fbpx
Економіка
Що нині по кишені: ціни на м’ясо і овочі на травневі свята

Традиційний похід «на шашлики» — задоволення не для всіх. Його запах в травневі дні буде змагатися з ароматами квітучої вишні, бузку і магнолії. Але традиційний похід «на шашлики» — задоволення не для всіх. Швидше, справжнє випробування для гаманця.

Протягом минулого року м’ясо подорожчало майже на сорок відсотків і, судячи з усього, зупинятися на досягнутому не збирається.

Починаються травневі свята — а настрій у людей зовсім не святковий, кажуть продавці на ринку. У м’ясному павільйоні в ці дні колись було проштовхнутися. Але тепер — покупців мало. Задоволення посмажити шашлики — доступно далеко не всім.

М’ясо подорожчало на десять гривень на кілограмі ще перед Великоднем. На такому рівні ціна тримається досі. На ринок в Харкові свиняча вирізка коштує від ста гривень. На ринку в Києві — по сто тридцять. А ось на ринку в Херсоні — її продають вже по сто п’ятдесят.

А ось у Львові свинина найдорожча — по сто шістдесят гривень.

Ціна на свинину навряд чи знизиться. А в окремих регіонах — може і істотно вирости. В Україні тривають спалаху африканської чуми свиней. Фермери вирізують тварин. Поголів’я скорочується. Але, хоча свиняче м’ясо дорожчає, сало — впало в ціні. На ринку під Києвом — ще на початку року — воно коштувало мінімум сто двадцять гривень. Ціна попросту шокувала.

Зараз на цьому ж ринку — сало подешевшало майже вдвічі. На ринку в Харкові сало можна купити ще дешевше. За 60 гривень. Продавці були змушені знизити ціни — щоб повернути покупців. На початку року виникла парадоксальна ситуація — сало в Україні стали завозити з Польщі. Що і збило ціну всередині країни.

Тепличні овочі за останні кілька тижнів значно подешевшали. У Херсоні огірки вже можна знайти по тридцять п’ять гривень. Але ближче до травневих свят ціна знову поповзла вгору. Помідори і огірки, наприклад у Львові, зараз можна купити за сорок п’ять гривень за кілограм.

Людмила Олександрівна тепличні овочі так і не купила. Жінка купує лише овочі минулорічного врожаю. Але і вони сильно подорожчали. Морква з початку року зросла в ціні майже в три рази. Капуста — вдвічі. Буряк — на шістдесят відсотків.

Та й яблука дешевше двадцяти гривень на цьому ринку не знайдеш. В кінці сезону ціни на овочі та фрукти злітають вгору — адже частина врожаю навесні просто псується. В Україні мало сучасних овочесховищ. І ось що маємо в підсумку.

Читайте також: ЧИМ ЗАМІНИТИ РОЗПУШУВАЧ ДЛЯ ТІСТА ТА КОЛИ МОЖНА НЕ ЗАМІНЯТИ

Овочі істотно подешевшають тільки влітку — коли достигнуть вже на відкритому грунті. А зараз — морква, капуста, буряк торішнього врожаю — вже дорожче, ніж в сусідній Польщі. У цій країні адже овочесховищ досить — овочі там — не гниють і не псуються — і їх везуть продавати в Україні.

«Перший раз в історії України ми закуповуємо овочі борщового набору старого врожаю в сусідніх країнах — рівно тому, що ціна на них в Україні вже перевищила ціни в сусідніх країнах», — говорить Олексій Дорошенко — говорить президент Асоціації постачальників торговельних мереж України.

З початку року в Україні подорожчало фабричне молоко — в середньому по країні — на 6 відсотків. В Асоціації постачальників торговельних мереж кажуть — в найближчі тижні — ціна повинна впасти. Адже фермери почнуть виводити корів на пасовища, надої збільшаться. Трохи подорожчав і сир. Ось на цьому ринку під Києвом — він стоїть уже 65 гривень.

Приблизно така ж ціна і у Львові, і в Харкові. Людмила Олександрівна купує півкілограма. Бере ще хліб. Він з початку року теж сильно подорожчав. В середньому по країні — майже на п’ятнадцять відсотків. Разом — жінка витратила на ринку сто гривень — купивши лише шматочок сала, кілька яблук, морквин, цибулин, хліб і сир.

Ось цікаві результати дослідження, яке провели фахівці Економічного дискусійного клубу. Вони підрахували, скільки коштує набір з дев’ятнадцяти найбільш популярних продуктів в різних країнах. В Україні — 700 гривень. І це дешевше, ніж в ЄС.

Наприклад, в Польщі доведеться віддати 820 гривень, в перерахунку на наші гроші. А ось у Франції — тисячу шістсот. Ось тільки в тій же Франції і зарплата в одинадцять разів вище, ніж в Україні. Та й поляки в середньому отримують в чотири з половиною рази більше, ніж ми.

Отже середньостатистичний українець — купивши цей набір продуктів — витратить дев’ять відсотків від своєї зарплати. Поляк же — прибрати ці ж продукти — віддасть лише трохи більше двох відсотків від зарплати. Французи ж — витратять лише одну цілу дев’ять десятих відсотка зарплати — хоч у них там ці ж продукти і в два рази дорожче, ніж у нас.

Журналісти в Чехії пройшлися по супермаркетам Праги. Фіксуємо ціни. Ось — молоко жирністю три з половиною відсотка тут дешевше, ніж в Україні (24 грн.). Дешевше тут і тепличні помідори (36 грн.)), І картопля нового врожаю набагато менше варто, ніж у нас (21 грн). Хоча цілий ряд товарів тут дорожче — ось філе курятини по 212 гривень в перерахунку на наші гроші.

І це — погана новина — адже ціни в Україні — поступово підтягуються до цін в східній Європі. Дорожчати буде масло — адже в ЄС воно коштує більше — і наші виробники везуть його туди. А поки що — Події тижня продовжують відстежувати ціни в одній з українських торгових мереж. Уже кілька років — ми збираємо чеки — щоб самим бачити тенденції.

Найбільше подорожчала морква. На початку року вона стояла біля семи гривень за кілограм. Зараз — дванадцять п’ятдесят. А ось ціна на цибулю практично не змінилася — все ті ж п’ять гривень за кілограм. Незмінною залишилася і вартість вершкового масла.

Ось, як ніби цінники і не змінювалися — що в січні, що зараз — все ті ж сорок дві гривні сорок копійок. А ось філе курятини — подорожчало — більше, ніж на дві гривні. Але є і продукти, які подешевшали. Гречка — на початку року стояла близько 20 гривень, зараз — 15,50. На кілька гривень впали в ціні і курячі яйця.

Такого стрімкого зростання цін, як в минулі роки — в Україні вже немає. І швидше за все — не буде — це прогнозують в Асоціації постачальників торговельних мереж.

Продукти дорожчатимуть — але в рамках запланованої на цей рік інфляції. Багато чого буде залежати і від курсу долара, і від урожаю. А поки що — першотравень для багатьох людей і справді виходить яким щось не святковим.

Джерело.

Related Post

facebook