Економіка
Як життя українців змінять нові комунальні закони

В Україні запустять спеціальний фонд для кредитування проектів тепломодернізації будівель, пише «Сегодня».

Президент Петро Порошенко 20 липня підписав законопроекти «Про енергетичну ефективність будівель» і «Фонді енергоефективності (ФЕ)». В результаті вже найближчим часом в Україні може запрацювати ринок енергоефективності. Професійні аудитори будуть оцінювати стан будівель, і визначати, як «врятувати» багатоповерхівки від тепловтрат.

На початку року прем’єр-міністр Володимир Гройсман поділився підрахунками: якби Україна не витрачала долари на імпорт газу, національна валюта зміцнилася б до 18,5 гривні за долар . І така можливість є, впевнені в Єврокомісії. Якщо провести масштабну термомодернізацію і наростити видобуток газу, можна повністю відмовитися від імпорту блакитного палива.

Правда, на це доведеться витратити мільярди доларів. Повна термомодернізація типової житлової багатоповерхівки обійдеться в п’ять-вісім мільйонів гривень. А таких в Україні — тисячі. За оцінками ДТЕК ЕСКО, 85% багатоповерхівок в Києві потребують тепомодернізаціі.

При чому, серед них не тільки «хрущовки», а й деякі новобудови. «Нещодавно ми проаналізували енергоспоживання будівель 16 тисяч клієнтів-юросіб» Київенерго «. І знайдені 1000 будівель, які можуть в середньому в 5 разів заощадити на опаленні, якщо проведуть енергоефективні заходи.

Сумарна економія за рік по таких будівель може скласти близько 100 мільйонів гривень на опаленні «, — розповідає директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

Крім того, велика кількість тепла втрачається в бюджетному секторі — будівлях шкіл, садочків, місцевих адміністрацій, органів виконавчої влади тощо «Сотні бюджетних будівель в Києві можуть заощадити на опаленні від 2 до 10 разів. І це тільки в Києві.

У регіонах, швидше за все, ситуація ще складніша. Щоб кошти державного бюджету більш ефективно і прозоро витрачалися, звичайно ж, варто починати термомодернізацію в бюджетному секторі з проведення енергоаудитів «, — відзначає експерт.

Просунутися до енергоефективності в уряді розраховують за рахунок запуску ФЕ і прийняття законів «Про комерційний облік комунальних послуг» (докладніше про нього можна прочитати тут), «Про житлово-комунальні послуги» та «Енергетичної ефективності будівель».

З бюджету України в Фонд направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро — Європейський союз. Кошти спрямують на кредити для власників приватних будинків і ОСББ. Перед тим, як взяти участь в програмі, вони повинні вибрати продукт фонду і провести енергоаудит.

Професійний аудитор визначить, які заходи потрібно провести і складе кошторис. Після документи необхідно подати в банк, який видасть кредит на оплату роботи підрядників і матеріали. По закінченню роботи Фонд проведе ще один енергораудіт для того, щоб перевірити результат модернізації.

Читайте також: ЧЕХІЯ ГОТОВА НАДАТИ УКРАЇНЦЯМ РОБОТУ

Відповідно до закону «Про енергетичну ефективність будівель», сертифікат енергоефективності повинні отримати: новобудови, будівлі місцевої та державної влади, бюджетні установи, якщо проводиться модернізація.

Платити за енергоаудит та сертифікат будуть власники будівлі. Правда, в законі уточнюється: документи почнуть перевіряти тільки на початку наступного року. При цьому отриманий документ буде дійсний 10 років. Порушникам загрожує штраф — від 3400 до 5100 гривень.

Related Post

facebook