fbpx
Лайфхаки
Чому потрібно обмежувати час, який дитина проводить з гаджетами

Педіатри і дитячі психологи радять зовсім не давати мобільні пристрої малюкам до півтора-двох років і жорстко контролювати час, який діти старшого віку проводять з гаджетами.

Перш ніж розглядати пропоновані експертами обмеження, потрібно зрозуміти, чим мобільні пристрої можуть нашкодити дітям.

Якої шкоди може завдати малюкам використання гаджетів

1. Порушення сну

Дослідники з Бірбекского спостерігали 715 дітей у віці від 6 місяців до 3 років і виявили, що малюки, які відіграють зі смартфонами і планшетами, сплять менше, ніж діти, які не роблять цього.Вчені підрахували, що кожну годину часу перед екраном пристрою – це мінус 15,6 хвилини сну.

За словами одного з дослідників, на перший погляд це зовсім небагато, але для правильного розвитку маленьких дітей важлива кожна хвилина сну.  Скорочення тривалості сну в перші два роки життя може мати довгострокові наслідки для розвитку.

Порушення режиму сну і засипання пов’язують з подальшими проблемами з психічним і фізичним здоров’ям, когнітивним розвитком і успішністю.

Особливо шкодить використання гаджетів перед нічним сном. Екрани випромінюють так званий синє світло, який, на думку вчених, впливає на циркадні ритми і пригнічує вироблення гормону сну – мелатоніну. Це стосується і дітей, і дорослих.

2. Пeрeзбyджeння і вплив на психіку

Помічено, що в кожному наступному поколінні все більше гіперактивних дітей. Яскраві і швидко змінюються картинки на екрані сприяють ще більшій надмірного збyджeння нервової системи, що досить шкідливо в момент, коли вона активно формується.

Батьки можуть часто давати дитині, щоб заспокоїти його, не підозрюючи, що цим вони тільки розвивають його імпульсивність.

Також вчені пов’язують доступність технологій з ростом агресії і психічних захворювань серед дітей.

Дорослі, які мають порушення НС, підтвердять, що одна з рекомендацій лікарів – обмежити час перед екраном, будь то телевізор або мобільний пристрій. Що вже говорити про малюків.

3. Проблеми фізичного здоров’я

Для дітей дуже важлива фізична активність – це норма, коли дитина багато рухається. Гаджети ж корисні тільки для дрібної моторики: малюки, активно користуються мобільними пристроями, краще розвинені в цьому плані, ніж ті, хто не грає.

Але в іншому користування гаджетами стимулює низьку фізичну активність, проблеми з поставою і зайвою вагою.

Також не варто скидати з рахунків вплив яскравих мерехтливих дисплеїв на зір.

І ще одна загроза – радіація: мобільні пристрої розцінюються ВООЗ як можливі канцерогени. Зростаючий oргaнiзм більш схильний до негативного впливу випромінювань.

4. Брак навичок спілкування

Коли батько відкуповується від дитини гаджетом, малюк втрачає можливість навчатися. Щоб отримати важливі навички спілкування, дітям потрібен зоровий і тактильний контакт з батьками.

Дитина повинна вчитися мови, розпізнавати емоції і, нарешті, просто проводити час з мамою і татом за корисними іграми.

Якщо той час, в яке дитина повинна взаємодіяти з людьми, йде на гаджет, в майбутньому це позначиться на родинних зв’язках, комунікації з іншими дітьми, ставлення до самого себе і емоційний інтелект.

5. Затримка розвитку дитини

Малюки досліджують світ багато в чому на дотик: їм потрібно відчувати форми і поверхні.

Якщо з квітами і навчанням нових словами планшет впорається на ура, то об’ємні предмети на ньому дитина ніяк не помацати.

На час вступу до школи у одного з трьох дітей відзначають відставання в розвитку, що позначається на грамотності і успішності. І пов’язують це саме з прихильністю до гаджетам з колиски.

Також лікарів непокоїть те, що збільшення часу, проведеного з електронними пристроями, знижує здатність дітей концентруватися, навчатися і запам’ятовувати: викликає так звану цифрову деменцію.

З якого віку і скільки дитина може використовувати мобільні пристрої

Асоціація американських педіатрів раніше рекомендувала взагалі не давати смартфони та планшети дітям до двох років.

Тепер же рекомендації трохи пом’якшили: діти у віці від півтора років можуть грати з гаджетами, але тільки за умови відповідного віку якісного контенту і під наглядом батьків.

Для дітей у віці від 2 до 5 років радять обмежити використання девайсів однією годиною на день. А дітям від 6 до 12 років, на думку педіатрів, Варто присвячувати технологіям не більше двох годин на день.

Також є кілька принципів, які допоможуть встановити розумні рамки.

  • Смартфони і планшети не повинні заважати фізичної активності, ігор і сну.
  • Найкраще чергувати 15-20 хвилин взаємодії з гаджетами і фізичну активність.
  • Не слід давати дітям грати з мобільними пристроями за кілька годин до сну.
  • Не варто давати дитині девайс, коли він влаштовує істерику, і замінювати гаджетами особисту увагу.

Читайте також: 5 ПРАКТИЧНИХ ПОРАД, ЯК ПОВОДИТИСЬ У МІСТІ ПІД ЧАС ГРОЗИ

Як дитина може використовувати смартфон або планшет з користю

Як уже згадувалося, важливо не тільки час, а й те, чим саме малюк займається, граючи з гаджетом.

  • Віддавайте перевагу інтерактивним розваг: нехай буде більше розвиваючих програм, ніж розважальних відео.
  • Не давайте дитині гри з швидко змінюються картинками і надто яскравими неприродними квітами. Також зменшуйте яскравість екрану.
  • Користуйтеся планшетом разом з дитиною: показуйте, як виконувати завдання, разом малюйте, завантажуйте ігри, в яких потрібно участь батьків.
  • Не варто надовго залишати дитину з пристроями наодинці. Якщо підключений інтернет, встановіть обмеження, щоб він не міг завантажити неналежний контент або зайти не на ті сайти.
  • Слідкуйте, щоб пристрій не знаходилося дуже близько до очей дитини. Оптимальна відстань – 40 см.

При всіх перерахованих небезпеки мобільні пристрої мають чимало плюсів для дитячого розвитку. Крім того, гаджети – це реалії нашого часу, від яких нікуди не дітися.

Тому до питань взаємодії дитини з девайсами варто підходити без фанатизму . Але не забувайте, що без розумних обмежень гаджети можуть послужити батькам і дітям ведмежу послугу.

Джерело.