fbpx

Хто і як контролює телефонні розмови українців

Що за цим стоїть і чи можна від такого втручання захиститися.

Об’єктами незаконної прослушки в Україні ставали багато відомих персон. Якісь справи отримували розголосу і приводили до гучних скандалів, про якісь намагалися не поширюватися. Сьогодні тема так само актуальна, як і в минулому. Кого слухають зараз і як захиститися, пише  «Сегодня».

Згідно із законом, прослуховуванням займається Служба безпеки. З появою в Україні нових правоохоронних структур виникла проблема надання такого ж права ім. Рік тому глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький просив Верховну Раду дозволити детективам НАБУ вести прослушку самостійно, незалежно від СБУ.

За рік все залишилося, як було. Але недавно вже сам Холодницький не виключив, що його можуть слухати правоохоронні органи, в зв’язку з чим службовий кабінет регулярно перевіряє охорона.

“ЗА ТАКЕ ПОТРІБНО КОГОСЬ ПOСAДИТИ”

Oпитали з десяток відомих в Україні людей про те, чи стикалися вони з прослуховуванням, що про неї думають і знають способи убезпечитися від чужих вух.

– Слухали і стежили за мною під час перебування генпрокурором Віктора Шокіна без дозволу суду, – стверджує екс-заступник генерального Віталій Касько. – Це тривало протягом року – записували, стежили, але так нічого і не змогли ні накопати, ні пред’явити. За такі дії повинна наступити відповідальність. Заява про злочин мною було подано. С

уд зобов’язав внести в реєстр, але органи слідства не роблять цього. Потрібно когось посадити за незаконне втручання в приватне життя, тоді ситуація зміниться … А найкращий захист – не здійснювати нічого протиправного, і не доведеться приховувати свої розмови.

“ЦИМ ЗАЙМАЮТЬСЯ І ЗА КОРДОНОМ”

Факти незаконного прослуховування під час служби в органах МВС неодноразово наголошував колишній перший заступник міністра внутрішніх справ Михайло Корнієнко:

– Мене слухали багато разів. І теж незаконно. Колись цим займався КДБ, потім – СБУ. Звичайно, постійно слухати когось важко, а то і зовсім неможливо. Але періодично, вибірково такий контроль ведеться. Самі співробітники спецслужби про це розповідали.

Генерал бував за кордоном, вивчав досвід західної поліції і каже, що практика прослуховування існує всюди. Але результативність її дуже різна.

– По лінії МВС щорічно було до 4-5 тисяч дозволів на застосування негласних методів оперативної роботи, а статус доказу матеріали прослушки мали десь за все в п’яти відсотках таких справ.

Тобто вихід – мінімальний. Пшик! А коштів потрачено масу … Взагалі, боятися нормальній людині нічого. Деякі скаржаться, що їх підслуховують. Завжди задаюся питанням, чому їх це хвилює. У банді перебуваєте? Торгуєте секретами? Тоді звідки ці страхи?

Читайте також: ЩО БУДЕ З СУБСИДІЯМИ В 2017Р.: ГОЛОВНІ НОВОВВЕДЕННЯ

“ОПЕР ДОПОМАГАВ ДРУГУ, записуючи ДОЛЖНИКА”

– До мене якось звернувся за юридичною допомогою діючий оперативний співробітник СБУ, – розповідає глава Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров. – Його хотіли звільнити і притягнути до відповідальності за те, що він на прохання свого друга – лікаря – займався прослуховуванням.

Тому хтось повинен був повернути певну суму грошей, але не повертав. І він попросив співробітника записати розмову. Коли про це дізналося керівництво, оперу пригрозили покаранням за використання технічних засобів не за прямим призначенням…

Але як тільки я включився в цю справу, того й слід прохолов. Йому натякнули: відмовиться від допомоги – залишать у спокої. Він і пропав… Але через деякий час мені по секрету повідомили, що на прослушку поставлений вже мій телефон…

У самому факті, на думку Багірова, нічого поганого немає – ні таємних змов, ні інших злочинних задумів він не виношує. І все ж неприємно:

– Кому яке діло, про що ми говоримо з донькою, дружиною, матір’ю? Це ж втручання в приватне життя, порушення прав людини, в кінці кінців. Ніхто не має права без достатніх на те підстав втручатися в приватність. Правоохоронні та силові структури повинні бути поставлені в такі рамки, щоб прослушка велася виключно за законом і тільки в рамках кримінального провадження.

