fbpx

Працевлаштування іноземців у Чехії: головні правила і зміни

Працевлаштування іноземців у Чехії супроводжується бюрократією – як для компанії, так і для самого співробітника. Чеським роботодавцям і працівникам досить просто домовитися між собою (підписати трудовий договір), після чого компанія подасть відомості про нового співробітника в управління соціального страхування та медичну страхову компанію. При прийомі на роботу іноземців в Чехії цей процес на кілька кроків складніше. В цьому році умови їх працевлаштування ще більше посиляться.

Останнім часом чеські міністерства, особливо Міністерство праці та соціальних справ і Міністерство закордонних справ, стали інтенсивніше займатися політикою в галузі праці. З одного боку, вони не можуть не звертати уваги на міграцію більш дешевої робочої сили з-за кордону, яка готова працювати за менші гроші, ніж чехи. З іншого – вони намагаються сприяти інтеграції іноземців, які легально живуть в Чехії, в чеську трудову систему.

Міністерство праці та соціальних справ є уповноваженим органом з координації інтеграційної політики іноземців в ЧР. На своєму офіційному сайті воно пропонує ознайомитися з корисною інформацією про працевлаштування іноземних громадян в Чехії.

Незважаючи на те що умови працевлаштування іноземців для чеських роботодавців і самих співробітників суворіші і складні, компанії та підприємці в Чехії продовжують приймати на роботу іноземних громадян як з Євросоюзу, так і з третіх країн. Законодавчою базою в ЧР для основних умов працевлаштування іноземців є Трудовий кодекс і Закон про зайнятість.

Ці та інші супутні закони визначають, чи знадобиться іноземцю дозвіл на працевлаштування та проживання в ЧР або його приймуть на роботу на правах чеського громадянина. З точки зору трудового законодавства в Чехії розрізняють три категорії іноземців:

– Іноземці з ПМЖ (постійним місцем проживання), яким дозвіл на постійне проживання видала Поліція ЧР. При працевлаштуванні вони мають такі ж права, як громадяни Чехії, тобто їм не потрібно отримувати дозвіл на роботу і їх не стосуються жодні обмеження (за винятком працевлаштування, яке вимагає наявності громадянства ЧР, наприклад, на держслужбу).

– Громадяни країн Євросоюзу, Європейської економічної зони і Швейцарії, а також члeни їх сімей. Вони мають такі ж права на працевлаштування, як громадяни Чехії. Їм не потрібен дозвіл на роботу. Вони мають право на перебування в Чехії на весь період працевлаштування.

– До останньої категорії відносяться іноземці з третіх країн, які повинні отримувати дозвіл на роботу у відповідних установах з працевлаштування в ЧР, а також дозвіл на довгострокове перебування, яке видає поліція у справах іноземців.

Читайте також: Улюблені квіти вашої обраниці розкажуть усе про її характер

Обов’язки роботодавця.

Роботодавця завжди чекає додаткова бюрократія незалежно від того, кого він хоче найняти – громадянина ЄС або третьої країни. Перш за все, він повинен повідомити на біржу праці про прийом нового співробітника – іноземця, і це має відбутися не пізніше, ніж в день виходу на роботу останнього.

При працевлаштуванні громадян ЄС необхідно заповнити бланк «Повідомлення про надходження на роботу». Це потрібно зробити навіть в тому випадку, якщо чеська компанія бере на роботу громадянина Словаччини. У цій заяві необхідно описати вакансію, умови вступу на цю посаду, включаючи інформацію з

Галузева класифікація економічної діяльності, необхідну кваліфікацію, умови праці та ін.
Якщо на роботу приймають громадянина третьої країни, адміністративний процес буде складнішим.

Роботодавцю потрібно буде повідомляти на біржу праці про припинення трудових відносин з іноземцем, а також про всі зміни протягом періоду працевлаштування.

При прийомі на роботу іноземців з третіх країн роботодавець повинен повідомити біржу праці про прийом іноземного громадянина за допомогою бланка «Повідомлення від роботодавця про прийом на роботу …» з усіма вхідними даними. Обов’язок своєчасно інформувати біржу праці про всі зміни трудових відносин з іноземцем роботодавець повинен виконувати при прийомі на роботу як громадян ЄС, так і мігрантів з третіх країн.

Роботодавець також зобов’язаний зберігати копії документів, які підтверджують трудові відносини з іноземцем на робочому місці, включаючи дозвіл на проживання в Чехії, навіть якщо пройшло три роки з моменту звільнення співробітника.

Трудова карта в Чехії.

Іноземці з третіх країн зобов’язані отримувати дозвіл на довгострокове перебування і працевлаштування. Може йтися про так звану «Трудову карту», яка містить в собі два види дозволу (на проживання і працевлаштування). Видає її дипломатичне представництво ЧР в країні проживання іноземця. Продовженням її терміну дії займається Міністерство внутрішніх справ Чехії.

Якщо роботодавець буде просити місцеві органи в Чехії дозволити працевлаштування іноземця не з ЄС, він повинен буде виконати більш суворі вимоги, ніж якби хотів взяти на роботу громадянина ЄС. При працевлаштуванні громадянина не з Євросоюзу роботодавець повинен подати заявку про вакантне робоче місце, яке буде в першу чергу запропоновано громадянам ЧР через Міністерство праці та соціальних справ Чехії.

Якщо вакансією ніхто не зацікавиться, її можна буде запропонувати іноземцю, за умови що його кваліфікація та інші якості відповідають даній посаді. Тільки після цього іноземець зможе отримати трудову карту.
Відповідно до § 98 закону про трудової зайнятості, особливий режим поширюється на іноземців, які навчаються, викладають, є служителями церкви, військовими та іншими категоріями осіб в ЧР.

“Синя карта”.

«Синя карта» наділяє іноземця тими ж правами, що і трудова карта. Її видають іноземцям з вищою освітою при працевлаштуванні на термін довше, ніж один рік.

Якщо іноземець має ПМЖ на території Чехії і у нього є належне посвідчення, він може влаштовуватися на роботу на тих же умовах, що і чехи. Таким чином, йому не потрібно ніяка карта.

Іноземець також може окремо отримати дозвіл на працевлаштування і дозвіл на довгострокове перебування. Це означає, що роботодавець повинен буде повідомити біржу праці про намір прийняти на роботу іноземця, а іноземний співробітник потім буде подавати заяву про працевлаштування у цього роботодавця на конкретну позицію. Тільки після вирішення всіх цих формальностей можна буде подати заяву на отримання дозволу на проживання в Міністерство внутрішніх справ ЧР.

Джерело.

You cannot copy content of this page