fbpx

Що нині по кишені: ціни на м’ясо і овочі на травневі свята

Традиційний похід “на шашлики” – задоволення не для всіх. Його запах в травневі дні буде змагатися з ароматами квітучої вишні, бузку і магнолії. Але традиційний похід “на шашлики” – задоволення не для всіх. Швидше, справжнє випробування для гаманця.

Протягом минулого року м’ясо подорожчало майже на сорок відсотків і, судячи з усього, зупинятися на досягнутому не збирається.

Починаються травневі свята – а настрій у людей зовсім не святковий, кажуть продавці на ринку. У м’ясному павільйоні в ці дні колись було проштовхнутися. Але тепер – покупців мало. Задоволення посмажити шашлики – доступно далеко не всім.

М’ясо подорожчало на десять гривень на кілограмі ще перед Великоднем. На такому рівні ціна тримається досі. На ринок в Харкові свиняча вирізка коштує від ста гривень. На ринку в Києві – по сто тридцять. А ось на ринку в Херсоні – її продають вже по сто п’ятдесят.

А ось у Львові свинина найдорожча – по сто шістдесят гривень.

Ціна на свинину навряд чи знизиться. А в окремих регіонах – може і істотно вирости. В Україні тривають спалаху африканської чуми свиней. Фермери вирізують тварин. Поголів’я скорочується. Але, хоча свиняче м’ясо дорожчає, сало – впало в ціні. На ринку під Києвом – ще на початку року – воно коштувало мінімум сто двадцять гривень. Ціна попросту шокувала.

Зараз на цьому ж ринку – сало подешевшало майже вдвічі. На ринку в Харкові сало можна купити ще дешевше. За 60 гривень. Продавці були змушені знизити ціни – щоб повернути покупців. На початку року виникла парадоксальна ситуація – сало в Україні стали завозити з Польщі. Що і збило ціну всередині країни.

Тепличні овочі за останні кілька тижнів значно подешевшали. У Херсоні огірки вже можна знайти по тридцять п’ять гривень. Але ближче до травневих свят ціна знову поповзла вгору. Помідори і огірки, наприклад у Львові, зараз можна купити за сорок п’ять гривень за кілограм.

Людмила Олександрівна тепличні овочі так і не купила. Жінка купує лише овочі минулорічного врожаю. Але і вони сильно подорожчали. Морква з початку року зросла в ціні майже в три рази. Капуста – вдвічі. Буряк – на шістдесят відсотків.

Та й яблука дешевше двадцяти гривень на цьому ринку не знайдеш. В кінці сезону ціни на овочі та фрукти злітають вгору – адже частина врожаю навесні просто псується. В Україні мало сучасних овочесховищ. І ось що маємо в підсумку.

Читайте також: ЧИМ ЗАМІНИТИ РОЗПУШУВАЧ ДЛЯ ТІСТА ТА КОЛИ МОЖНА НЕ ЗАМІНЯТИ

Овочі істотно подешевшають тільки влітку – коли достигнуть вже на відкритому грунті. А зараз – морква, капуста, буряк торішнього врожаю – вже дорожче, ніж в сусідній Польщі. У цій країні адже овочесховищ досить – овочі там – не гниють і не псуються – і їх везуть продавати в Україні.

“Перший раз в історії України ми закуповуємо овочі борщового набору старого врожаю в сусідніх країнах – рівно тому, що ціна на них в Україні вже перевищила ціни в сусідніх країнах”, – говорить Олексій Дорошенко – говорить президент Асоціації постачальників торговельних мереж України.

З початку року в Україні подорожчало фабричне молоко – в середньому по країні – на 6 відсотків. В Асоціації постачальників торговельних мереж кажуть – в найближчі тижні – ціна повинна впасти. Адже фермери почнуть виводити корів на пасовища, надої збільшаться. Трохи подорожчав і сир. Ось на цьому ринку під Києвом – він стоїть уже 65 гривень.

Приблизно така ж ціна і у Львові, і в Харкові. Людмила Олександрівна купує півкілограма. Бере ще хліб. Він з початку року теж сильно подорожчав. В середньому по країні – майже на п’ятнадцять відсотків. Разом – жінка витратила на ринку сто гривень – купивши лише шматочок сала, кілька яблук, морквин, цибулин, хліб і сир.

Ось цікаві результати дослідження, яке провели фахівці Економічного дискусійного клубу. Вони підрахували, скільки коштує набір з дев’ятнадцяти найбільш популярних продуктів в різних країнах. В Україні – 700 гривень. І це дешевше, ніж в ЄС.

Наприклад, в Польщі доведеться віддати 820 гривень, в перерахунку на наші гроші. А ось у Франції – тисячу шістсот. Ось тільки в тій же Франції і зарплата в одинадцять разів вище, ніж в Україні. Та й поляки в середньому отримують в чотири з половиною рази більше, ніж ми.

Отже середньостатистичний українець – купивши цей набір продуктів – витратить дев’ять відсотків від своєї зарплати. Поляк же – прибрати ці ж продукти – віддасть лише трохи більше двох відсотків від зарплати. Французи ж – витратять лише одну цілу дев’ять десятих відсотка зарплати – хоч у них там ці ж продукти і в два рази дорожче, ніж у нас.

Журналісти в Чехії пройшлися по супермаркетам Праги. Фіксуємо ціни. Ось – молоко жирністю три з половиною відсотка тут дешевше, ніж в Україні (24 грн.). Дешевше тут і тепличні помідори (36 грн.)), І картопля нового врожаю набагато менше варто, ніж у нас (21 грн). Хоча цілий ряд товарів тут дорожче – ось філе курятини по 212 гривень в перерахунку на наші гроші.

І це – погана новина – адже ціни в Україні – поступово підтягуються до цін в східній Європі. Дорожчати буде масло – адже в ЄС воно коштує більше – і наші виробники везуть його туди. А поки що – Події тижня продовжують відстежувати ціни в одній з українських торгових мереж. Уже кілька років – ми збираємо чеки – щоб самим бачити тенденції.

Найбільше подорожчала морква. На початку року вона стояла біля семи гривень за кілограм. Зараз – дванадцять п’ятдесят. А ось ціна на цибулю практично не змінилася – все ті ж п’ять гривень за кілограм. Незмінною залишилася і вартість вершкового масла.

Ось, як ніби цінники і не змінювалися – що в січні, що зараз – все ті ж сорок дві гривні сорок копійок. А ось філе курятини – подорожчало – більше, ніж на дві гривні. Але є і продукти, які подешевшали. Гречка – на початку року стояла близько 20 гривень, зараз – 15,50. На кілька гривень впали в ціні і курячі яйця.

Такого стрімкого зростання цін, як в минулі роки – в Україні вже немає. І швидше за все – не буде – це прогнозують в Асоціації постачальників торговельних мереж.

Продукти дорожчатимуть – але в рамках запланованої на цей рік інфляції. Багато чого буде залежати і від курсу долара, і від урожаю. А поки що – першотравень для багатьох людей і справді виходить яким щось не святковим.

Джерело.

You cannot copy content of this page