fbpx

Звільнення українських моряків може затягнутися: юрист назвав головні причини

На сьогоднішній день юридичних інструментів, щоб швидко повернути в Україну захоплених Росією в Чорному морі моряків, зовсім небагато.

І тому в ситуації зі звільненням полонених українців в більшій мірі зіграють дипломатичні і політичні інструменти. Джерело

Про це  розповів експерт з міжнародного права Роман Шахматенко .

“Справа в тому, що юридичних механізмів повернути моряків в Україну не так багато. Основна проблема в тому, що їх не можна категоризувати як військовополонених.

Відповідно, вони не підпадають під дію Женевської конвенції, і угода про обмін військовополоненими не спрацює за фактом. Ми це бачили по нашим політв’язням, які зараз знаходяться в РФ. У Росії встановився такий механізм: українців нібито засуджують за те чи інше “злочин” на території Росії.

Але після засудження в РФ їх, наприклад, можна було б забрати для проходження закінчення/відбування покарання в Україні, а вже тут можна було б оголошувати їм амністію. Це – як технічний варіант”, – підкреслив юрист-міжнародник.

Читайте також: В УКРАЇНУ ПРИЙШЛА НЕГОДА: ПІДРОЗДІЛИ МВС ПЕРЕВЕЛИ НА ПОСИЛЕНИЙ РЕЖИМ СЛУЖБИ

За його прогнозом, навіть в разі винесення рішення міжнародним судом на користь України, є ризик, що Москва проігнорує вердикт західних судових інстанцій, і з поверненням українських моряків можуть початися нові зволікання.

“Україна і зараз подає позови в купу судових інстанцій, наприклад, в морській суд, в Міжнародний суд в Гаазі. Тут мова може йти про декілька судах, наприклад, про трибунал, про Міжнародному суді справедливості (куди і був поданий позов по морякам).

Але є проблема з виконанням рішень цих інстанцій. Якщо РФ відмовиться їх виконувати, єдиним тоді варіантом будуть санкції – політичні і економічні. Особисто моя думка: малоймовірно, що через міжнародні суди вдасться їх повернути.

Тут більше спрацюють дипломатичні канали, політичні домовленості і так далі Більш того, жодна зі сторін офіційно один одному війну адже не оголошувала. Відповідно, зараз у наших моряків зовсім інший статус – вони не військовополонені.

Були б вони військовополоненими, можна було б говорити про захист їх прав по Женевської конвенції. Але тут адже інша ситуація. А росіяни наполягатимуть, що наші хлопці нібито порушили кордон РФ, відповідно до російського законодавства”, – уточнив Шахматенко.

Нагадаємо, 25 листопада Росія несподівано напала на українські кораблі МБАК “Бердянськ”, РБК “Яни Капу” і МБАК “Нікополь”.

Корабель ФСБ РФ спочатку протаранив український буксир, після цього агресор відкрив вогонь, поранивши шістьох українських моряків.

You cannot copy content of this page