fbpx

Що буде з цінами і як розбагатіють українці

Кабінет міністрів розробив три проекти розвитку економіки України, пише «Сегодня».

Україна через російську агресію втратила частину ВВП – підприємства на окупованій території опинилися під контролем бойовиків, скоротилися тисячі робочих місць. Інфляція в 2015-му досягла рекордної позначки – ціни виросли більше, ніж на 40%.

Останні кілька років, як заявляють в уряді, економіка України “піднімається на ноги”. Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило три сценарії розвитку України. Яке майбутнє чекає українців, згідно з підрахунками чиновників.

Що буде з Україною: три сценарії розвитку економіки країни

Сценарій №1

У першому сценарії уряд враховували погану кон’єктури на зовнішніх ринках. Повільне зростання торгових партнерів України призведе до зростання попиту на внутрішньому ринку і негативно вплине на залучення фінансових ресурсів.

“Зокрема, обережність інвесторів щодо вкладання коштів в українську економіку призведе до того, що в Україні будуть залучатися незначні обсяги коштів, завдяки приватизації держмайна.

У той же час, буде спостерігатися скорочення виробництва в експортоорієнтованих видах промислової діяльності”, – йдеться в документі.

ВВП буде рости в середньому на 1,3% на рік. У наступному році зростання ВВП складе 1,2%, в 2019-м – 1%, а в 2017-м – 1,7%. В цілому такий прогноз можна назвати самим негативним для української економіки.

Висока інфляція. У наступному році ціни в середньому зростуть на 11%. У 2019 м індекс цін складе вже 10,3%, а в 2020-м – 8,7%.

Зарплата перевалить відмітку в 10 тисяч тільки в 2020-му році. Згідно з першим сценарієм, середня зарплата в наступному році складе 8 374 гривні. У 2019 м – 9 337, а в 2020-му – 10 342 гривень.

Безробіття і кількість зайнятих українців. На даний момент з 26 мільйонів працездатних українців працюють тільки 16 мільйонів чоловік.

Відповідно до першого з прогнозом, наступного року офіційно працюватимуть 16,3 мільйона українців, в 2019-м – 16,31 мільйона, а в 2020-м – 16,45 мільйона. При цьому рівень безробіття скоротиться з 9,2% в наступному році до 9% в 2020-м.

Читайте також: ДЕ І ЯК ВИЗНАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ДИПЛОМИ В СВІТІ

Сценарій №2

Наступні два сценарій розраховані при обліку виконання основних економічних реформ (пенсійна реформа , поліпшення бізнес-клімату, модернізація виробництва, приватизація держмайна і т.д.). Другий сценарій передбачає активну реакцію бізнесу на реформи.

ВВП буде рости в середньому на 4% на рік. У наступному році валовий внутрішній продукт зросте на 4%, в 2019-м – 4%, а в 2020-м – на 5%.

Інфляція скоротиться. Згідно з другим сценарій розвитку України, вже в наступному році індекс інфляції складе 9,7%. У 2019 році ціни виростуть на 6,5%, а в 2020-му – лише на 6%.

Зарплати будуть рости швидше. На відміну від першого сценарію, зарплати в цьому випадку будуть рости швидше. Так, в наступному році в середньому українці зароблятимуть 8 712 гривень, в 2019-м – 9 742 гривні, а в 2020-м уже 10 905 гривень.

Що буде з безробіттям. Уже в наступному році, згідно з другим сценарій, кількість безробітних в Україні опуститься до позначки в 8,9%. У 2019 м – 8,7% будуть офіційно безробітними, а в 2020-м – тільки 8,4%. При цьому число працюючих за кілька років зросте до 16,57 мільйона.

Сценарій №3

Саме по третім сценарієм, відзначають в прогнозі міністерства, розраховують бюджет країни. Цей сценарій також умовно можна назвати “позитивним” для української економіки.

Передбачає активне впровадження економічних і соціальних реформ, проведення пенсійної реформи, поліпшення умов ведення бізнесу, підвищення державних соціальних стандартів, активізація процесів приватизації, оновлення та оптимізація системи державного управління підприємствами.

“Будуть сприятливі зовнішньоекономічні умови. Так, активізуються процеси розширення і диверсифікації зовнішньоекономічних зв’язків України в напрямку поглиблення зовнішньоекономічних відносин з країнами Європейського Союзу, Азії та Африки”, – йдеться в прогнозі.

У 2018-2020 роках відбудеться поступовий перехід від споживчої до інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки. Прогнозоване збереження позицій України, як одного з основних експортерів сільгосппродукції в Європу, підвищення врожайності.

ВВП буде рости в середньому на 3,5% на рік. У наступному році зростання складе 3%, в 2019-м – 3,6%, а в 2020-м – 4%.

Значно скоротиться інфляція. Ціни, відповідно до третього прогнозом, вже в наступному році виростуть на 9,5%, в 2019-м – на 6,2%, а в 2020-му лише на 5,8%.

