fbpx

Трускавець повністю відмовився від центрального опалення

Місто перейшло на індивідуальне обігрів і заощадив.

Нещодавно Трускавець, і без того знаменитий курорт, знову став темою для обговорення – завдяки повної відмови від центрального опалення.

Громіздкі котельні з величезними витратами замінили індивідуальними системами, вікна поміняли, фасади утеплюються – і місто стало економити. Як відбувався перехід Трускавця до енергоефективності та як йдуть справи з цим в Україні в цілому.

ДЕМОКРАТИЧНИЙ ПЕРЕХІД. Саме унікальне в досвіді Трускавця в тому, що, по суті, спочатку до енергоефективності прийшли самі жителі, а потім вже підтягнувся сам місто.

Читайте також: НА ДНІ ЧОРНОГО МОРЯ ВИЯВИЛИ ПРИГОЛОМШЛИВІ ЗНАХІДКИ

“У нас не було на кого рівнятися, – розповідає мер міста Андрій Кульчинський. – Років 10-12 тому, коли була величезна різниця в тарифі на центральне опалення і звичайний газ, людям стало вигідно встановлювати індивідуальне опалення.

Тим більше, температура носія або в силу економії, або в силу великих тепловтрат, була не надто високою. Тому до 2007 року багато людей в багатоповерхівках поставили собі індивідуальне утеплення – або електричне, або газове “.

Зрозуміло, що система центрального опалення була вже розбалансована – і місто почало переводити на індивідуальні опалення ті будинки, де 65-70% жителів вже поставили власні обігрівачі.

“В останні 6-7 років почали доплачувати жителям за перехід, а левова частка перейшла в останні два роки.

Соціально незахищені верстви подають заяву, його аналізує спеціальна комісія, аналізує і видає до 8 тисяч гривень, 5-6 тисяч в середньому, на що в цьому році витратили два мільйони. у минулому – трохи більше мільйона “, – пояснює Кульчинський.

Так виходить, що обігрівальні прилади коштують від 10 до 27 тисяч (електрика дешевше, газ – дорожче), частина цієї покупки і установки бере на себе місто, а решту жителі можуть виплатити частинами.

У 2 РАЗИ ДЕШЕВШЕ. Основна причина рішення жителів – економія, яка помітна навіть зараз. “У сусідньому місті опалення коштує 57 грн за квадрат.

Якщо квартира 50 метрів – це 2700 грн в місяць тільки за опалення. Індивідуальний котел на обігрів 50 квадратних метрів разом з гарячою водою” витратить ” близько 1000 грн. до того ж у людини є можливість самому регулювати температуру в будинку “, – говорить глава КП” Трускавецтепло “Руслан Крамар.

Виграв і саме місто – тепловтрати практично зведені до нуля, тому що соціальні об’єкти обігріваються котельнями, розташованими поруч з ними.

Плюс до цього зменшилися шкідливі викиди: раніше одна гігакалорія опалення обходилася в 180 кубометрів газу, зараз – в 120. До реалізації безпосередньо програми місто йшов майже шість років.

Близько 30-35% жителів використовують електричне опалення і Водонагрів. “Щоб поставити електроопалення потрібно розуміти, чи витримають внутрішньобудинкові мережі.

Тому ми замінили їх у багатьох будинках. Раніше люди ставили газ. Тепер електроприлади поставити простіше – в два рази дешевше газу. Крім того, є нічний тариф, люди ставлять двозонний лічильник і це дає економію.

Ну і повна відсутність шкідливих викидів, а також той факт, що саме держава Україна є виробником цього виду енергії – це теж плюси “, – підкреслює Крамар.

Поставити електроприлад обійдеться десь в 10-12 тисяч, газ значно дорожче – близько 25-27 тисяч. Є невелика різниця в споживанні – електрика дорожче на 200 грн, але це нівелює нічний тариф, роблячи її вигідніше.

В цілому, управління енергоефективністю виглядає вражаюче. Кочегаров в Трускавці немає, всі котельні автоматизовані, управляються одним диспетчером, який регулює температуру на відстані. Працює енергоменеджер.

Місто навіть придбав новий тепловізор для дослідження тепловтрат. За словами Андрія Кульчинського, економія значна. До того ж садки і школи утеплені або утеплюються, в 60% будинків стоять пластикові вікна.

ПОТРІБНІ розрахунку. У Держенергоефективності в цілому позитивно ставляться до прикладу Трускавця, проте запевняють: кожен перехід населеного пункту потрібно ретельно аналізувати.

“Система центрального опалення в Україні перебуває не в кращому стані, – говорить глава агентства Сергій Савчук. – Більше половини котелень вже відпрацювали свій термін.

Велика частина тепломереж не має достатній рівень ізоляції, а 15% перебувають в аварійному стані. Крім того, в більшій частини населених пунктів зменшується попит на тепло від центрального опалення.

Читайте також: ЯК ПІДПРИЄМЦЮ УНИКНУТИ ПОДВІЙНОГО ОПОДАТКУВАННЯ

Споживачі утеплюються і намагаються скоротити споживання енергії, через що зростають тарифи, адже умовно постійні витрати залишаються незмінними “.

У багатьох містах, вважає чиновник, це призвело до зниження якості теплопостачання і привело до хаотичного переходу на індивідуальне опалення.

Тому перед прийняттям такого рішення держава радить ретельно дослідити технічний стан системи опалення, теплонагрузку, структуру подачі енергії і її джерел, можливість використання зайвого тепла виробництв і так далі.

Після чого оптимізувати схему теплопостачання і поетапно переводити місто на індивідуальну схему, використовуючи найоптимальніші джерела енергії. В даний час Держенергоефективності разом з енергокомпаніями розробляє фінансову модель, що дозволяє розрахувати всі етапи переходу.

Джерело.

You cannot copy content of this page