fbpx
Економіка
Чи варто відмовлятися від гарячої води і переходити на двозонні лічильники: як і скільки можна заощадити

Цього року в результаті чергового підвищення тарифів на комунальні послуги для українців подорожчали світло, гаряча і холодна вода, опалення. Субсидії до кінця опалювального сезону оформлять сім мільйонів родин, припускають в Мінсоцполітики, а це кожен другий українець. Решті ж для того, щоб платити менше, доведеться задуматися про економію і енергоефективність.

У березні 2015-го Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), прийняла рішення підвищити тариф на електроенергію в п’ять етапів (постанова №220): з 36,6 до 90 копійок за кіловат (при споживанні до 100 кВт*годину). Останній етап відбудеться в березні наступного року. Наразі кВт*год при споживанні менше 100 кіловат коштує 71,4 копійки.

Після подорожчання газу, в липні 2016-го, собівартість підігріву води значно зросла. В результаті більшість компаній-постачальників змушені були звертатися до Нацкомісії з проханням переглянути їх тарифи. Так, клієнти “Київенерго” після перегляду тарифу платять за кубометр 83,1 гривні замість 40,9 гривні. У структурі тарифу 58% – вартість газу, 17% – податки, 7% – зарплати і тільки 6% – вартість самої води. Відповідно до прийнятої Кабінетом міністром нормі споживання, в середньому родина з трьох осіб використовує за місяць 5 кубометрів гарячої води. За старим тарифом, для киян це 204,6 гривні (40,92 за кубометр). Після подорожчання – 415,5 гривні.

Як платити за світло менше

Платити за світло можна значно менше. Нацкомісія прийняла рішення продавати електроенергію з 23 вечора до 7 ранку вдвічі дешевше. Зроблено це для того, щоб стимулювати українців більше використовувати електроенергію вночі і змістити період пікового споживання, який припадає на ранок, вечір і вихідні.

Щоб світло, споживане вночі, рахувалося за окремим тарифом, необхідно встановити двозонний лічильник на електроенергію. Такий прилад обліку з установкою обійдеться приблизно в 1400 гривень. Наприклад, родина, яка споживає 200 кВт*год електроенергії і при цьому 25% світла використовує з 23 години вечора до 7-ї години ранку, кожен місяць зможе економити 64,5 гривні. Отже, двозонний лічильник окупиться приблизно через два роки. Однак уже в березні в результаті подорожчання електроенергії економія від такого лічильника становитиме 84 гривні на місяць (прилад обліку окупитися за півтора року). Більш того, якщо витрачати “за нічним тарифом” більше 25% світла, термін окупності двозонного лічильника скоротиться.

Ще один спосіб економії за допомогою двозонного лічильника – заряджати домашній акумулятор вночі, а електроенергію використовувати днем. Тоді всі споживані кіловати будуть вдвічі дешевше. Щоправда, коштує такий акумулятор кілька тисяч доларів і, швидше за все, він може взагалі не окупитися.

Такий акумулятор може принести користь в тому випадку, якщо його заряджати від мережі, а за допомогою сонячних панелей. За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, 2014-го сонячні системи встановили всього 20 українців, а цього року – понад 500. Частина домогосподарств не тільки забезпечує свої потреби, а й продає світло за “зеленим” тарифу. КВт*год електроенергії за звичайним тарифом коштує 0,7 гривні, а за “зеленим” – 5,3 гривні.

Щоправда, коштує така система чимало – від 11 до 13 тисяч євро. Автономна система (сонячні панелі заряджають акумулятор), розповідає експерт Національного екологічного центру Максим Бабаєв, можуть взагалі ніколи не окупитися. Їх вигідно встановлювати в тому випадку, якщо будинок тільки побудований і до нього не підключено електрику.

“Ті гроші, які витратимо на обладнання, окупатимуться дуже довго. Це вигідно, якщо є велика ділянка землі і є котедж, який будується, але не проведено електрику, ось тоді можна ставити такі батареї. Підключитися до електричної мережі від обленерго коштує приблизно стільки ж, скільки і автономна сонячна система”, – пояснює експерт.