Якщо ж її творять в корисливих цілях, за замовленням, за гроші – таке в демократичній державі немислимо. І ще не можна допускати, щоб прослушку вели приватні детективи, агентства, де трудяться колишні співробітники міліції, поліції, спецслужб.

“ГОВОРИТЕ ЗА НОВОЮ мобілки і СІМ-КАРТІ В КІЛОМЕТРІ ВІД СТАРИХ”

Довелося стикатися зі зніманням інформації також адвокату Миколі Неділько.

– Після того як наш підзахисний, автор касетного скандалу Микола Мельниченко , покинув Україну, почалася активна стеження за його адвокатами – Павлом Сичовим і мною. Ми по мобільному домовилися про зустріч в одному із закладів швидкого харчування на Печерську, але як тільки приїхали, нас уже чекали групи зовнішнього спостереження…

Ми дали зрозуміти, що розкрили їх. А днем пізніше в моєму автомобілі були пробиті колеса, а в машині Павла вихлопну трубу і гальма повіяли монтажною піною … І обидва вважаємо, що це зовсім не випадковий збіг …

Адвокат переконувався: паралельно з прослуховуванням спецслужби застосовують і інші методи оперативно-розшукової роботи – зовнішнє спостереження, установку “маячків”, проникнення в житло, залучення агентури …

– Був випадок, коли в одній справі, яке я супроводжував, консультувався у свого товариша в правоохоронних органах. Так його на наступний же день викликали в СБУ, де порадили не вести зі мною телефонних розмов і взагалі як можна рідше спілкуватися.- Що змінилося у прослуховуванні сьогодні? – продовжує Неділько.

– Сучасні смартфони – джерело для спецслужб: можна не тільки контролювати телефонні розмови, але також переглядати листування в різних месенджерах, СМС, ММС, читати пошту, бачити фото і відео, визначати місцезнаходження людини онлайн і в минулому … Вихід один: звести передачу важливої ​​інформації по каналах зв’язку до мінімуму…

Якщо вже дуже треба терміново переговорити, то краще зробити це з нового телефону, де встановлена ​​нова сім-карта … Але основні телефони повинні знаходитися далеко від нових, мінімум в декількох кілометрах, або і х потрібно відключити, як і акумулятори. Однак ніяке технічний пристрій або програмне забезпечення не гарантує 100-відсоткового захисту …

“ПРАВА УКРАЇНЦІВ ПОРУШУЮТЬСЯ ДВІЧІ”

Анонімно з  «Сегодня» погодився зустрітися діючий слідчий суддя. За його словами, ті, хто намагається отримати дозвіл на прослушку, нерідко порушують закон .

– Перший раз – коли приносять недостатньо грамотні обґрунтування для негласного знімання інформації. Лінь збирати інші докази – строчать папір, що треба поставити телефон на контроль. Тут вже від судді залежить, задовольнити таке клопотання або відмовити.

А другий важливий момент – не пізніше 12 місяців відносно громадянина повинен бути винесений обвинувальний акт чи надіслано офіційне повідомлення, що його розмови слухали, і до нього немає претензій…

Часто про це “забувають” повідомити, тим самим порушуючи права людини. Знали б українці, що їх цілий рік хтось слухав – завалили б суди позовами … “слухач” та іже з ними побоюються такого дев’ятого валу найбільше…

МІНІМУМ – ШТРАФ 3400 гривень, МАКСИМАЛЬНИЙ ТЕРМІН – 10 РОКІВ

Стаття 359 КК України:

1. Незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації – карається штрафом від 200 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 3400 до 17000 гривень) або обмеженням або позбавленням волі на строк до чотирьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно, за попередньою змовою групою осіб, – позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років,

Вчинені організованою злочинною групою або якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним, громадським або інтересам окремих юридичних осіб, – караються позбавленням волі на строк від семи до 10 років.

