Весілля було більш ніж скромним, молодята оселилися в дешевій найманій квартирі і обходилися без слуг. На той момент Джон вже був власником нафтопереробного заводу.

Рокфеллер виховував своїх дітей так само, як колись виховували його: привчав економити і дозволяв заробляти. Діти отримували гроші за заточку олівців, заняття музикою, утримання від цукерок, прополку городу, кілочка дров. За проступки і запізнення до сніданку дітей штрафували.

Рокфеллер був помірним в їжі, не вживав спupтного і не кyрив, байдуже ставився до одягу і рідко міняв костюми, не відвідувала театрів і клубів. Улюбленою його стравою був хліб з молоком.

Читайте також: В бардачку щойно купленої машини чоловік знайшов записку від попереднього власника. І це назавжди змінило його життя

Дружина Джона ходила в латаних сукнях і була такою ж економною: коли чоловік запропонував купити дітям по велосипеду, вона відповіла, що вистачить і одного на чотирьох – так вони навчаться ділитися.

Джон Рокфеллер мріяв заробити 100 млн доларів і дожити до ста років. Перша мрія незабаром здійснилася: компанія «Standard Oil» приносила 3 млн доларів щорічно, крім того Рокфеллер володів 16-ма залізничними і 6-ти сталеливарними компаніями, 9-ма фірмами, що торгують нерухомістю, 6-ма пароплавствами, 9-ма банками і 3-ма апельсиновими гаями.

У перерахунку на сьогоднішній курс долара його статок дорівнював би 310 млн доларів. Незважаючи на звичку на всьому економити, Рокфеллер витрачав величезні суми на благодійність: вкладав в дослідну медицину, спонсорував університети і музеї, жepтвував церквам і громадам баптистів.

Друга мрія Рокфеллера теж майже збулася: він дожив до 97 років.

You cannot copy content of this page