fbpx

Прислухаємося і беремо собі: 6 звичок довгожителів, про які наче і знаємо, але…

На  80% відсотків тривалість нашого життя залежить від наших звичок і вподобань, а лише на 20 % – від генетики.

Ось 6 звичок довгожителів, які суттєво збільшать наші шанси зустріти століття: 

 

Їжте квасолю і горіхи

Ті люди, які живуть довго, як правило, з’їдають одну порцію бобових в день. Квасоля, чечевиця, горох, нут – всі ці продукти багаті клітковиною і допомагають знизити рівень «поганого» холестерину.

Не менш важливі і горіхи: результати дослідження, в якому взяли участь 120 тисяч чоловік, підтвердили, що щоденне вживання горіхів підвищує наші шанси дожити до 100 років на 20%.

 

Вчіться керувати стресом

 Хронічний стрес призводить до підвищення гормону кортизолу, який підвищує ризик розвитку діабету другого типу, а також хвороб серця і судин. Одним з кращих способів боротьби з наслідками постійного стресу є медитація, але також відмінно працюють дихальні практики, фізичні вправи, а також хобі, пов’язані з рукоділлям.

 

Їжте менше червоного м’яса

Тваринний білок важливий для нашого здоров’я і повністю відмовлятися від нього не варто. Але ось що точно піде на користь – це скорочення червоного м’яса і перехід на менш жирні його різновиди. Курка, індичка, а також продукти, багаті рослинним білком, допоможуть тримати під контролем рівень холестерину і протистояти серйозним захворюванням.

… і більше – фруктів і овочів

Відмова або економія на фруктах і овочах можуть привести до ранньої смерті – це наукові дані. Дослідження, проведене в 2017 році, підтвердило, що близько 8 мільйонів передчасних смертей у всьому світі відбуваються через те, що люди з’їдають менше 800 грамів овочів і 500 грамів фруктів в день.

 

 

Менше жиру!

Перевірте ваш раціон на вміст шкідливих транс-жирів. Недавнє дослідження підтвердило: кожні 2% насичених жирів в день збільшують ризик передчасної смерті від інсульту або інфаркту на 16%. Замініть шкідливі жири на корисні мононенасичені – і будете жити довго.

 

Не відмовляйтеся від алкоголю

Як не дивно, люди, які час від часу вживають алкоголь, в результаті мають більш високу тривалість життя, ніж ті, хто не п’є зовсім. Головне – триматися в рамках мінімальних доз (не більше однієї порції в день), в іншому випадку ефект може бути прямо протилежний.

Джерело

You cannot copy content of this page