fbpx

Україна чекає бум недорогих електрокарів: машини стануть дешевше, ніж в Європі

Ринок електромобілів в країні може вирости в два-три рази. Україна чекає бум електрокарів. Вже зараз по країні їздить більше 4 тис. Електромобілів, при цьому половина з них куплені в 2017 році. За темпами розвитку ринку електрокарів Україна потрапила в п’ятірку лідерів в світі.

У Четвер 7 грудня Рада проголосувала за нульові податки на ввезення електричних машин. Це може збільшити попит на них в десятки разів, вважають експерти. Чи варто чекати дешевих електромобілів.

Електрокари стануть дешевше, ніж в Європі

Україна з Нового року звільнить електромобілі від податків: ПДВ – 16,8%, і акцизного збору – 109 євро. Залишиться тільки збір до Пенсійного фонду – 4,8%.

Від ПДВ і акцизу електромобілі звільняються на рік – до 31 грудня 2018 року. Також парламент позбавив від ПДВ служби таксі з електромобілями і послуги з прокату та лізингу електричних авто. Однак ці зміни ще повинен підписати президент.

У листопаді 2015 року в Україні скасували 10% -е мито на ввезення електрокарів. Через це в країні в 2016 та 2017 років роках подвоювалась кількість електрокарів.

Скасування ПДВ і акцизу дозволить збільшити продажі в десятки разів, вважає Олег Назаренко, директор Всеукраїнської автомобільної асоціації дилерів та імпортерів.

Це зробить електромобілі дешевше, ніж в Європі, на 17%, прогнозує співзасновник Tesla Club Ukraine Назар Шимона-Давида. Наприклад, в Польщі ПДВ на електромобілі – 23%. Зараз в Україну ввозяться в основному підтримані електрокари. Але скасування податків вирівнює їх в ціні з машинами з двигуном внутрішнього згоряння (ДВЗ).

Читайте також: ДTП ЗА УЧАСТЮ АВТО ДИМІНСЬКОГО: МАТИ ЗAГUБЛOЇ ДІВЧИНИ ВІДМОВИЛАСЯ ВІД ПРЕТЕНЗІЙ

“Попит на нові автомобілі зросте, тому що ціна на електромобіль і машину на бензині вирівняється. І водій вибере електрокар, тому що його не потрібно заправляти дорогим бензином. Раніше електромобіль окупав себе за два-три роки, тепер його перевага буде проявлятися відразу”, – додає Назар Шимона-Давида.

У компанії Electrocars очікують, що ринок електромобілів виросте в два-три рази. І експансія електрокарів стане помітною в обласних центрах і невеликих містах.

Самі купуються в Україні електрокари – Nissan Leaf, Ford Focus Electric і Tеsla, але офіційно вони не продаються в країні. Поки в Україні продають свої електрокари тільки Mitsubishi, Hyundai та Renault.

Ціни на нові машини стартують від 35 тис. Доларів. Електрокари з пробігом обходяться в два рази дешевше.
Для офіційних продажів Nissan Leaf або Tеsla одного року скасування ПДВ недостатньо, зазначає Кравцов.

“Ми чекаємо, що на український ринок звернуть увагу китайські компанії”, – додає він.

Високий попит може спровокувати підняття цін

90% електрокарів, які купують українці – це підтримані Nissan Leaf з США. Автодилери купують машини на американських аукціонах. Однак за останні два місяці вартість авто з пробігом виросла в середньому на 2000 доларів через підвищений попит з Європи.

Через різке зростання продажів електрокарів кількість цілих машин на аукціонах скоротилося. На кінець листопада продали тільки 275 Nissan Leaf, повідомляє головний виконавчий директор Electrocars Олександр Кравцов.

Nissan Leaf з пробігом після “обнулення” податків подешевшає на 1000 доларів, прогнозує Кравцов. Так, електрокар базової комплекції варто в штатах 7-8 тис. Доларів. Але до його вартості в Україні, крім податків, додаються інші платежі: логістика, портовий збір, який може вирости через попит на електромашини.

У зв’язку з цим може вирости ринок електрокарів з ушкодженнями – вартість битого авто на аукціонах починається від 4-5 тис. Доларів. Їх поставляють в Україну і тут ремонтують. Це позитивно вплине на зарядну і сервісну інфраструктуру в країні.

“Попит на” ліфи “на американських аукціонах виростить в рази. Це вплине на стартову вартість. Тому, якщо навіть не брати до уваги інтерес імпортера – для кінцевого покупця ціна на Leaf з пробігом зменшиться приблизно на 1000 доларів.

Тому що саме ПДВ для такого Автомобіль – не ключове. Але для преміум-сегмента – Chevrolet BOLT, Tesla, BMW з пробігом – падіння цін буде помітнішою”, – говорить Кравцов.

Але покупці можуть і не відчути скасування податків через підвищений попит, вважає Сергій Боровик, директор з маркетингу Групи компаній “АІС”.

