fbpx
Лайфхаки
5 фактів про мозок, які пояснюють ваше дивну поведінку

Наш мозок недосконалий. Ми забуваємо імена людей, не можемо заснути вночі, не помічаємо очевидних речей.

1. Чому нам ввижається щось страшне

Напевно, кожен зможе згадати випадок, як одного разу вночі йому здалося, ніби в кімнату забрався злодій, а на ділі це опинявся старий халат на ручці дверей. Або тіні на стінах нагадували страшних чудовиськ. Що ж, до цього нас підготували мільйони років еволюції.

Навколо нас безліч небезпек, і наш мозок негайно реагує на будь-яку потенційну загрозу. Звичайно, вам здається, що нерозумно підскакувати при вигляді халата – яка ж це небезпека? Але тільки самі обережні наші предки, які реагували навіть на неіснуючі загрози, змогли вижити.

Страх допоміг людству виробити дивовижну захисну реакцію «бий або біжи». У такі моменти симпатична нервова система мобілізує сили організму. Ви починаєте частіше дихати, щоб в крові було більше кисню, відчуваєте напругу в м’язах, отримуєте заряд адреналіну і стаєте більш пильними, ніж зазвичай.

Проблема в тому, що реакція «бий або біжи» активізується до того, як стає ясно, чи потрібна вона. І в цьому є логіка: краще підготуватися до неіснуючої небезпеки, ніж пропустити реальну.

2. Чому ми не можемо згадати, навіщо йшли в сусідню кімнату

Знайома ситуація: ви в повній рішучості біжите на кухню, переступаєте поріг і … забуваєте, що, власне кажучи, вам тут було потрібно.

Вся справа в особливостях роботи короткочасної пам’яті . Цей вид пам’яті постійно в дії. Ми кожну секунду про щось думаємо, інформація надходить в мозок з величезною швидкістю і практично відразу зникає. Всі нові дані зберігаються у вигляді патернів нейронної активності, і це дуже складний процес.

Це як якщо б ви складали список покупок на пінці свого капучино. Технічно це можливо, тому що пінка на кілька миттєвостей може утримати обриси слів, але практично це безглуздо.
Іноді в цій ненадійною системою відбуваються збої. Інформація може просто загубитися, тому ви і забуваєте, навіщо йшли. Часто це відбувається через те, що ви занадто багато думаєте про щось інше. Обсяг короткочасної пам’яті – всього чотири одиниці, які зберігаються не більше хвилини. Тому немає нічого дивного в тому, що нова інформація витісняє стару.

3. Чому ми гостро реагуємо на критику

Уявіть, що ви поміняли стрижку, а коли прийшли на роботу, десять колег зробили вам комплімент, але один несхвально подивився. Хто вам запам’ятається більше? Тут і гадати не треба, адже для нашого мозку критика набагато важливіше похвали. Це відбувається з кількох причин.

Коли ви чуєте зауваження або бачите негативну реакцію, то відчуваєте стрес, нехай і невеликий. У відповідь на цю подію починає вироблятися гормон кортизол. Кортизол не тільки бере участь в стресових ситуаціях, а й провокує реакцію «бий або біжи», а це серйозне навантаження для організму.

Але справа не тільки в фізіології, а й в психології. До похвали і ввічливості ми звикли. А критика – нетипова ситуація, тому і привертає нашу увагу. Крім того, наша зорова система несвідомо шукає загрози в навколишньому середовищі. І ми швидше відчуємо її з боку негативно налаштованої людини, ніж від усміхнених колег.

4. Чому ми сумніваємося в своїх здібностях

Розумні люди часто програють суперечки дурням, бо другі набагато впевненіше в собі. У науці цей феномен отримав назву «ефект Даннінга – Крюгера».

Даннінг і Крюгер висунули гіпотезу, що дурним людям не тільки не вистачає розумових здібностей. Їм також не вистачає здатності усвідомити, що вони погано з чимось справляються.
Розумна людина постійно дізнається щось нове, тому не береться стверджувати свою правоту зі стовідсотковою впевненістю. Він розуміє, що в будь-якому питанні є ще багато невивченою. Згадайте вислів Сократа: «Я знаю, що нічого не знаю».

Дурний чоловік такими сумнівами не страждає, тому часто виграє суперечки . Він не соромиться кидатися помилковими твердженнями і видавати свою особисту думку за істину.

5. Чому ми не можемо приховати від інших, що думаємо насправді

Наш мозок разюче добре вгадує вирази облич і розпізнає емоції. Для цього йому потрібно самий мінімум інформації. Типовий приклад – смайлики. У символах :), :(,: О ви з ходу зможете розпізнати радість, смуток і здивування, хоча це всього лише точки і рисочки.

Читайте також: КОЛИ ВАМ НЕ ПОТРІБНО ПИТИ ВОДУ

Деякі люди вміють добре приховувати свої емоції, наприклад гравці в покер. Але навіть вони нічого не можуть вдіяти з мимовільними виразами. Ними керує давня структура нашого мозку – лімбічна система. Тому, якщо ми починаємо приховувати свої справжні емоції з ввічливості, навколишні все одно помічають, коли ваша усмішка щира, а коли – ні.

Наш мозок часто порівнюють з суперсучасним комп’ютером. Але вам би точно не сподобався комп’ютер, який на свій розсуд змінює і видаляє дані в пам’яті.

Джерело.

facebook