fbpx

Нові вимоги: як не вийти на пенсію в 63 або 65 років

Кількість українців, які в результаті “гнучкого коридору” вийдуть на пенсію після 63 років, буде рости з кожним роком.

Верховна Рада прийняла в першому читанні проект пенсійної реформи. У другому читанні та в цілому документ проголосують вже цієї осені. Як і обіцяв прем’єр-міністр Володимир Гройсман, пенсійний вік для українців не підвищили.

Цифра “60” залишається, однак вимоги до пенсіонерів будуть рости з кожним роком. Ті, хто їх не виконає, вийдуть на пенсію в другу (63 роки) або навіть в третю (65 років) черги, пише сайт “Сегодня”.

Коли на пенсію

Після реформи українці зіткнуться з “гнучким” пенсійним віком . Хтось, як і раніше, вийде на заслужений відпочинок в 60, а кому-то доведеться працювати до 65. При чому, кожен рік число тих, хто не зможе виконати вимогу щодо стажу, буде рости.

Наприклад, в 2021-м “вчасно” отримають пенсії 75% українців, а вже в 2028-му – лише 55% . Тобто практично половині 60-річних українців не вдасться вийти на “заслужений відпочинок” в 2028 році.

Як відзначають в Інституті демографії та соціальних досліджень, чим молодша українець, тим складніше буде довести наявність стажу. Наприклад, до 2004 року в стаж враховувалося навчання в університетах, армія і так далі.

Зараз же вважається тільки той час, коли українець платив внески до Пенсійного фонду, тобто був офіційно оформлений згідно КЗпПУ. Крім того, якщо українець народився в 1960 році, для виходу на пенсію в 60 йому знадобиться як мінімум 27 років стажу. А тому, хто народився в 1970-му, вже 35 років стажу.

В уряді таку пропозицію пояснили просто. Пенсію потрібно заробити і українці, яку все життя чесно платили внески до Пенсійного фонду, не можуть бути в таких же умовах, як і ті, хто офіційно працював лише 15 років.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко відзначає: в 90 роках більшість українців навіть якщо не працювали, то були десь офіційно оформлені. При цьому до 2000 року жорстких вимог до обліку стажу, як зараз, не існувало. Тому точно сказати, з якими документами і з яким стажем прийдуть за пенсіями українці через пару років, складно.

Варто відзначити, що перші кілька років будуть діяти “пільгові умови” виходу на пенсію . “Гнучкий” пенсійний вік запрацює в повну силу тільки в 2021 році.

Якщо 60 виповнилося з 2018 по 2020 рік, тобто більше 15 років стажу, але менше, ніж вимагає нове законодавство, можна звернутися в орган соцзахисту і отримати тимчасову матеріальну допомогу. У той же час ті, хто не заробив і 15 років стажу, взагалі залишаться без пенсії.

Два роки відсутнього стажу можна докупити. Перший рік стажу коштує в два рази вище, ніж мінімальний внесок за 12 місяців. А другий рік – в 1,5 рази дорожче. Наприклад, на даний момент мінімальний внесок – 704 гривні (22% від мінімальної зарплати). Відповідно рік стажу можна купити за 16 896 гривень (704 * 12 * 2), а два роки стажу можна купити за 29 568 гривень (16896 + 704 * 12 * 1,5).

Читайте також: ЯК МОЖУТЬ ОБДУРИТИ ЗА ДОПОМОГОЮ МОБІЛЬНОГО ТЕЛЕФОНУ

На яку пенсію українці мають право після реформи

Парламент пропонує знизити коефіцієнт оцінки стажу у формулі, за якою підраховуються пенсії, на 25%. Відповідно, на четверту частину знизиться і розмір всіх виплат, призначених після реформи .

У Міністерстві соціальної політики пояснили: коефіцієнт оцінки стажу підвищили в 2008 році без економічних на те обґрунтувань. У минулому році ставку єдиного соціального внеску знизили з 37 до 22%, дефіцит Пенфіонного фонду досяг критичної позначки в 145 мільярдів і для того, щоб стабілізувати ситуацію, доводиться йти на непопулярні рішення.

Розмір пенсії після реформи буде вважати за формулою: середня зарплата за три роки * співвідношення середньої зарплати до власної * кількість років стажу * 1% . Якби реформа діяла вже зараз, при зарплаті в 10 тисяч гривень і 30 роках стажу можна претендувати на пенсію в 1651 гривню. А до реформи – в 2283 гривні.

Вважається, що гідна пенсія – 60% від заробітку конкретної людини. Тобто якщо заробляв 10 тисяч, то “комфортна” пенсія – 6 тисяч. У конвенції Міжнародної організації праці говориться, що розмір пенсії не може бути менше 40% від звичного заробітку.

В майбутньому українці можуть розраховувати на 45 або навіть відсотків від свого заробітку на пенсії. Але тільки за умови, якщо в Україні запустять обов’язковий накопичувальний рівень

Українська пенсійна система, згідно закону, складається з трьох рівнів. Солідарний, обов’язковий накопичувальний і добровільний накопичувальний. Три ці рівня повинні працювати паралельно, тоді при виході на пенсію українець може отримати відразу три пенсії.

Перша пенсія – солідарний рівень – може забезпечити 30% від заробітку, другий рівень – обов’язковий накопичувальний – ще 10% і добровільно накопичувальний – ще 5%.

Повноцінно в Україні працює тільки перший рівень. Однак, складна демографічна ситуація (на 10 працюючих припадає 12 пенсіонерів), великий рівень тіні (до 40% українців отримують частину зарплати в конверті), низькі заробітні плати – все це не дозволяє солідарній системі забезпечити високі пенсії.

Запуск накопичувального рівня передбачає, що кожен працюючий повинен додатково кілька відсотків від своєї зарплати акумулювати на своєму особистому рахунку. Це дозволить при виході на пенсію щомісяця отримувати певну суму.

Обов’язковий накопичувальний рівень уряд планує запускати після ліквідації дефіциту в бюджеті Пенсійного фонду. За оцінками Володимира Гройсмана, на це знадобиться 7-10 років.

Читайте також: ЯК ЗМІНЯТЬСЯ ЦІНИ НА БЕНЗИН: ПРОГНОЗ

You cannot copy content of this page