fbpx

Підсумки зустрічі Порошенко і Макрона: про що говорили лідери і що буде з “понормандські форматом”

Вчора в Парижі президент України Петро Порошенко вперше зустрівся з новообраним президентом Франції Еммануелем Макрона . По завершенні переговорів два лідери виступили з заявами.

В ході зустрічі два лідери обговорили двосторонні відносини України та Франції, ситуацію на Донбасі і “нормандський формат”. Втім, конкретних домовленостей, у всякому разі, в публічній сфері, ця зустріч не принесла, відзначають експерти.

У той же час, президент Франції продемонстрував рішуче прагнення досягти результату в переговорах по врегулюванню конфлікту на Донбасі.

Підсумки переговорів: офіційно

За словами президента України Петра Порошенка, переговори були ґрунтовними. Сторони домовилися про те, щоб прискорити проведення двосторонньої міжурядової економічної комісії, про співробітництво у сфері поліпшення інвестиційного клімату, енергетиці, сельхоз секторі та переробної промисловості.

A також щодо активізації переговорів по залученню французьких інвесторів до роботи в галузі переробки сміття. Крім того, сторони домовилися розвивати на багатосторонньому рівні співпраця в рамках імплементації Угоди про асоціацію України та ЄС.

“Левова частина наших переговорів була присвячена ситуації на сході нашої країни, протидії російській агресії щодо суверенної і незалежної України і ситуації в Криму.

Ми дуже ретельно обговорили всі обставини, визначили тактику наших дій на наступні кілька тижнів. Ми домовилися про те, щоб провести консультації та узгодити позицію для того, щоб підвищити ефективність можливої ​​зустрічі в “нормандському форматі”.

Нам не потрібні багатогодинні переговори. Ми впевнені в тому, що повинні бути якісно підготує влені документи, затвердження яких має нарешті принести мир на багатостраждальну українську землю “, – сказав Порошенко.

Так, за словами Макрона, Франція налаштована на продовження мінського процесу і підтримує активну співпрацю в рамках “нормандського формату” для врегулювання конфлікту на Донбасі. Крім того, Макрон готовий до дискусії з лідерами України, Німеччини і Росії. За його словами, така зустріч може відбутися в кінці червня-початку липня 2017 року .

“Я хотів би відзначити, що Франція готова продовжити зусилля в” нормандському форматі “, ми готові провести нову дискусію в рамках” нормандського формату, – заявив він, – Ми налаштовані продовжити мінський процес.

Ми підтримуємо ідею можливості активного співробітництва саме в “нормандському форматі “із залученням ОБСЄ. Це те, що я пропонував всім сторонам “.

За словами Макрона, він запропонував Порошенко і всім сторонам “нормандського формату” спочатку прийняти попередні домовленості . Зокрема, мова йде про відвід військових сил і зброї, допуск міжнародних спостерігачів на всі точки і звільнення заручників.

Крім того, Макрон заявив, що хоче отримати доповідь спецмісії ОБСЄ про реальну ситуацію на кордоні України і РФ.

За словами президента Порошенко, активізація ролі ОБСЄ, включаючи збройну місію і її присутність на Донбасі 24 години на добу є запорукою ефективної імплементації Мінських угод. Президент України підкреслив, що безпековий компонент Мінських угод повинен передувати політичному компоненту.

Читайте також: У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗНАЙШЛИ МEPТВOЮ 6-РІЧНУ ДІВЧИНКУ, ЯКУ ШУКАЛИ ПРОТЯГОМ ТИЖНЯ

“Україна готова неухильно виконувати всі пункти Мінських угод, і позиції по розведенню сил ми також готові виконувати за умови, що буде забезпечена присутність ОБСЄ 24 години на добу і 7 днів на тиждень на точках розведення”, – сказав він.

Крім того, в ході переговорів президенти обговорили необхідність прискорити процес звільнення полонених, підкреслив Порошенко. На сьогоднішній день на окупованій території знаходяться 128 заручників, більше 40 – в російських в’язницях, зазначив він.

“Мені дуже подобається підхід пана президента, орієнтований на результат, конкретний, практичний і без зайвих розмов. Наші домовленості, що ми покладемо на папір проекти можливих рішень” нормандського формату “, можливо, вони будуть називатися” формула Макрона “.

Aле ми зможемо пред’явити суспільству план досягнення миру і деокупацію сходу України “, – резюмував Порошенко.

