fbpx

Потрібно поспішити: вклади в банках будуть дорожчати

Українці зможуть більше заробити на депозитах, якщо понесуть гроші в банк прямо зараз і не стануть тримати їх там занадто довго, вважають фінансові аналітики.

Причини дві: недавнє підвищення облікової ставки Нацбанком і збільшився відтік грошей з депозитів у зв’язку з сезоном відпусток, в зв’язку з чим ряд банків обіцяють виплатити по вкладах на 1-1,5% більше, щоб залучити нових клієнтів і утримати старих.

Уже підвищують

Банки почали підвищувати ставки по депозитах в гривні ще в червні і продовжили в липні. На думку президента Украналітцентра Олександра Охріменка, одна з причин такої щедрості банкірів в тому, що настав період масових відпусток.

“Традиційно в червні-серпні багато забирають з банків заощадження, щоб відправитися на відпочинок або зробити в будинку ремонт, – аналізує Охріменко. – Тому ми бачимо точкове підвищення ставок по депозитах, причому навіть у великих банків.

Ця тенденція влітку буде наростати. Якщо навесні в банках-“важкоатлетів” по гривневих депозитах платили в середньому 15,5% річних, то в червні можна знайти 16,5-16,75% “.

Але, за словами Охріменка, високі ставки банки почали пропонувати по так званим довгих грошей, коли термін депозиту складає 12 місяців і більше.

А ось багато клієнтів, навпаки, продовжують робити вклади на більш короткий термін 3-6 місяців, нехай і під більш низький відсоток – щоб мати можливість оперативно забрати гроші, не втрачаючи відсотків при форс-мажорі, відзначає аналітик ГК Forex club Андрій Шевчишин.

За даними Нацбанку, на травень цього року депозити фізосіб в банках склали майже 480 млрд грн, в тому числі в гривні – 250 млрд (+ 7,26% з початку року). Відповідно валютні депозити скоротилися на 6,47%, але за рахунок гривні банки наростили депозитний портфель на 0,79%, або на 3,6 м
ЛРД грн.

Виконавчий директор Національної асоціації банків Олена Коробкова вважає довіру клієнтів до нацвалюти об’єктивним:

“Не дивлячись на сезонні коливання, останні два роки обмінний курс гривні був стабільним. Середньомісячний курс гривня/долар в травні 2018 року склав 26,18 грн/$, травнем 2017 року – 26,42, в травні 2016 року – 25,21.

Тобто коливання курсу гривні до долара були меншими за амплітудою, ніж зміни курсу євро по відношенню до долара.

При цьому різниця в рівні процентних ставок між депозитами в гривні і вкладами в інвалюті залишається досить високою (3% у валюті і 15% в гривні). У цих умовах багато вкладників раціонально віддають перевагу вкл дам в нацвалюті, намагаючись отримати максимальну прибутковість вкладень”.

Читайте також: НА ПРИКАРПАТТІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ПОБИЛИ ЧОЛОВІКА: ВСІ ПОДРОБИЦІ (ВІДЕО)

Розклади

Нагадаємо, днями Нацбанк збільшив на 0,5% вартість грошей, якими він рефінансує (позичає) комерційні банки: тепер за користування гривневими кредитами від держави комбанкам потрібно буде сплатити регулятору при їх поверненні 17,5% річних.

Головна причина такого рішення – за рахунок дорогих грошей зменшити інфляцію, тому що вільних коштів у цьому випадку стає менше, і ціни зростають не так швидко. Цього року облікова ставка піднімалася тричі, причому набагато: 26 cічня відразу на 1,5% – з 14,5% до 16% річних, 2 березня до 17% і 13 липня – до 17,5%.

На думку аналітиків фінансового ринку, це означає, що банкіри стануть ще активніше залучати вільні гроші населення і підвищувати винагороду за користування ними.

Тим більше що поки що виплачуються банками ставки за вкладами фізосіб у гривні нижче, ніж варто взяти в борг у Нацбанку, – в середньому вони рівні 13-14%. Хоча є банки, перш за все невеликі, які вже сьогодні пропонують фізособам позичити під 17% річних і більше.

Якщо врахувати, що річна інфляція, в тому числі завдяки й згаданим заходам НБУ, зменшилася за півроку з 14,1% річних (місяць до місяця) в січні до 9,9% річних в червні, то тепер за допомогою депозитів в гривні годі й тільки зберегти гроші від знецінення, а й заробити на них 4-5%, в залежності від терміну вкладу.

Альтернатива

У той же час Шевчишин радить, враховуючи очікуване негативний сценарій для гривні (девальвацію її до кінця року майже на 3 грн, або на 10%), починати, у міру завершення терміну гривневих депозитів, конвертувати їх до кінця року в валютні, особливо якщо це великі суми (50-100 тис. грн і більше). З ним згоден і фінаналітик ICU Михайло Демків.

“Якщо порівнювати середину 2018 го з серединою 2017 го, то курс долара виріс на 0,4%; а якщо з серединою 2016- го, то на 5,4%. Тобто більше заробили ті, хто збирав заощадження в гривні, – зазначає Демків. – Правда, зі збільшенням терміну депозиту (рік і більше) вкладники більше зберігають заощадження в інвалюті, вважаючи за краще надійність прибутковості”.

За його даними, на гривню припадає 26% всіх вкладів строком від 2 років. Але загальна вага “довгих” гривневих депозитів невеликий – всього 6,1 млрд грн, або 2% від всіх строкових вкладів. Поки ця тенденція зберігається.

Експерти виступають за те, щоб ще як мінімум три-чотири місяці вкладатися в гривневі депозити, це дозволить заробити максимум доходу, тим більше що вклади в доларах поки не дорожчають: по ним дають близько 3% річних, а в євро ще менше. І лише з листопада-грудня починати придивлятися до депозитів у валюті, конвертуючи в неї гривні.

Скільки зараз коштують депозити

За даними агентства Thomson Reuters, український ринок ставок по депозитах фізичних осіб в кінці минулого тижня був таким: в гривні відсотки в середньому становили від 14,12% річних для вкладів на 12 міс., до 13,29% на 3 міс.

Тобто, поклавши 1000 грн на самий короткостроковий і дешевий депозит, можна за 90 днів заробити 33,22 грн. Ставки для вкладів фізосіб в доларах були на рівні від 3,33% річних на 12 міс., до 2,06% на 3 міс. За вклади в євро дають ще менше: від 1,96% річних за депозит на 12 міс., до 1,08% на 3 міс.

При цьому з початку року власники депозитів у валюті пішли в “мінус” за півроку на 2,15 грн. на кожному доларі за рахунок того, що долар з січня подешевшав майже на 2,5 грн. за євро “мінус” за півроку – 4,3 грн на кожному євро.

Джерело.

You cannot copy content of this page