Економіка
Як в Україні хочуть вважати абонплату на газ

Сім’я в столиці, яка спалює взимку 100 кубометрів газу на місяць, повинна платити 687 гривень, а після введення абонплати — 638,2 гривні, пише «Сегодня».

«Комісія визначає тільки 13% в структурі ціни на газ — витрати на транспортування і розподіл», — пояснює глава НКРЕКУ Дмитро Вовк. Зараз українці платять за кожен кубометр блакитного палива 6,8 гривні.

Чиновники пропонують розділити тариф — за кожен використаний кубометр платитимуть шість гривень + незалежно від обсягів споживання фіксовану суму ( «абонплату»). При цьому Вовк зазначає: в постанові слово «абонплата» жодного разу не згадується, нововведення називають «платою за транспортування і розподіл».

«Споживачі завжди оплачують за транспортування і розподілу, і зараз це є в тарифі. У структурі ціни їх частка займає всього 13%. Це 80 копійок за кубічний метр. Закон » Про ринок газу «передбачає оплату всіх послуг як за потужність. за транспортування як за потужність, за зберігання як за потужність, за розподіл як за потужність», — розповідає в НКРЕКУ.

Введення оплати за потужність ( «абонплати») — питання вирішене законом. Зараз чиновники обговорюють, як її рахувати. Якщо за діючою методикою, яку планували впровадити ще в квітні цього року і яка до цих пір залишається єдиною затвердженою, все залежить від максимальної потужності лічильника, в новій постанові пропонують більш вигідні для споживача умови.

Близько 70% українських сімей використовують газ тільки для приготування їжі. Газова плита споживає в середньому 1,2 кубометра в годину . А пропускна здатність лічильника G1,6 — 2,5 кубометра. Лічильника з потужність менше не буває. Тобто українець за старою методикою міг використовувати потужність в 1,2 кубометра, а платити як за потужність в 2,5 куба .

У новій методиці пропонують для всіх, у кого з газових приладів є тільки плита, вважати за потужністю не 2,5 кубометра, а 1,2 куба. Для прикладу, за старою методикою з лічильником G1,6 і газовою плитою довелося б в столиці платити абонплату в 29,3 гривні, за новою ще незатвердженої методикою — 11,48 гривні.

Так, сім’я, яка витрачає п’ять кубометрів газу на місяць, зараз платить 34,3 гривні, а за новою методикою буде платити — 41,48 гривні (30 гривень за газ і 11,48 гривні абонплати).

«Лічильник дійсно залишиться критерієм діапазону потужності, але якщо людина хоче замовити потужність, наприклад, полкуба на годину — таких лічильників немає.

Він просто встановлює засіб дистанційного обліку даних і може платити за замовлену потужність», — пояснюють в комісії. Правда, за такий пристрій доведеться платити з власної кишені.

Читайте також: З 16 ПОВЕРХУ ВИПАЛА ТРИРІЧНА ДИТИНА

А ось для тих українців, які використовують газ для опалення, абонплата вигідна. Наприклад, власникам лічильника G4 вважатимуть потужність в 4 кубометри на годину. У Києві з таким лічильником абонплата складе 38,2 гривні (без ПДВ).

Так, зараз сім’я в столиці, яка спалює взимку 100 кубометрів газу на місяць, повинна платити 687 гривень, а після введення абонплати — 638,2 гривні.

Related Post