fbpx
Україна
Як оформити заповіт, не звертаючись до нотаріуса

Що робити громадянам України, яким терміново потрібно скласти заповіт на території іншої країни або на лікуванні в лікарні.

«Чи можливо скласти заповіт без присутності нотаріуса, якщо заповідач з яких-небудь причин не може сам прийти до нотаріальної контори (в лікарні, експедиції, на війні, в тюрмі). Або взагалі на тій території нотаріуси не працюють, а заповіт в силу обставин, що склалися потрібно скласти терміново?» — Семен Палійчук, Київська область.

Відповідає Діна Дрижакова, директор юридичної компанії «Прима лідер груп»:

Законодавством фізособі надається право на заповіт, тобто на його складання і посвідчення. Закон передбачає нотаріальну форму заповіту.

Читайте також: ЖІНКА ВІДСУДИЛА У СУСІДІВ 4 МЛН ГРН, ЗА ТЕ ЩО ЇХНІ ДІТИ ШУМЛЯТЬ НЕ ДАЮТЬ ЇЙ СПАТИ

Якщо нотаріуса немає в найближчій окрузі або ви опинилися за кордоном, то Цивільний кодекс в ст. 1251, 1 252 передбачає перелік осіб, які мають право посвідчувати заповіти. Отже:

— вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на дипломатичні представництва України;

— громадяни, які перебувають за кордоном, має право звертатися і до іноземних нотаріусам, але для вступу в силу таких заповітів вони повинні проходити процедуру легалізації, якщо міжнародними договорами не встановлено інше;

— в ст. 1251 ЦК передбачено, що заповіт може засвідчувати, крім нотаріуса, посадовою, службовою особою органу місцевого самоврядування, але таке свідоцтво може мати місце за умови, що в населеному пункті немає нотаріуса. Слід також зазначити, що уповноваженим на посвідчення заповітів посадовою, службовою особою відповідного органу місцевого самоврядування можуть складатися будь-які заповіту, крім секретних;

— в ст. 1252 ЦК і в Законі «Про нотаріат» дається перелік посадових, службових осіб, на яких законодавством також покладено посвідчення заповіту:

  1. Заповіт особи, яка перебуває на лікуванні в лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров’я, а також особи, яка проживає в будинку для літніх людей та iнвaлiдів, може бути посвідчений головним лікарем, його заступником по медчастині або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров’я, а також начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для людей похилого віку та iнвaлiдiв.
  2. Заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений капітаном цього судна.
  3. Заповіт особи, яка перебуває у пошуковій або іншій експедиції, може бути посвідчений начальником цієї експедиції.
  4. Заповіт військовослужбовця, а в пунктах дислокації військових частин, з’єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, а також заповіт робітника, службовця, члена їхніх сімей і члена сім’ї військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) цієї частини, з’єднання, установи або закладу.
  5. Заповіт особи, яка тримається в установі виконання покарань, може бути посвідчений начальником такої установи.
  6. Заповіт особи, яка тримається у слідчому ізоляторі, може бути посвідчений начальником слідчого ізолятора.

Перелік осіб, які мають право засвідчувати прирівняні до нотаріальної форми заповіту, є вичерпним і законодавчо закріпленим, а тому розширення не підлягає.

Джерело.

Related Post

facebook