fbpx
Економіка
За що можуть забрати субсидію в 2017-му: українців чекає новий закон і перерахунок «знижки»

Більшість українських сімей вже оформили субсидію на комунальні послуги. У цьому році держава витратить на компенсацію «знижки» близько 51 мільярда гривень. Приблизно п’ять мільярдів заощадять завдяки підвищенню мінімалки в два рази, ще частина суми вдасться зберегти завдяки верифікації.

Порушують часто-густо

На початку минулого року Міністерство фінансів запустила масштабну верифікацію. Під перевірку потрапили 25 мільйонів українців — всі, хто отримує гроші від держави (в тому числі пенсіонери і субсидіанти). У 2017-му верифікація повинна вийти на новий рівень — Мінфін розробляє спеціальний законопроект.

Найбільше порушників виявили серед одержувачів субсидії. Згідно з постановою Кабміну, субсидію не можуть отримувати українці, які протягом року зробили покупку як мінімум на 50 тисяч гривень. З реєстрів Мінфін отримує інформацію про покупців землі і нерухомості, а після зіставляє її зі списком субсидіантів. Таким чином виявили понад 100 тисяч «порушників».

Читайте також: АДВОКАТ РОЗПОВІВ, КОЛИ ЯНУКОВИЧ ПРИЇДЕ В УКРАЇНУ

Розмір субсидії в першу чергу залежить від сукупного доходу сім’ї. При цьому, за різними оцінками, до 40% українців отримують частину зарплати «в конверті». Мінфін все ще розробляє механізм, який дозволить визначити реальний дохід субсидіантів.

Завдяки збільшенню мінімальної зарплати з 1600 до 3200 гривень з першого січня на субсидії, підрахували чиновники, вдасться заощадити близько п’яти мільярдів гривень. Правда, перерахують «знижки» тільки в кінці опалювального сезону — після квітня 2017 року.

Ще одне поширене порушення — здача в оренду квартир з субсидіями. Дохід від здачі житла в оренду повинна враховуватися при розрахунку субсидій. Крім того, отримати «комунальну» знижку можна тільки за місцем фактичного проживання. Тобто в орендованій квартирі оформити субсидію можуть тільки квартиранти, надавши договір оренди в органи соціального захисту.

Незважаючи на це, в інтернеті можна знайти сотні оголошень «здам квартиру з субсидією». Деякі з них далеко не з сегмента «дешевого житла».

Що трапиться з субсидіями в 2017-му

Цього року Кабінет міністрів повинен розробити концепцію монетизації субсидій. Простіше кажучи — «знижку» виплачуватимуть грошима. Тільки за 2017-й на субсидії планують витратити 51 мільярд гривень.

«Монетизацію субсидій обговорюють в Кабінеті міністрів. Прем’єр-міністр, Світовий банк і робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті усвідомлення того, що монетизація необхідна, з’явилося», — розповідає представник Мінфіну, керівник офісу реформ Яна Бугримова.

Після цього, припускають чиновники, з’явиться стимул для економії — чим менше витратили на «комуналку», тим більше грошей залишилося. Якщо зараз «зекономлені» кошти переходять на наступний місяць, а після монетизації «здачу» можна буде отримати «на руки».

Є кілька можливих схем монетизації. Перша — платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які будуть компенсувати субсидії, друга — перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам. При цьому друга модель також має кілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть витрачати їх на свій розсуд, або ж на картки будуть перераховувати тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою.

«Моя особиста думка: я б йшла поетапно, тому що це зміна несе ризики. Ми не знаємо, як поведе себе людина, якщо ми на картку віддамо всі гроші, і не буде обмежень по використанню. Я не впевнена, що в цьому випадку не впаде платіжна дисципліна. Кінцева мета — дати гроші людям. Повинно бути підготовлено технічне рішення: які картки і на якій базі. Можливо, потрібно починати з монетизації залишків, тоді ми уникаємо ризики несплати. Потім потрібно переходити на повну монетизацію», — розповідає Яна Бугримова .

Заступник глави департаменту НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк впевнений, що введенню монетизації субсидій має передувати побудова система верифікації одержувачів субсидій, а також зниження нормативів, на які призначається «знижка».

Скільки українців ризикують залишитися без субсидії

За підрахунками Мінсоцполітики, в цьому році субсидії отримають 9 з 15 мільйонів українських сімей. Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в «чорний список» Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація по ним перевіряється органами соціального захисту.

Залишити без субсидії можуть з двох причин:

  • Субсидіант приховує частину доходу
  • Субсидіант зробив покупку на суму від 50 тисяч протягом 12 місяців з моменту отримання «знижки»

Без допомоги також можуть залишитися ті українці, чий дохід за минулий рік істотно виріс.

Нагадаємо, з середини минулого року, якщо працездатний член сім’ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 3200 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім’ї розраховували дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму. Так, якщо сім’я з 4 працездатних осіб має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але при цьому один з членів сім’ї офіційно не працює, при нарахуванні субсидії буде вважатись, що сім’я заробляє 13,2 тисячі гривень.

Тобто, фактично, субсидія безробітному призначена на тому ж рівні, що і субсидія для українця з мінімальною зарплатою.

Читайте також: У КИЄВІ БАТЬКИ ВИПАДКОВО ВБИЛИ СВОЮ ОДНОРІЧНУ ДОНЕЧКУ

Джерело.

Related Post

facebook