fbpx
Breaking News
Неймовірно смачно! Без цієї страви з гарбуза наша родина не уявляє осені. Просто, корисно, легко і всім до вподоби! Готувала бабуся, мама, а тепер – і я. Просто, з фаршем, курятиною або грибами
Цю дивовижну притчу мені одного разу розповіла моя бабуся. І я, напевно, ніколи не перестану дивуватися мудрості і глибокому змісту, які закладені в цих словах
На столі задзвонив телефон. Подарунок дочки. Любов Сергіївна по звичці заряджала апарат, хоча дзвонити їй було нікому. Ось уже рік як мовчав, а тут раптом задзвонив. Номер якийсь невідомий. Вона притиснула руку до гpyдей і сіла на диван. Щось там, в гpyдях защеміло від почутого
Михайлик сором’язливо посміхався і ховав мокрі від сліз очі. Він ще не знав, що на його новий прoтез збирали гроші всією школою. Не знав, що хлопці організували справжній благодійний концерт, поки він був на опeрaції в місті
«Не зможу» – думала я, очікуючи у темряві своєї черги долучитися до гри. Адже чула, що не всім з однокласників вдається вгадати ту, руку, що рідна. Не вдасться, здавалося мені, зрозуміти, чим же таким особливим відрізняється мамина рука…
Економіка
Як курс долара, що обвалився, змінить ціни в Україні: прогноз експертів

Українці налаштувались на здешевлення товарів і послуг. Формально привід для цього є. Адже останнім часом долар, до якого в нашій країні прив’язане більшість складових собівартості продукції (сировина, паливо та ін.) Здає свої позиції. У січні вартість американської валюти на міжбанку підбиралася до 28 грн/дол., але з початку квітня гривня почала зміцнюватися і зараз долар коштує приблизно 26,5 грн/дол.

Втім, хоча курс долара продовжує знижуватися вже більше місяця, ціни в українських магазинах опускатися не поспішають, а в деяких випадках, навіть продовжують зростати.

Як кажуть експерти, однією з головних причин стабільно високих цінників є підвищення мінімальної заробітної плати до 3,2 тис. грн і нестача кваліфікованої робочої сили в Україні.

“Бізнесу не вистачає робочих рук, він змушений піднімати зарплату, щоб залучити персонал. Природно, у людей з’являється більше грошей, і вони йдуть з ними в магазини”, – говорить економіст Ерік Найман.

Незважаючи на зміцнення гривні, ціни тримають переважаючі серед підприємців девальваційні настрої. У більшість товарів продавці як і раніше закладають курс до 30 грн/дол. До того ж, довгий час бізнес змушений був працювати в збиток через курс, що сильно впав, а багато експортерів втратили великі гроші в ході девальвації 2014-2015 років, і намагаються зараз компенсувати збитки.

Тим більше, кажуть експерти, ціни можуть знижуватися услід за курсом тільки із запізненням – після того як була повністю розпродана попередня партія товару, а нова закуплена вже за нижчим курсом.

Більш того, повинна бути впевненість, що в майбутньому курс не буде рости, Адже торговці в нинішні ціни закладають очікування за вартістю наступної партії. Тобто, поточну партію товару їм треба продати за такою ціною, щоб вистачило на закупівлю наступної і ще залишилося хоч щось у вигляді прибутку.

“У країнах, де є широкі можливості зі страхування курсових різниць (біржові споти, форвада, ф’ючерси), цей ризик зміни курсу знімається. В Україні цього поки майже немає. А так як восени у нас практично завжди починається зростання курсу долара, торговці цього вже очікують і закладають в сьогоднішні ціни курсові ризики другої половини року”, – зазначив фінансовий експерт Іван Нікітченко.

Що буде далі?

У зв’язку з наближенням літа, українці можуть розраховувати на зниження цін на сезонні продукти. Інші продукти на зниження курсу долара не відреагують. В першу чергу, незначне здешевлення американської валюти “з’їсть” паливо, що подорожчало, електрика та комунальні послуги в цілому. До того ж свою лепту вносить і світова кон’юнктура.

“Зовнішня торгівля у нас в мінусі. Ціни на світовому ринку не падають. І, як результат, імпортна енергія і матеріали залишаються дорогими”, – зауважив президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Але, за словами екс-заступника глави НБУ Ярослава Солтиса, продавці все-таки повинні відреагувати на зниження курсу. Українці побачать нові цінники ближче до кінця літа практично на всі товари, в тому числі і контрабандні: одяг, взуття, побутову техніку.

“Ціни в доларах зменшилися, тому і ціни на товари, закуплені за високим курсом, повинні перерахувати по 26 грн/дол.”, – зауважив Солтис.

Також, як наголосив Іван Нікітченко, якщо на світових ринках не буде зростання цін на нафту, то в Україні також має подешевшати і бензин, на 3-5%.

Читайте також: ПОБИТТЯ ШКОЛЯРКИ В ЧЕРНІГОВІ: ПОЛІЦІЯ ПОВІДОМИЛА НОВІ ДЕТАЛІ РОЗСЛІДУВАННЯ

На думку аналітиків, до середини серпня гривня буде стабільна або навіть трохи зміцниться до 25-26 грн/дол. Але в кінці року нас все одно чекає курс на рівні 27 грн/дол. – починаючи з осені, традиційно, гривня падає в ціні.

“А в разі провалу пенсійної та земельної реформ ми можемо вийти на курс 29-30 грн/дол. В кінці року. Якщо ж почнеться криза в економіці США або Китаю, то тоді курс просто “полетить “до 35 грн/дол.”, – вважає Ерік Найман.

При такому сценарії, кажуть експерти, цінники неминуче поповзуть вгору. Адже, як відомо, вартість товарів реагує на підвищення курсу практично моментально. У той же час, як показує практика, в разі зміцнення гривні, ціни, в кращому випадку, не змінюються.

Джерело.

Related Post