fbpx

Україна створить власний лоукостер: за скільки можна буде літати

Міністерство інфраструктури анонсувало створення українського лоукостера. Авіакомпанія буде літати по Україні та за кордон. Відомство обіцяє зареєструвати компанію вже восени цього року. Скоріш за все, польоти вона почне з 2018 року, пише “Сегодня”.

За словами міністра Володимира Омеляна, вітчизняний авіаперевізник буде на 51% державним, решта – іноземний капітал. Скільки будуть коштувати перельоти по Україні і куди зможе літати лоукостер.

Трохи дорожче квитка на потяг

Автори Індексу цін на авіаквитки підрахували, кожні 100 км перельоту в Україні коштує 12,36 євро. Це середня цифра і для лоукост тарифу, і квитка з повним обслуговуванням на коротких маршрутах.

Наприклад, в сусідній Румунії середній тариф на 100 км для лоукостера – 2,79 євро, в Молдові – 3,25 євро, в Росії – 6 євро, в Польщі – 10,32. На довгих маршрутах кожні 100 км в Україні коштують 3,24 євро за лоукост-тарифу, і 6,24 євро – в квитку з повним обслуговуванням.

Але і це дорожче, ніж в сусідів. У Литві лоукост-тариф на 100 км – 1,73 євро, в Польщі – 2,07 євро, в Румунії – 2,44. В Україні авіаперельоти дорожче через поганий попиту, який підтримується низькими доходами населення в порівнянні з іншими країнами.

Так, в 2016-м з Києва в Одесу літала авіакомпанія “Браво” з квитками по 500 гривень в одну сторону. Однак на початку 2017 го авіаперевізник заявив, що призупиняє маршрут через низький попит.

“На сьогодні літає близько 5% українців – це дуже мало і пов’язане з дорожнечею цього виду транспорту. Якщо з’явитися лоукост – будуть нові пасажири, які не літають зараз.

Прихід масового лоукостера в Україні може збільшити кількість пасажирів протягом двох років в три рази” , – зазначає директор програми Інфраструктура українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер.

Зараз між українськими містами регулярно літають три авіакомпанії: МАУ, “Мотор Січ” і “Дніпроавіа”. Якщо купувати квиток на найближчі два-три дні до вильоту, в МАУ доведеться викласти від 1320 до 4278 гривень. В “Мотор Січ” квитки коштують в межах 1310-3084 гривень. В “Дніпроавіа” – від 3486 до 3720 гривень.

Однак, якщо забронювати авіаквиток за місяць-два до вильоту він обійдеться в півтора або навіть в три рази дешевше. За півроку до вильоту авіаквитки по Україні продає тільки МАУ, а ціна на всі маршрути по країні практично однакова – 717-748 гривень. Проте це дорого, вважає міністр інфраструктури Володимир Омелян.

За словами чиновника, квитки по Україні повинні коштувати 500-1000 гривень в одну сторону. Для боротьби з дорогими авіаквитками Омелян планує створити український лоукостер. Він буде літати в основному по

Україні, але будуть і міжнародні рейси. У відомстві вже розробляють бізнес-план авіакомпанії і шукають іноземного інвестора. Здебільшого нового перевізника буде володіти держава, 49% – віддадуть іноземцям. Лоукостер матиме вісім літаків і літати з “Борисполя” або “Жулян”, зазначає начальник відділу авіатранспорту Мінінфраструктури Галина Дурмуш. Зареєструють компанію міністр пообіцяв восени, але, коли стартують польоти в відомстві не повідомляють.

Читайте також: ЧОМУ 22 ЛИПНЯ, ТРЕБА ТАЄМНО ЗАКОПАТИ ОГІРОК

За скільки зараз можна літати по Україні, грн

Авіакомпанії використовують широку дисперсію тарифів. Дешеві квитки не так багато, їх виставляють щоб залучити пасажира. Низька вартість квитка компенсується іншим пасажиром, який купив дорогий квиток, зазначає Олександр Кава, екс-заступник міністра інфраструктури.

Так, поруч можуть сидіти пасажири, один з яких купив квиток за 1000 гривень, а інший – за 5000. Лоукостери ж знижують ціну за рахунок менших витрат на персонал, обслуговування літака, аеропортових зборів. Також вони літають не в великі аеропорти, а в провінційні – це дозволяє заощадити на збору аеропорту.

Оскільки український лоукостер буде в більшій частині державним, то уряду буде простіше його дотувати. Але авіаквиток по Україні не може коштувати менше, ніж 1000 гривень, вважає експерт з транспорту Сергій Хижняк.

“Якщо в цьому національному лоукост буде працювати тільки на внутрішньому ринку, то в уряду буде кілька інструментів для підтримки таких рейсів. Внутрішній ринок регулюється тільки національним законодавством, тут простіше дотувати авіакомпанії.

На рейсах в межах України середня вартість авіаквитка може бути не менше 1000 гривень в одну строну. Нижче – навряд чи буде економічно можливої ​​”, – говорить експерт.