Зарплати будуть рости повільно, але добробут українців зросте. На відміну від другого сценарію, до 2020 року середня зарплата зросте лише до 10 537 гривень, однак з огляду на, що рівень інфляції буде нижче, добробут українців покращиться.

При цьому безробіття скоротиться до 8,5%, а число працюючих зросте до 16,55 мільйона осіб.

Думки експертів: рости потрібно швидше

Якщо економіка України буде зростати на 3% в рік і при цьому, наприклад, економіка Румунії перестане розвиватися, ми “наздоженемо” їх тільки до 2040 року. А Угорщину при таких же умовах тільки в 2040 році, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

“Розвинені економіки відносяться до постіндустріальних суспільств, коли в структурі ВВП сільське господарство займає незначну частку, а дійсно значну частку займають сервіси, фінансові послуги.

Слаборозвинені країни, як Україна, продовжують орієнтуватися на старі моделі. Щоб зробити прорив, потрібно змінити якість бізнес-клімату , і тоді сам бізнес зможе визначити, що стане проривом “, – розповідає експерт.

Якщо говорити про сільське господарство, пояснює експерт, Україна повинна продавати не сировину, а вже оброблену продукцію, пояснює Олег Устенко.

Нагадаємо, Єврокомісія очікує прискорення зростання світової економіки в 2018 році до 3,6%. Якщо, як то кажуть в першому і третьому прогнозі, українська економіка буде рости повільніше, відставання України від світової економіки збільшиться.

Чи зможе Україна “наздогнати” Європу

Міністр соцполітики Андрій Рева

Потрібно чітко знати наші пріоритети в економічній політиці, які дозволять Україні знайти своє місце в світовому розподілі праці, щоб заявити: “Це наша ніша і тут ми попереду планети всієї”. Звичайно, перше з чим можемо робити свою заявку на успіх, – це сільське господарство і переробна галузь.

Адже таких грунтів, як в Україні ніде немає, а тому в зв’язку з обмеженням світових ресурсів і чорноземів виробництво сільськогосподарської продукції в Україні завжди буде дешевше, ніж де-небудь.

При менших вкладеннях можна отримати більший ефект. А якщо ще ввести високі переробні технології, то Україна може годувати не тільки Європу, але і весь світ.

Далі, потрібно активізувати і сприяти IT-сектора, так як капітал інтелектуальний – невичерпне. В принципі, попит на наших IT-фахівців колосальний.

Потрібно міняти структуру економіки, переводити її на європейські стандарти, впроваджувати європейські соціальні стандарти, боротися з корупцією, тобто впроваджувати цілий комплекс заходів, які можна одним словом назвати реформуванням, а модернізацією суспільства і створювати сучасну європейську країну з усіма атрибутами, які властиві цьому поняттю .

Але головне, що потрібно зробити – це провести реформи, які не проводили у нас 25 років. У Польщі це зробили 25 років тому, в Словаччині – 15 років тому, ну а нам зараз потрібно зробити те, що ми не зробили “.

Головний демограф країни Елла Лібанова

Знаєте, якщо ми будемо намагатися наздоганяти – нічого не вийде. А якщо будемо шукати свою нішу, шанс є. Я б не переоцінювала наші можливості в сфері IT.

Це не та галузь, яка концентрує значну частину працюючих, а отже, впливає на рівень життя основної частини населення. Ось візьміть Індію. Величезна кількість програмістів в бідній країні.

Потрібно шукати ті види діяльності, які можуть стати локомотивом для української економіки. З огляду на жахливо низький рівень розвитку інфраструктури взагалі і доріг зокрема, величезні перспективи пов’язані з будівництвом, особливо з дорожнім.

Читайте також: СЕМИРІЧНИЙ ХЛОПЧИК ЗАСТРЯГ У ПРАЛЬНІЙ МАШИНІ

По-перше, тільки розгалужена дорожньо-транспортна мережа дасть можливість ліквідувати неефективні (не в економічному сенсі) школи і лікарні, забезпечивши доступність для жителів найвіддаленіших сіл медичних і освітніх послуг.

По-друге, тільки розгалужена дорожньо-транспортна мережа забезпечить можливість інтеграції локальних ринків праці, коли жителі невеликих селищ, де просто немає робочих місць, зможуть працювати в більш розвинених містах, як це і відбувається в усьому світі.

Нарешті, будівництво – це найпотужніший мультиплікатор: кожне створене в будівництві робоче місце тягне за собою створення 6-7 робочих місць

Ні сільське господарство, ні видобувна промисловість (за винятком, може бути, нафто- і газовидобутку) не можуть бути локомотивом в середньостроковій перспективі. Я бачу серйозні можливості в розвитку авіабудування, ракетобудування, біоенергетики, можливо, ВПК.

You cannot copy content of this page