fbpx
Суспільство
Яма на ямі: чому українські дороги ніяк не стануть схожими на німецькі

Українські дороги – у п’ятірці найгірших у світі. Поступаються вони хіба що дорогам в Мадагаскарі. Погодьтеся, такий факт не надто дивує, адже кожен з нас не раз випробував ямки та вибоїни на українських дорогах, як то кажуть, “на собі”. Чому кожної весни з українських доріг зі снігом сходить і асфальт та кому й куди йдуть бюджетні гроші.

Ані снігу, ані асфальту

Сказати те, що українські дороги перебувають у плачевному стані – не сказати нічого. А після сніжної зими – й поготів. Адже зі снігом місцями нерідко сходять й цілі шматки асфальту. Усе в “найкращих” українських традиціях: дорогу залатали неякісно, поспішали, бракувало коштів, на частині матеріалів зекономили. І що найголовніше – винуватих немає.

Гарантія якості доріг повинна становити не рік і не два. Експерти відзначають: експлуатація автошляхів – це 10-25 років, враховуючи, звісно, клас дороги. Проте фахівці констатують: зважаючи на рівень бюджетного фінансування і коефіцієнт виходу із ладу доріг, в Україні спостерігається тенденція до погіршення загального стану автошляхів.

Дорога курця і дорога здорової людини

Однак, якщо вірити заявам президента Порошенка, на будівництво доріг в Україні в цьому році додатково буде виділено 15 мільярдів гривень від Національного банку України. Крім цього, дороги відбудовуватимуть за рахунок облігацій внутрішньої держпозики. Допоможе і Міністерство фінансів. Разом з тим, президент запевнив, що в 2017 році в Україні має бути збудовано 2,5 тисячі кілометрів доріг.

У свою чергу прем’єр Володимир Гройсман – теж за будівництво нових доріг. Він під час минулорічних інспекцій доріг центральною частиною України пообіцяв виділити на автошляхи рекордні 35-40 мільярдів гривень. Ремонтувати українські дороги Гройсман хоче іноземною технікою, але руками вітчизняних будівельників. Але, як відомо, обіцяти гроші – не означає їх дати.

Кращими не стануть

Такі амбітні заяви урядовців, експерти вважають абсолютно необґрунтованими. Якщо брати баланс споживання палива в Україні, то на українські дороги треба витрачати від 40 до 60 мільярдів гривень. Проте ці гроші просто зникають десь “в надрах Кабміну”, зауважив експерт з транспортних питань В’ячеслав Коновалов на прес-конференції на тему: “Дев’яносто відсотків столичних доріг потребують ремонту: куди йдуть бюджетні гроші?” в понеділок, 27 лютого.

Відштовхуючись від того, у якому стані наразі перебувають українські дороги в столиці, потреба Києва в грошах для нормального капітального ремонту інфраструктури, до якого відносять і дороги, і мости, і переходи, і різні комунікації, складає близько 20 мільярдів гривень, говорить Віктор Медвідь, експерт з транспортних питань. Однак на цей напрям в 2017 році заплановано приблизно 2 мільярди. Тобто, каже експерт, десята частина тих грошей, які необхідні. Зрозуміло, що цього недостатньо, аби роботи виконати якісно і в повному обсязі.

“На ці заплановані 2 мільярди гривень, в тому числі, ляже корупційна складова, яка складає, як правило, 20-30%, відповідно уже виходить орієнтовно 1,4 мільярда. Плюс питання, пов’язане власне з неефективністю будівельних робіт, які йдуть не в сезон, з порушеннями тощо. Це ще порядку 30% ефективності”, – підкреслює Медвідь.

Таким чином, додає він, не можна говорити про те, що дороги стануть кращими. Дороги відновляться до такого ж рівня, як були в минулому році.