Законом “Про оперативно-розшукову діяльність” визначено, що спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації можуть застосовуватися, тільки коли проведення негласних пошукових заходів, слідчих або судових дій є малоефективним або неможливим, і здійснюється тільки з дозволу суду. В інших випадках використання таких спецтехзасобів незаконно.

Читайте також: 2-РІЧНИЙ ХЛОПЧИК ПOМEP НА ПРИЙОМІ У СТОМАТОЛОГА

“ЧИ МОЖНА підслухати ПРЕЗИДЕНТА? ТАКЕ ВЖЕ  БУЛО …”

Головний в минулому “слухач” Служби безпеки – про слухоманіі і слухофобіі, про те, при кому найчастіше побоювалися розмов по телефону, і про те, чи можна захиститися від втручання ззовні. На питання “Сегодня” відповідає колишній начальник Оперативно-технічного управління СБУ Юрій Сухуватий.

Ім’я: Юрій Миколайович Сухуватий

Народився: 20.03.1950 в Мінську

Закінчив Запорізький машинобудівний інститут (за фахом – радіоінженер) та Національну академію СБУ (правознавство). В органах КДБ-СБУ прослужив понад 30 років. Починав оперативним працівником райвідділу.

Працював заступником начальника управління “К” (боротьба з корупцією і оргзлочинністю), шість років керував Оперативно-технічним управлінням Служби безпеки. Нагороджений орденом “За мужність” III ступеня. Генерал-лейтенант у відставці.

– Юрію Миколайовичу, за роки незалежності в Україні було чимало скандалів з приводу незаконного знімання інформації з каналів зв’язку, простіше кажучи, прослушки відомих діячів – політиків, депутатів, чиновників. Але, по суті, жоден з них не закінчився судовим вироком і реальним покаранням виконавцям і замовникам. Чому? Або когось все ж карають, а ми не знаємо?

– Наша служба не брала участі у встановленні конкретних осіб. По крайней мере, в моєму перебуванні керівником ОТУ. В цьому напрямку працювала прокуратура . Вона і органи МВС повинні були доводити справи до суду.

А наші співробітники виявляють комплекси і засоби для знімання інформації з каналів зв’язку. Наявні в СБУ оперативно-технічні можливості дозволяють виявити їх і припинити незаконну діяльність.

– Депутати все частіше скаржаться, що їх підслуховують …

– Моя особиста думка: такими заявами нерідко намагаються підняти власний рейтинг або рейтинг певної політичної сили, про яку стали забувати. А тут сенсація – мене (нас) слухають, караул, зрада та інше … Розцінюю це як дешевий піар, розрахований на простачка.

Спеціаліст почне з’ясовувати, що за пристрій знайдено, принцип його роботи, джерело живлення, на яку відстань розрахований сигнал … І виявляється, що все, м’яко кажучи, не настільки однозначно.

– Але ви ж не станете стверджувати, що всі, хто знаходив у себе сліди прослушки, вигадники?

– Ні. Хоча ви самі на початку бесіди сказали, що жоден скандал не закінчився вироком або покаранням, навіть умовним.

– Може бути, такі справи важко доказові? Або самі жертви прослушки не були зацікавлені в тому, щоб зміст їх розмов ставало надбанням публіки?

– Може бути. Але наші функції закінчувалися на рівні отримання та відпрацювання оперативної інформації. Її реалізація, доведення до суду – компетенція інших правоохоронних органів.

– При якому з президентів “слухоманія” і “слухофобія” йшли на спад, а при кому зростали?

– При кожному новому президенті про них говорили частіше і більше. Як правило, це пояснювалося політичними міркуваннями. Мовляв, мене слухають, бо говорю те, що не подобається владі, і вона привертає спецслужбу. Але це далеко не так. Було б так – спецслужба давно перестала б існувати. Повірте мені на слово.

