fbpx

Що відбувається з доларом і євро і коли припиниться падіння гривні

В Україні після майже місячного затишшя почав різко дорожчати долар. З початку літа він зміцнився майже на 20 копійок. Дізналася у експертів, з чим пов’язано прискорення зростання курсу і чого чекати українцям в найближчі місяці.

Зріст

Як показав наш моніторинг столичних банків і обмінників, за низьким курсом зараз валюту не знайдеш: там, де на продаж долар виставляють по 26,3-26,4 грн, його можна купити тільки за попереднім замовленням і від $ 500 і більше. Зате там, де курс стартує від 26,6 грн, купити валюту можна без проблем.

Втім, і черги бажаючих придбати її поки не спостерігається. Більш того, за даними Нацбанку, долари, євро та інші валюти люди як і раніше більше здають, ніж купують.

У травні чистий продаж валютної готівки населенням через банки склала $ 351 млн, це рекордний показник з травня 2017 року. Її тоді здали на $ 1,074 млрд. У Нацбанку в п’ятницю продавали на міжбанку долари по курсу 26,32 грн.

Прогнози

Фінаналітики по-різному трактують нинішнє підвищення курсу. Так, президент Украналітцентра Олександр Охріменко вважає його ситуативним, пов’язаних з підвищенням попиту на валюту, а далі обіцяє стабілізацію курсу, але трохи дорожче, ніж було на початку червня.

“Долар злетів через” Нафтогазу “, який зараз купує валюту для закупівлі газу на зиму. Тобто на усталеному валютному ринку купують відразу по $ 200 млн, а потрібно $ 1,5 млрд. Така ситуація по долару буде тривати, поки операція не закриється , але більш ніж на 30-40 коп. підвищення не буде (тобто до 26,5-26,6 грн/$) “, – заспокоює Охрименко.

А ось керуючий директор фінансової компанії “Аверс №1” Ігор Львов стверджує, що почалося прогнозоване їм неодноразово підвищення вартості долара до гривні, і до кінця року курс буде вище 30 грн, щоб вийти на закладений в законі про держбюджет на 2018 рік середньорічне курс 29 , 2 грн/$, виходячи з якого розраховані надходження в казну від таможеннних платежів і акцизів, стягнутих у валюті.

“У другому півріччі у Мінфіну буде майже $ 5 млрд платежів за зовнішніми боргами, планується два підвищення соцстандартів – з 1 липня і з 1 грудня, владою обіцяно підвищення мінзарплати до 4200 грн (зараз 3723 грн).

Читайте також: В УКРАЇНІ ПОЧАВСЯ СЕЗОН ЧОРНИЦІ: ЧИ МОЖНА ЇСТИ ЯГОДУ, ЯКА НАКОПИЧУЄ РАДІАЦІЮ

При цьому темпи зростання ВВП відстають від планових майже вдвічі, зараз вони всього 2%. Висновок: щоб знайти гроші на все це і не розкручувати інфляцію, регулятор поступово девальвує гривню”, – вважає Львів.

Бензин стабільний, газ дорожчає

Експерти паливного ринку поки не очікують зростання цін на бензин в зв’язку з початком подорожчанням долара, так як дешевшає інша складова собівартості ціни палива – сира нафта. Її барель (бочка) зараз коливається в межах $ 74-76, хоча на початку червня було $ 80.

“Якщо нафта дорожчає на 1% – вартість бензину зростає на 10 копійок за літр через два тижні. Приблизно за 11-13 днів бензин з-за кордону або з заводу надходить на заправку. А якщо долар дорожчає на одну гривню, це призводить до підняття цін на бензин і дизпаливо на 60 коп./л через два тижні”, – роз’яснив директор спецпроектів НТЦ” Психея “Геннадій Рябцев.

Тому до кінця червня на ринку встановиться нестійку рівновагу. Зараз, про даними консалтингової групи “А-95”, середня ціна літра бензину А-95 дорівнює 29,35 грн, дизпалива – 27,19, скрапленого автогазу – 13,25.

Але газ вже днями подорожчає через зростання попиту на нього, впевнений аналітик “А-95” Артем Куюн. Підвищення може скласти 30-50 коп./л і більше.

Джерело.

You cannot copy content of this page