Директор програми Інфраструктура українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер зазначає, що нова авіакомпанія повинна орієнтуватися на квитки в середньому по 500 гривень: “Для мене прикладом є авіакомпанія Браво, яка встановила тариф на Київ-Одеса 500 гривень. Це орієнтир того, на що лоукостер може вийти “.

За словами Галини Дурмуш, авіаквитки по Україні коштуватимуть “трохи дорожче вартості квитка в купе поїзда”.

Що з аеропортами: куди може літати український лоукостер

В Україні майже в кожному обласному центрі є аеропорт. Їх побудували ще в 40-60-х роках минулого століття. Держава модернізувало тільки п’ять з них під Євро-2012: Львівський, Харківський, київські “Бориспіль” і “Жуляни” і вже зруйнований Донецький аеропорт. Решта допрацьовують свій ресурс і потребують капітального ремонту.

Регіональним аеропорти не розвиваються через застаріле законодавство, неграмотного управління і браку грошей, вважають експерти. До 2023 року Кабінет міністрів планує відродити і передати Міністерству інфраструктури все повітряні ворота країни.

Всього в Україні 22 пасажирських аеропорту і тільки 15 з них пройшли сертифікацію. При цьому “Бориспіль”, “Жуляни”, дніпропетровський, львівський, запорізький, одеський та харківський аеропорти займають 98% в структурі авіаперевезень країни. Решта аеродроми приймають по одному-два регулярних рейси на тиждень або тільки чартери.

За держпрограмою розвитку аеропортів уряд поверне аеровузли країни державі. Зараз більшість з них у комунальній власності. Керувати ними буде Міністерство інфраструктури. До 2023 року Кабмін сподівається збільшити пасажиропотік з нинішніх 12,9 млн осіб на рік до 24,3 млн.

Держава інвестує в аеропорти 8,7 млрд гривень. Хоч програма працює вже рік, гендиректор Запорізького аеропорту скаржиться, що грошей як не виділяли з держбюджету, так і не виділяють.

Передача аеропортів у комунальну власність призвела до їх руйнування, вважає експерт з транспорту Офісу ефективного регулювання BRDO Сергій Хижняк. Місцева влада не вміють управляти аеровузли, пояснює аналітик. А грошей на розвиток аеропортів в обласних і міських бюджетах немає.

“За 25 років виявилося, що ні обласні, ні міська влада управляти аеропортами не здатні. Десь немає грошей, десь досвіду управління. А аеропорти потроху руйнуються. Тепер в аеродроми потрібні величезні інвестиції. Більшість смуг і терміналів потрібно відбудовувати”, – коментує Хижняк.

Для розвитку внутрішніх перельотів по країні потрібен один аеропорт у радіусі 250-300 км, підрахували в Українському інституті майбутнього. А для міжнародних перевезень – по два сучасних аеропорти на дві-три області.

Вартість реконструкції одного регіонального аеропорту обійдеться країні 50-100 млн доларів. Будівництво нового коштує 150-250 млн доларів. Всього для реконструкції регіональних аеровузли потрібно 400-500 млн доларів.

З регіональних аеропортів перспективи є у Херсона, Миколаєва, Івано-Франківська, Чернівцях, Гостомелі та Білій Церкві, вважають експерти Українського інституту майбутнього. Однак всі вони потребують капітального ремонту або реконструкції.

А для створення маршрутів українського лоукостера міністерство повинно проаналізувати пасажирські потоки наземного транспорту, зазначає Хижняк.

“При розробці бізнес-плану потрібно дивитися, скільки пасажирів на планованих маршрутах перевозяться автоперевізниками і” Укрзалізницею “в сегменті СВ і купейних вагонів. Поки українські авіакомпанії в один голос заявляють, що внутрішній ринок для них неприбутковий.

Тому ще на етапі планування важливо розрахувати реалістичну фінансову модель. Адже авіакомпанія повинна бути прибутковою. Це не планово збиткове підприємство “, – коментує експерт.

Разом з тим Олександр Кава відзначає, що за створення лоукост як мінімум половину заплатить Україна з держбюджету. Але в країні більше необхідності в закупівлі нових вагонів для “Укрзалізниці”, які зношені на більше, ніж 91%.

Читайте також: КОМУ НЕ ПІДВИЩАТЬ ПЕНСІЇ В ЖОВТНІ І ЯК ПОРАХУЮТЬ ВИПЛАТИ

“Мені здається, що Україна є на що витрачати гроші державного бюджету, щоб не направляти їх на створення нової авіакомпанії. Все-таки авіаперевезення у нас не предмет першої необхідності, а ті гроші можна направити на покупку нових вагонів з якими реально критична ситуація.

Авіація – це той ринок, де приватні компанії не погано розвиваються. а боротися з монополізацією ринку потрібно не створенням державної авіакомпанії, а створенням умов для конкуренції приватної авіакомпанії”, – відзначає Кава.

You cannot copy content of this page