fbpx
Економіка
Чому в Україні подешевшав борщ, якщо ціни зростають

За минулий рік улюблене українцями блюдо – червоний борщ – подешевшав на 11%. Це показало дослідження експертів Української аграрної конфедерації, які підрахували індекс борщу спеціально для “Сегодня”. Що вплинуло на здешевлення рецепта і як зміниться вартість страви до весни, читайте в нашому огляді.

РЕЦЕПТ. Трилітрова каструля головної страви країни подешевшала за рік на 6 грн і тепер коштує 48,8 грн. Для порівняння, в грудні 2015 року така ж каструля обійшлася б в 54,9 грн. Але ж, з урахуванням річної інфляції близько 14%, ми зараз повинні були арифметично отримати подорожчання до 62,5 грн. Цей парадокс аналітик УАК Дмитро Дейна пояснює різким, порівняно з 2016-м, зниженням цін на овочі. “Вартість страви тягнуть вниз ціни на овочі, які подешевшали вдвічі-втричі. Найпомітніше це на картоплі (-12,4%), буряку (-50,9%), цибулі (-56,5%), моркві ( -60,8%), капусті (-63,1%). Також просіли середні ціни на томати (-9,4%). Але з овочів саме томати становлять найбільші витрати, адже вони “займають” 34% від вартості борщу. Ну, а найбільше розщедритися традиційно припаде на м’ясо, адже вартість кілограма свинини за рік зросла на 4% – а це зараз становить навантаження 44% в борщі проти 38% минулого року”, – роз’яснив Дейна.

ПРОГНОЗ. За словами експертів, в першому кварталі 2017 року вартість борщу не подешевшає. “Зараз ціни не падають через свята. Але і після їх завершення на вартість борщового набору впливатиме сезонність. Справа в тому, що взимку, навіть в умовах зростаючого тепличного виробництва, пропозиція овочів на ринку поступається попиту, тому ціни на овочі залишаються високими”, – роз’яснює Дейна.

Згоден з цим і директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Експерт прогнозує зростання борщового набору в першому кварталі 2017 року – приблизно до 5% щомісяця: “На зростання цін може вплинути відкладений фактор росту, оскільки овочі не дорожчали восени, і ця тенденція стартувала в грудні. Тому овочевий набір може зростати в ціні і далі, оскільки на складах залишається все менше запасів”.

А ось ціни на свинину можуть залишатися стабільними до весни. “Взимку ціни на свинину можуть незначно коливатися – в межах 1-2%, адже ситуація на світовому ринку зараз стабільна. Крім того, зараз вся свинина продається на внутрішньому ринку, адже через вірус Африканської чуми свиней для наших виробників перекритий експорт (за останнім часом спалахи АЧС зафіксовано в Хмельницькій, Закарпатській та Одеській областях. – Авт.). Ця ситуація також впливає на стабільність цін на свинину”, – говорить Дорошенко.

Але Дейна не виключає, що м’ясо може трохи подорожчати, оскільки його виробництво скорочується, а значить, ціни можуть поповзти вгору. “Все ж зараз немає об’єктивних чинників, які б підстьобували аграріїв до значного підйому цін. Тож найвірогідніший сценарій за індексом борщу такий: ціни повинні стабілізуватися після свят і залишатися такими до кінця зими”, – прогнозує Дейна.

Читайте також: ГОЛОВА УКРГІДРОМЕТЦЕНТРУ РОЗПОВІВ, ЯКА ПОГОДА НАЙБЛИЖЧИМИ ДНЯМИ ЧЕКАЄ НА УКРАЇНЦІВ

Джерело.

facebook