fbpx

В Україні підскочив курс долара: чого чекати восени

Гривня знову ослабла відносно долара. Всього за кілька днів національна валюта втратила близько 60 копійок, хоча зазвичай в липні гривня, навпаки, зміцнювалася.

Експерти допускають, що це свого роду “розминка” перед традиційною осінньою девальвацією.

Фінансовий експерт Ерік Найман пов’язує падіння гривні з охолодженням відносин України з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Через відсутність фінансування нашій країні доводиться віддавати борги за рахунок золотовалютних резервів, а не за рахунок нових, більш дешевих, ніж старі, позик.

“Україна так і не змогла продовжити поки співпраця з МВФ і під це почалися великі виплати зовнішніх боргів. У нас є борги перед США, перед ЄС і перед комерційними організаціями”, – зазначив Найман.

Читайте також: ЛІТО ВЛАШТУЄ «СПЕКОТНИЙ ЗАБІГ» І НАДОЛУЖИТЬ ЗГАЯНЕ: СИНОПТИКИ УТОЧНИЛИ ПОГОДУ ДО КІНЦЯ ТИЖНЯ

Нагадаємо, пікове навантаження по виплаті боргів припаде на 2019 рік. У другій половині 2018 року уряд має заплатити понад 3 млрд доларів кредиторам, в 2019 році – 7 млрд доларів.

Другою причиною несподіваної девальвації гривні Найман вважає старт політичних кампаній напередодні президентських і парламентських виборів – зазвичай в цей період активізуються валютні спекулянти і долар перетворюється на дефіцитний, а тому дорогий товар.

А ось економіст Олексій Кущ вказує і на чисто економічні передумови ослаблення гривні.

“Україна опинилася в ситуації так званих “сировинних ножиць”. За останні шість місяців ціни на наш сировинної імпорт – це перш за все нафта, нафтопродукти – знаходяться на досить високому рівні. Це верхня частина ножиць. Нижня частина – ціни на наш сировинний експорт, вони знизилися”, – пояснює Кущ.

Тобто, за словами експерта, відтік валюти виявився більше, ніж її надходження.

У зв’язку з цим прогнози по курсу у експертів невтішні: у вересні очікують курсу 27-28 грн / долар, а взимку і зовсім 30-32 грн/долар.

В НБУ тим часом просять не поспішати з висновками. Член наглядової ради Нацбанку Василь Фурман розповів “Сегодня”, що передумов для обвалу гривні немає.

“Нічого такого надзвичайного не відбувається. Курс гривні має сезонний характер: в окремі періоди зміцнюється, в окремі періоди послаблюється. Людям, на мій погляд як експерта, не треба бігти купувати долар і знімати кошти з депозитів, тому що прибутковість гривні набагато вище”, – вважає Фурман.

У той же час, тим, у кого є доларові нагромадження, прощатися з ними зараз експерти не радять.

Як повідомлялося, згідно з “Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки”, розробленим Мінекономрозвитку і прийнятому Кабміном 11 липня, за підсумками 2018 року очікується зниження курсу гривні c 28,1 грн/дол. до 28,5 грн/дол.

(Плюс-мінус 1 грн) з подальшим ослабленням її до 29,4 грн/дол. (Плюс-мінус 2 грн) на кінець 2019 року. За розрахунками МЕРТ, гривня девальвує до 30,7 грн/дол. (Плюс-мінус 2 грн) до кінця 2021 року.

  • За 2015 рік гривня знецінилася в півтора рази, за 2016 рік – девальвувала на 12,9%, а за 2017 рік курс нацвалюти ослаб всього на 3%.
  • Історичний максимум офіційного курсу долара – 30,01 грн – був досягнутий в лютому 2015 року. Рекорд офіційного курсу євро в Україні – 35,66 грн – досягнутий від 26 січня 2018 року.

Джерело.

You cannot copy content of this page