“Левова частка б/у електро імпортувалася сірими торговцями за сірими схемами. Тобто, вони і раніше практично не платили ПДВ. У таких” дилерів “нічого не зміниться, ні за собівартістю, ні за цінами”, – розповідає він.

Ще одне обмеження: з масових б/у поки що доступна для покупки тільки одна модель – Nissan Leaf. Це також обмежує попит на електро. Таким чином, спрогнозувати зміну цін і обсягів достатньо складно, додає Боровик: “Ми думаємо, що тренд зростання ємності б/у електро буде слаборастущим, але постійним і довгостроковим”.

При цьому ситуація на ринку нових електрокарів також істотно не зміниться, упевнений він. Сьогодні новий невеликий електроавтомобіль B-класу коштує в ЄС близько 30 000 євро. Новий аналог авто з ДВС – від 10 000 євро. Без ПДВ ціна нового електрокара може знизитися до 25-27 тис. євро.

“Погодьтеся, це зниження не змінить ситуацію з мізерним попитом на нові електроавтомобілі”, – резюмує Сергій Боровик.

Що із зарядними станціями для електрокарів

Киянин Богдан Бойко заряджає свій Nissan Leaf будинку від звичайної розетки вісім годин. На роботі чоловік дозаряджати автомобіль біля офісу – це дозволяє збільшити пробіг з 150 км до 250-300 км в день.

“До 80% вона заряджається досить швидко – десь години за два-три. Цього вистачить кілометрів на 100. Решта заряд йде повільно. Загалом, заряд триває годин вісім від звичайної розетки. На заправках можна і за три години зарядити машину”, – ділиться Бойко.

В Україні досить швидкими темпами розвивається мережа зарядочних станцій, зазначає Сергій Боровик. Активно до електрифікації готується і автобізнес.

“Купується обладнання для сервісу, закуповуються зарядні станції для клієнтів. У цілому можна говорити про готовність усіх зацікавлених сторін до зростання парку електромобілів”, – говорить він.

Коли електромобілів в країні стало більше, ринок відреагував самостійно – без стимулювання держави з’явилися станції зарядки електрокарів, пояснює Назар Шимона-Давида.

Але до “електрозаправках” держава повинна встановити технічні вимоги, вважає Олег Родін, директор компанії E-Line, яка встановлює зарядні станції для електрокарів. Так, в Україні поки що мало швидких електрозарядок, які заряджають машину за півгодини.

Наступний крок – виробництво електрокарів в Україні

Держава повинна продовжити пільгові умови для ввезення електромобілів, вважають експерти, а також залучати в країну виробників.

Для цього в Україні потрібно скасувати податки і для виробників електромобілів. Такий крок приверне в країну інвесторів, вважає Олег Назаренко.

“Авто з ДВС в Україні не роблять, тому що виробництва досить в Європі і Росії. Тому Україна може сконцентруватися на виробництві електрокарів і поставляти їх в сусідні країни, в той же ЄС”, – відзначає Назаренко.

Зі скасуванням податків для виробників в Україні може відродитися вітчизняне виробництво електрокарів. Ще з 50-х років у Львові, Харкові та Запоріжжі виробляли різного роду електротранспорт від автомобілів до електробусів і навіть троллейвози.

Періодично в Україні презентують вітчизняні електромобілі, але ще жоден з них не запущений в масове виробництво.

“У радянські часи електрокари були перспективною розробкою. Масове виробництво в світі почалося п’ять-шість років тому. Україна зі своїми розробками з радянських часів і професійними кадрами має шанс відродити виробництво електрокарів”, – говорить Олег Назаренко.

Також в Україні потрібно скасувати податки на імпорт і виробництві електрозарядних станцій. Це дозволить розвинути інфраструктуру за містами. Чим більш розвиненою вона буде, тим більше люди будуть купувати електрокари, не боячись виявитися в розрядженому авто посеред дороги.

Для більшого розвитку інфраструктури в Україні також потрібно міняти будівельні норми, щоб при зведенні торгово-розважальних центрів і житлових будинків відразу ж передбачали електрозарядкі.

Читайте також: ВИХІДНІ НА НОВИЙ РІК 2018 І РІЗДВО В УКРАЇНІ: СКІЛЬКИ ВІДПОЧИВАТИМУТЬ УКРАЇНЦІ

У Міністерстві інфраструктури вже є проект з розвитку електрокарів. Однак близько року він лежить “в столі”.

Відомство планує скасувати всі податки на ввезення електрокарів до 2021 року. Крім того, в уряді хочуть зробити знижку автодилерам на податок на прибуток і відшкодовувати частину вартості авто покупцеві.

Для вітчизняних виробників електромобілів – скасувати ПДВ і ввести пільгову ставку податку на землю до 2028 року; збір до Пенсійного фонду скасують тільки до 2021. Також планують скасувати мито на імпорт комплектуючих для електрокарів і встановити відстрочку від сплати ПДВ на півроку.

Джерело.

You cannot copy content of this page