fbpx
Україна
Скільки тепер отримують лікарі та що від них можна вимагати

У липні лікарі первинної медичної допомоги – терапевти, педіатри та сімейні лікарі – отримали перші зарплати за тарифами за кожного пацієнта. Напередодні реформи міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун обіцяла, що медики будуть отримувати 10-100 тис. грн.

Скільки отримують лікарі тепер, коли реформа стартувала, і яких послуг від них можна вимагати.

Скільки і за що тепер платять лікарям

“Гроші ходять за пацієнтом” – це новий принцип оплати роботи лікарів. Тепер зарплата медика залежить від того, скільки декларацій він підписав з пацієнтами. Поки цей принцип стосується лише лікарів первинки – педіатрів, сімейних лікарів і терапевтів. З 2020 го реформа охопить і інших лікарів.

Базовий тариф за пацієнта – 370 гривень на рік. Для кожної вікової групи застосовується свій коефіцієнт. Чим частіше людина хворіє, тим більше за його лікування отримає держава.

 • для пацієнтів у віці 18-39 років буде діяти коефіцієнт 1. Тобто, за них лікар отримає 370 грн;
 • для новонароджених і до 5 років – 4. Для лікаря це 1480 грн;
 • для дітей 6-17 років – 2,2. За одну дитину лікар отримає 814 грн;
 • для людей від 40 до 64 років – 1,2. Це 444 грн;
 • для людей більш старшого віку – 2. За пенсіонерів лікаря покладено 740 грн.

Припустимо, терапевт набирає 2000 чоловік. Це люди різного віку. Приблизно 40% з них будуть від 18 до 40 років. 41% – від 40 до 64, і ще 19% – старше 64 років. Це співвідношення відображає реальне число дорослого населення за віковими групами в країні.

Виходить, в рік терапевт отримає 941 200. В місяць це 78,4 тисячі гривень. Але сюди крім зарплати лікаря закладені витрати на аналізи і діагностику, зарплата медсестри і так далі.

Медик не візьме всю суму за кожну підписану декларацію собі. Вона піде медустанові. І домовлятися про заробітну плату потрібно буде з адміністрацією медичного закладу.

Тому після старту нової форми фінансування в медустановах склали нові колективні договори. У них прописані нові зарплати.

Читайте також: КУРС ДОЛАРА В УКРАЇНІ ОПУСТИВСЯ ПІСЛЯ СТРІМКОГО ЗРОСТАННЯ

 Хто отримає 18 тис. гривень, а хто – 3 тис. грн

У Міжгірському (Закарпатська область) центрі первинної медико-санітарної допомоги новий колективний договір вступає в силу з вересня. По ньому у лікаря вищої категорії базова зарплата складе 6250 грн.

Якщо він набере половину від можливого числа декларацій – отримає премію 6350 грн. якщо набере максимум – премія буде 11 850 грн., тобто, лікар буде отримувати 12600-1800 грн. Раніше лікар з усіма надбавками отримував 7000 грн.

Станом на 1 липня 55% жителів району підписали декларації з лікарями.

До підписання договорів і роботи за новими правилами готувалися протягом року, розповідає головлікар Марія Гримут. Місцева влада допомогла з комп’ютерами, електрокардіографами та іншим обладнанням. Зробили пандуси. А записатися до лікаря можна по телефону.

Район знаходиться в горах. Інтернету в амбулаторіях центру раніше не було. Але після отримання більшого фінансування він тепер є скрізь.

Однак зарплати у лікарів будуть відрізнятися в кожному медзакладі.

Наприклад, сімейний лікар одного з київських центрів первинної медико-санітарної допомоги отримала за липень 3352,98 гривень зарплати.

“Шановна Уляна Супрун, Національна служба здоров’я України, у мене тільки одне питання: серйозно?”, – написала сімейний лікар Дарина Дмитрівська в Facebook.

До запису медик прикріпила два скріншота. На першому – зарахування на банківську карту 1752,98 грн, на другий ще 1600 – обидва з позначкою “Зарплата КНП, ЦПСМД”.

“Робочий день триває 7,42 години. Тобто, час роботи фахівця, лікаря, відповідального за стан вашого здоров’я і самого життя, коштує 21 грн. Я мовчу про те, що насправді веду більше 2500 пацієнтів, щодня по 25-35 – така ситуація у всіх, тому що лікарів не вистачає. 

І немає, в нашому центрі не проводиться ні оновлення, ні ремонту, ні установки обладнання. у нас не закуповують тест-смужки для визначення глюкози і холестерину.

У нас не міняють старі вікна 20 -30 років служби і нічого не роблять з дірками в стінах. А ще з вересня нам доведеться додатково замість невідкладної допомоги, яку скасовують”, – розповіла медик.

На наступний день Дарина приховала свою публікацію в соцмережі. Вона пояснила – хоче розібратися в ситуації з керівництвом. У медустанові керівництво ще не обговорював зарплати з співробітниками.

Що можна вимагати від лікаря

В тариф за пацієнта крім зарплати лікаря і медсестри входить оплата діагностики та аналізів пацієнта. У МОЗ пояснюють: в тариф закладено низку обов’язків, які повинен дотримуватися лікар.

Так, доктор стежить за здоров’ям, ставить діагноз, призначає лікування, спостерігає за здоров’ям дитини, неускладненою вагітністю, а також здійснює окремі послуги паліативної допомоги.

Лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи. Їх в МОЗ хочуть зробити електронними. За аналізи теж не доведеться платити, оскільки вони закладені в тариф.

Мова йде про наступні процедурах:

 • Загальний аналіз кpoві з лейкоцитарною формулою
 • Загальний аналіз сечі
 • Глюкоза кpoві
 • Загальний холестерин
 • Вимірювання артеріального тиску
 • Електрокардіограма
 • Вимірювання ваги, зросту, окружності талії
 • Швидкий тест на вагітність
 • Швидкий тест на тропонін
 • Швидкі тести на BIЛ, вipycні гепатити

І в приватній, і в державній лікарні лікар отримає від держави однакову суму за одного пацієнта. Для всіх умови рівні. Тобто, якщо пацієнт підпише декларацію з приватним лікарем, всі ці аналізи пацієнт може зробити прямо у нього.

Джерело.

Related Post

facebook