fbpx

Осінні ціни: бензин по 24 грн, а картопля по чотири

Експерти обіцяють зростання цін на газ, проїзд, відпочинок і борщнабор.

Українцям загрожує новий удар по гаманцю. У найближчі півтора місяці і на початку осені очікується подорожчання товарів, послуг, деяких продуктів і окремих видів палива.

Експерти пов’язують це з поганим урожаєм, нестійкою погодою, підвищенням зарплат і невизначно з імпортом енергоресурсів, пише “Сегодня”.

БЕНЗИН І ГАЗ. На паливному фронті України поки відносно спокійно, впевнені експерти паливного ринку. Причина в тому, що два традиційних фактора – ціна нафти і курс гривні – сприятливі: нафта і долар не дорожчають.

Директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн говорить, що тенденція до зниження ціни на бензин марки А-95 триватиме протягом другої половини літа. Вартість впаде мінімум на гривню, тобто нижче 24 грн/л.

“Ми бачимо, що вже відбулося зниження цін, і думаю, що воно буде продовжуватися”, – сказав експерт. З ним згоден і директор спецпроектів НТЦ ” Психея ” Геннадій Рябцев, який говорить, що бензин і дизель навряд чи подорожчають, а подешевшати можуть, так як їх запасів достатньо.

А ось вартість скрапленого автомобільного газу буде коливатися до кінця літа вгору-вниз в межах 10%, або 1-1,1 грн за літр, прогнозує Рябцев. За його словами, через зростання споживання газу після 2010 року свого газу Україні вже не вистачає.

І багато що залежить від іморта: “Ситуація з поставками газу знову невизначена – неможливо сказати, якими будуть обсяги контрактів з білоруськими і російськими трейдерами і чим їх замінити , якщо поставки скоротяться “.

ТОВАРИ І ПОСЛУГИ. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко чекає протягом липня-серпня подальшого “повзучого” зростання вартості промтоварів і послуг. “Уже подорожчав транспорт (наприклад, метро в Києві – на 25%, наземний транспорт на 33%, або на 1 грн).

Це може послужити сигналом для регіонів, де вартість проїзду набагато нижче. Приблизно на 10% подорожчав і літній відпочинок. В липні позначиться почалося здешевлення овочів, молока, тому інфляція може арифметично виявитися нульовою, а в серпні можлива навіть дефляція.

Але через тривале зростання зарплат (після підвищення мінзарплати до 3200 грн) ціни на послуги і промтовари вже підвищуються. Перш за все це видно по цінами на будматеріали, які з-з традиційного літнього сезону дорожчають на очах. До вересня можливе зростання цін на промтовари і послуги на 8-10% “.

ПРОДУКТИ. За продуктам думки експертів розділилися. Директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко не очікує дешевих овочів і фруктів: “У кращому випадку ціни на них залишаться на нинішньому рівні, так як дуже поганий урожай”.

За його прогнозами, вартість борщнабора може скласти в середньому 18 грн / кг замість 9 грн / кг. А аналітик Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна все ж обіцяє, що ціни на овочі впадуть до кінця літа на 20-30%. Причина – через морозну весни урожай запізнився.

За його попередніми прогнозами, картопля продаватимуть по 4-6 грн / кг (зараз близько 10 грн), капусту та моркву – по 6-8 грн / кг (11-16 грн), буряк – 5-7 грн / кг (7 -8 грн), цибулю – по 5-8 грн / кг (10-12 грн).

МЕНШЕ готівку – НИЖЧЕ ЦІНИ. Тим часом в Україні стало менше готівки – за даними Нацбанку, на 1 липня в країні грошова маса кешем становить 331 млрд грн. Це на 10 млрд менше, ніж півроку тому.

Як підрахували в НБУ, зараз на одного жителя країни припадає по 66 банкнот і 291-й монеті різних номіналів. Рік тому було по 65 банкнот і по 278 монет на кожного, що пояснюється меншим обсягом готівки – тоді в обороті перебувало 307,4 млрд грн.

За словами президента Украналітцентра Олександра Охріменка, причина зменшення обсягу готівки – зростання розрахунків платіжними картками, а саме кількість готівки в країні впливає на ціни лише опосередковано.

Читайте також: КАРТА БОРГІВ ЗА КОМПОСЛУГИ

“Чим більше готівки, тим менше їх швидкість обороту в схемі” гроші – товар – гроші “, тим вище вартість товарів і послуг, – роз’яснив нам Охріменко. – Але у нас фактично сума готівки зменшилася на величину зростання безготівки в роздробі.

Безготівковий розрахунок вигідніше для бізнесу – не треба інкасувати готівку. Теоретично це повинно в майбутньому знизити ціни, тому що та ж торгівля отримує невелику доппрібиль за рахунок скорочення витрат”.

You cannot copy content of this page