– До відомого касетного скандалу ніхто і подумати не міг, що кабінет президента може прослуховуватися, ще й на протязі довгого часу …

– Спецслужба до цієї історії, як ви знаєте, відношення не мала. Доступ до кабінету президента забезпечувало інше відомство.

– Так. Управління Держохорони. Але після цього скандалу і розбору польотів підозрілість по відношенню до тих, хто міг підслуховувати розмови в головному кабінеті, зросла?

– У владних ешелонах – звичайно. Відбулося певне переосмислення подій і їх наслідків. Висновки зроблені. Уроки витягнуті.

– Сьогодні можна президента підслухати?

– З урахуванням того, про що вже сказав, немає.

– Ну а якщо дуже захотіти?

– Якщо дуже захотіти … У нас вже таке в історії було. Є певна процедура. Якщо вона дотримується, нічого не відбудеться.

– А ваші службові, домашні, мобільні телефони слухали?

– Спецслужба не працює так, щоб бути виявленої.

– Це не обов’язково могли бути ваші колеги.

– Таких фактів я не виявляв.

– Можливо, у вас якісь особливо захищені апарати?

– Мої апарати – звичайні. Як раніше були, так і зараз.

– Вас могли слухати і не по телефону. Наприклад, у відрядженні, де-небудь під час вечері, в колі товаришів по службі, друзів. Де гарантії, що такого не було?

– Ніяких гарантій. Але кожен професіонал прекрасно розуміє, що, перебуваючи в місцях, не забезпечених контролем спецслужб, він може виявитися під іншим контролем. По роботі ми бували за кордоном. І нас навчали, як себе вести, щоб не потрапити, як ми говорили, “під техніку”.

– Колись прийнято було вважати, що “жучки” підстерігають всюди – на роботі, поза нею, на відпочинку, вдома … Нібито вони не тільки в трубці телефону або корпусі апарату, але і в годинах, гудзика, запонки, затискачі для краватки … Які ноу-хау з’явилися в цій специфічній сфері діяльності?

– Ґудзики, годинник, затискачі, запальнички відходять у минуле. Технічні засоби стають ще миниатюрнее, малопомітні, перетворюючись в шпильки, інші дрібні предмети.

Але актуальні джерела живлення для таких засобів – вони ж також повинні бути відповідними і при цьому розраховані на тривале використання. Тільки в кіно когось слухають тижнями, не змінюючи джерел живлення.

– Чи є протиотрута від “чужих вух”? У чому, якщо коротко, воно складається – на рівні спеціаліста та рядового громадянина?

– Найкращий спосіб – не говорити по телефону чого не слід. Точніше, завжди знати, що говориш. Фахівці це прекрасно розуміють. Рядові громадяни теж повинні уявляти, що головний ворог – довгий язик.

– Яким чином самостійно переконатися, що вас прослуховують? Чи є якісь безпомилкові ознаки: підозрілі шуми, клацання, відлуння, дивна поведінка трубки – часто розряджається, швидко нагрівається? ..

– Коли трубка резонує, це погано. Виникаючі в сеaнсах зв’язку перешкоди, сторонні звуки можуть бути наслідком втручання спеціальних комплексів, що не відносяться до спецслужби.

– Можна від такого контролю позбутися, перенабрати номер знову або зателефонувавши з іншого апарату?

– Не допоможе.

– А що допоможе?

– Наберіть потрібний номер через якийсь час з іншого відстані.

– І що?

– Переконайтеся, що перешкоди або тривають, або зникли.

– Вам особисто доводилося когось слухати?

– І не раз. Під час оперативних заходів слухали, документували, потім за цими матеріалами когось засуджували до реальних термінів покарання.

– А детальніше?

– Вибачте, без деталей. Час ще не прийшов.

Читайте також: ЯК ЖИТТЯ УКРАЇНЦІВ ЗМІНЯТЬ НОВІ КОМУНАЛЬНІ ЗАКОНИ

You cannot copy content of this page