Читайте також: З УКРАЇНИ ПЛАНУЮТЬ ЗАПУСТИТИ ПРЯМІ РЕЙСИ В ЕКЗОТИЧНУ КРАЇНУ

На користь одного району

Нове дихання цього року точно відчують столичні дороги. Щоправда, не всі, а лише в окремих районах – точніше, в лівобережній частині міста. Адже у 2017 році у зв’язку з проведенням Євробачення у Міжнародному виставковому центрі основна частина грошей, виділених на ремонт столичних доріг, каже В’ячеслав Коновалов, “осяде” в районі станції метро Лівобережна. Про решту районів Київ можуть просто забути.

“У цьому році на столицю чекає серйозний “перекос” у зв’язку з Євробаченням. Навіть той мільярд, що залишиться, сильно “роздерибанять” в сторону Русанівки, Лівобережної. Про решту районів Києва, скажімо так, забудуть”, – наголошує Коновалов.

Все б нічого, – аби не трапилося так, як з Чемпіонатом Європи з футболу-2012, коли до футбольного форуму будували дороги і запевняли, що гарантія якості становитиме 25 років. Однак насправді, каже експерт, підрядники скромно зізнавалися, що навіть на ці суперсучасні дороги дають гарантію якості лише на рік.

Хоч “Київавтодор” демонструє, що з кожним підрядником укладені додаткові угоди до договору, і у випадку, якщо асфальт зійде разом зі снігом, підрядник проведе певні роботи. Щоправда, за словами Коновалова, це відбувається лише формально. Скажімо, зі снігом зійшло декілька кілометрів дороги, а роботи зробили лише на ділянці 100-200 метрів у вигляді косметичного ремонту. На цьому все й завершилось.

Чимало недоліків, за словами експертів, і у самому функціонуванні “Київавтодору”. Наразі до структури входить близько 30 підприємств. Прослідкувати за ними складно, бо немає загальної статистики щодо функціонування кожного з них. Тому для якісно нових доріг реформа цієї корпорації для столиці – пріоритет номер один.

Корупція і дороги

Звісно ж, без корупції в Україні не обійдеться ніщо. Корупційна складова будівництва і ремонту доріг в Україні становить від 20% до 60%, відзначають експерти. По-перше – чиста корупція, орієнтовно 20-30% – в залежності від вартості автошляхів. По-друге – фізичне розкрадання матеріалів, використання їх не за цільовим призначення тощо. Бо, коли будується дорога, у деяких людей, причетних до процесу, з’являються дачі, комерційні об’єкти і так далі.

Причому структура собівартості будівництва чи ремонту доріг в Україні нижча, ніж, наприклад, за кордоном, зауважує Медвідь. Адже фактично всі необхідні матеріали ми маємо – починаючи від бітума, закінчуючи щебенем. Однак, схеми у нас хитріші.

“У нас дороги будують іноземні компанії, вони заходять, отримують гроші на себе, беруть в Україні підрядників, які виконують всі чорнові роботи і заробляють копійки, а основні гроші йдуть в Європу”, – каже Медвідь.

При укладанні договору підрядник повинен дати гарантію на відбудовану ним частину дороги. Досить часто такі гарантії відсутні і при необхідному як мінімум 8-10-річному терміні експлуатації дороги зношуються за рік, а то й менше. Щоб якось вирішити цю проблему – необхідно створити професійні страхові інститути, котрі оберігатимуть від ризиків невиконаних обов’язків підрядника. А це, окрім інших нюансів – серйозні зміни в Господарському, Цивільному кодексах, в законі про страхування. Наразі у 80% випадках, кажуть експерти, страхові компанії не виконують свої обов’язки.

Тому на запитання “чим закінчиться ремонт доріг в цьому році” експерти відповідають: головні дороги відремонтують, а проблеми в спальних районах, невеличкі вулиці – залишаться в тому вигляді, в якому вони й були.

Читайте також: СМЕРТЕЛЬНЕ ПАДІННЯ: ЖІНКА ВПАЛА З МОСТУ В КИЄВІ

Джерело.

Related Post

facebook