Чи вигідно встановлювати бойлер

Вартість бойлера коливається в межах від 1500 до 7000 гривень. “Це залежить від потужності, обсягу бойлера. Крім того, є накопичувальні бойлери, а є бойлери для проточної води. Накопичувальні дозволяють користуватися водою навіть тоді, коли її відключили”, – говорить фахівець мережі магазинів. Водонагрівач на 80 літрів і потужністю 2500 Вт (цього обсягу достатньо для родини з трьох осіб) коштує 5000 гривень. Такий бойлер нагріває воду до 65 градусів вище нуля (температуру можна вибрати). Щоб розрахувати споживання електроенергії, потрібно дізнатися час підігріву води: Т = 0,00116 × обсяг бака × (кінцева температура – початкова температура)/потужність.

Читайте також: ЯК СОБАКА ВРЯТУВАВ ЖИТТЯ ДІВЧИНЦІ, ЯКА ПРОВАЛИЛАСЯ У КАНАЛІЗАЦІЮ

Такий бойлер на підігрів 80 літрів води на 40 градусів витрачає 1,48 години і 3,7 кВт*год електроенергії. Водночас, щоб підігріти кубометр води, доведеться використовувати 46,25 кВт*год. Якщо воду підігрівати за “нічним тарифом”, куб обійдеться в 30 гривень, при цьому тариф “Київенерго” – 83,1 гривні.

Якщо в місяць використовувати п’ять кубів води і підігрівати воду за нічним тарифом, за місяць можна заощадити 184,5 гривні. Бойлер окупатиметься кілька років. При цьому вже в березні 2017 року світ знову подорожчає. Якщо підігрівати воду бойлером вдень – куб коштуватиме 46,2 гривні.

Як пояснює менеджер ЕСКО ДТЕК Сергій Свистюк, рішення власника квартири про встановлення бойлера залежить не тільки від тарифу, а й ще кількох нюансів: наприклад, як часто відбуваються перебої з гарячим водопостачанням. Мають значення і такі персональні чинники, як наявність обліку, виставлення рахунків за гарячу воду за кількістю прописаних в квартирі або за лічильником. Крім того, в різних містах України різні тарифи на гарячу воду. Тому завжди потрібно робити індивідуальний аналіз, рахувати, вигідно чи ні.

“Можна сказати з упевненістю – у всьому світі централізоване теплопостачання дешевше, ніж індивідуальне. Що відбувається з тарифами на електроенергію, ми всі бачимо і відчуваємо. Тому – кожен повинен сам для себе зважити необхідність установки бойлера”, – говорить експерт.

Експерт у сфері енергоефективності Андрій Желєзний впевнений, що самостійно підігрівати воду за допомогою електроенергії – неефективно. “Індивідуальний підігрів води матиме зворотний ефект. На котельних газ використовується для підігріву води. Електроенергія також є вторинним ресурсом, первинний (за допомогою якого отримуємо електроенергію) – вугілля, газ, або атомна енергія. Ефективність при споживанні первинної енергії вище. Виходить, що ми один раз використовуємо ресурс, щоб генерувати електроенергію, а потім її ж використовуємо для того, щоб підігріти воду. З точки зору екології це неефективно”, – розповідає експерт.

Нагадаємо, на цей момент у Верховній Раді знаходиться законопроект “Про енергетичну ефективність будівель”. У документі сказано, що всі українці за власний рахунок повинні будуть провести енергоаудит своїх будинків. А тим, хто хоче продати або здати в оренду житло, доведеться оформляти сертифікат енергоефективності. Як зазначає нардеп Олена Бабак, в країнах західної Європи квартиранти завжди звертають увагу на клас енергоефективності будівлі, парламентарії планують поширити цю практику і в Україні. “В Європі людина, коли бере в оренду квартиру, вона дивиться, який клас енергоефективності у цього житла. Тому що людина розуміє, що орендна плата може бути невеликою, але прийдуть рахунки за опалення, за воду тощо. І ми хочемо це зробити в Україні”, – пояснює Олена Бабак. Однак, зайнятися питаннями енергетичної безпеки і власного комфорту можна, скориставшись переліченими порадами, ще до ухвалення закону.

Читайте також: ЯК ПЕРЕЖИТИ СИЛЬНІ МОРОЗИ: ПРОСТІ І ДІЄВІ ПОРАДИ

Джерело.

facebook