Експерти: Макрон рішуче налаштований на результат в переговорах по Донбасу

В ході вчорашніх переговорів Макрон продемонстрував прагнення до прагматичного і ефективному веденню переговорів в “нормандському форматі” . Так, підхід президента Франції полягає в тому, щоб уникнути перетворення процесу врегулювання на Донбасі в нескінченні узгодження і знайти компромісне рішення.

Яке задовольнить всіх учасників переговорів, розповів експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Володимир Воля. На його думку, підхід президента Франції до цього питання схожий з підходом президента США Дональда Трампа і держсекретаря США Рекса Тіллерсона.

“У позиції Макрона не видно поки особливих відмінностей від того, що говорив його попередник на посту президента Франції Франсуа Олланд”, – говорить Воля, – “Подібність Макрона і Тіллерсона в тому, що вони не налаштовані на тривалі розмови, топтання на одному місці.

Ці люди хочуть побачити рішення, нехай не через місяць або три, але до кінця року або через рік, до літа наступного року, вони хочуть побачити те, що конфлікт на Донбасі буде врегульовано. І вони будуть прагнути досягти цього “.

З тим, що Макрон продемонстрував бажання домогтися конкретного результату в переговорах по Донбасу, згоден і експерт-міжнародник Антон Кучухідзе. При цьому, для цього він не ставить на перший план якісь великі завдання, віддаючи перевагу більш конкретні і практичні – відведення військ і обмін полоненими.

На думку Волі, це прагнення Макрона домогтися результату в питанні вирішення конфлікту на Донбасі продиктовано соціально-економічними проблемами , які, в тому числі, пов’язані з антиросійськими санкціями. Наприклад, збитки французьких фермерів і виробників на зовнішніх ринках.

І Макрон, виходячи з економічних і фінансових міркувань, буде прагнути до того, щоб мінімізувати збитки французької економіки в зовнішній торгівлі. Частково зробити це допоможе виконання Мінських угод, які зроблять основні санкції щодо Росії безглуздими, зазначає Воля. На думку експерта, таке ж завдання стоїть перед США і Німеччиною.

Експерт зазначає, що зараз продовжиться робота над створенням “дорожньої карти” в рамках Мінських угод, які дають можливість здійснювати деякі маневри з використанням різних інструментів впливу на процес і на позиції всіх сторін.

Втім, більш конкретних домовленостей, у всякому разі, в публічній сфері, зустріч двох президентів не принесла , зазначає Антон Кучухідзе. У той же час, Макрон заявив, що є ряд умов і пропозицій, які він обумовлює на приватному рівні Петром Порошенко і президентом Росії Володимиром Путіним.

“Це означає, що є хоча б на декларативному рівні, якась робота в рамках” нормандської четвірки “по знаходженню виходу ситуації з глухого кута, але конкретного ми нічого не знаємо, – зазначає він, – Що стосується публічної сфери, то Макрон перепідтвердити необхідність виконання Мінських угод, сказав, що виступає за активізацію “нормандської четвірки” і ролі ОБСЄ “, – сказав Кучухідзе.

Відкритим залишилося і питання того, чи займе Франція позицію Порошенко щодо виконання Мінських домовленостей, а саме те, що питання безпеки повинен бути виконаний в першу чергу, або ж буде дотримуватися попередньої логіки, яка передбачала одночасне виконання політичних та безпекових аспектів, відзначає експерт.

Читайте також: ЯК ОТРИМАТИ ВИСОКУ ПЕНСІЮ В УКРАЇНІ: ЧИ МОЖНА ЗІБРАТИ САМОМУ І ЯК ВПЛИНУТИ НА РОЗМІР ВИПЛАТ

Більш того, Макрон підкреслив важливість того, щоб сторони дивилися на процес врегулювання однаково, підкресливши таким чином те, що в учасників переговорів різні позиції щодо цього, зазначив Кучухідзе.

Нагадаємо, раніше Петро Порошенко здійснив цілий ряд робочих візитів до Німеччини, США і Брюссель. Порошенко за останній час вже двічі зустрівся з канцлером Німеччини Ангелою Меркель – в кінці травня відбулися повноцінні переговори, а в минулу п’ятницю в Брюсселі політики поспілкувалися в рамках саміту Європейської народної партії.

А минулого тижня Петро Порошенко вперше зустрівся особисто з президентом США Дональдом Трампом і основними членами його адміністрації. Всі перераховані візити мали вельми позитивну оцінку як у самого Петра Порошенка, так і у світових лідерів і експертів.

Джерело.

You cannot copy content of this page