fbpx
Здоров'я
Чим корисні фініки для здоров’я і кому потрібно їсти

Регулярне споживання фініків сприяє зниженню холестерину в кpoвi, а значить, допомагає знизити ймовірність розвитку серцево-судинних зaxвopювань, зокрема aтеpocклерозу.

Крім того, споживання фініків сприяє зниженню рівня pH в кpoвi і сповільнює процеси старіння. До такого висновку прийшли ізраїльські вчені. Джерело

Фахівці провели дослідження на предмет впливу фініків на людський opгаaізм. Для цього була набрана група волонтерів, протягом місяця приймали в їжу по 100 грам фініків сорту “маджхоль”.

По завершенні першого місячного дослідження групі волонтерів було заборонено вживати фініки на місяць.

Потім почався другий етап досліджень – група випробовуваних повинна були щодня вживати фініки сорти “Халаві”, що мають товсту очищається шкірку, в основному ростуть в Йорданській долині. Крім обов’язкових щоденних 100 грам фініків волонтери брали звичну для них їжу.

Cорти фініків

Світовим лідером з виробництва та продажу фініків є Саудівська Аравія. Фініки – важлива сільськогосподарська культура в Іраку, Аравії, північній Африці, Марокко.

Однак фінікові пальми були завезені і в інші частини світу, і зараз ростуть в США (Каліфорнія), Мексиці, Австралії, ПАР і в інших країнах. Для арабів фініки замінюють хліб.

В ісламських країнах фініки і молоко – традиційна перша їжа після заходу сонця під час Рамадану. Вважається, що фінікова пальма сталася з Перської затоки і вирощувалася вже 6000 років до н.е.

Це високе дерево з дуже великими, довгими листям. Незрілі плоди овально-циліндричної форми довжиною 3-7 см, 2-3 см в діаметрі.

У нестиглі вигляді бувають від яскраво-червоних до яскраво-жовтих в залежності від сорту. Усередині плоду міститься кісточка товщиною 6-8 мм. Існує більше 1500 сортів фініків.

Китайський фінік. Його ще називають ююба або унаби. Це плід колючого чагарнику або деревця висотою 3-9 м (Zizyphus jujuba Mill). Виростає в середземноморських країнах і в Азії.

Плоди цього сорту фініків невеликі, червонувато-коричневі, овальні і м’ясисті. Вживати в їжу можна як свіжими, так і сушеними і в’яленими.

В основному його люблять в азіатській кухні: в Китаї, Японії, Індокитаї в свіжому і особливо підв’яленої вигляді, так як від лежання китайські фініки робляться більш ароматними.

Вони входять до складу багатьох прянощів, киселів, мусів, варений.

Канарський фінік. Цей фінік вирощується як декоративна рослина, а також як плодова культура. Його батьківщина – Канарські острови, зростає по скелястих і кам’янистих місцях.

Культивували цей вид ще з кінця XIX в. Це пальма з прямим стовбуром висотою до 3 м, покритим залишками підстав листя, і мають колонообразной форму. Рослина досягає 6 м в висоту, його загострені листя дуже тверді, ними навіть можна поранитися.

Тому фінік вирощують лише в просторих приміщеннях. Але листя пальми використовують і в лікувальних цілях. Соком рослини лікують опіки, інфекційні, шкірні зaxвopювання. Компреси з подрібнених пальмового листя роблять при мастопатії.

Фініки поділяються на м’які, напівсухі і сухі в залежності від м’якості стиглого плода.

Інша класифікація заснована на вигляді цукру, що міститься в стиглому плоді: фініки з інвертний цукор, що містять декстрозу і глюкозу, і фініки з тростинним цукром, що містять в основному тростинний цукор (сахарозу). Більшість м’яких сортів фініки з інвертний цукор, а більшість сухих сортів фініки з тростинним цукром.

У сухих сортах фініків трохи вологи, тоді як м’які або напівсухі сорти містять значну кількість вологи і швидше псуються, якщо тільки плоди не висушити природним або штучним способом.

Повністю дозрілий фінік – м’ясистий плід із золотисто-коричневої гладкою шкіркою.

Читайте також: Як зупинити випадіння волосся взимку: поради та причини

Корисні властивості фініків

Вчені вважають, що 10 фініків в день достатньо для забезпечення добової потреби людини в магнії, міді, срібла, половини потреби в залозі, чверті потреби в кальції.

У 100 г фініків міститься: 20,0 г води, 2,5 г білків, 0,5 г жирів, 69,2 г вуглеводів, 0,1 г ненасичених жирних кислот, 69,2 г моно- і дисахаридів, 6,0 г харчових волокон, 0,3 г органічних кислот, 1,5 г золи.

Крім того, вітаміни (В, – 0,05 мг, В2 – 0,05 мг, В3 – 0,8 мг, В6 – 0,1 мг, С – 0,3 мг, РР – 0,8 мг) і мікроелементи (залізо – 1,5 мг, калій – 370,0мг, кальцій – 65,0 мг, магній – 69,0 мг, натрій – 32,0 мг, фосфор -56,0 мг). Калорійність – 274,0 ккал. В 1 кг підв’ялених фініків – близько 3000 калорій.

З давніх-давен фініки славилися своїми цілющими властивостями. Вважалося, що плоди фінікових пальм дають силу, витривалість, збільшують тривалість життя.

Вони зміцнюють серце, печінку і нирки, сприяють розвитку в кишечнику корисних бактерій, підтримують кислотний баланс організму і живлять кров, сприяють розвитку кореневих закінчень мозку, посилюють здатність організму протистояти різним інфекціям, в тому числі вірусним.

Фініки корисні також при aнeмiї і гiпepтонії, для гpyдей і легенів, заспокоюють кашель і сприяють виведенню мокротиння, надзвичайно корисні для мозкової діяльності.

Харчові волокна, що містяться в фініках, знижують ризик ракових захворювань.

За своїм дієтичним властивостям фініки можна порівняти хіба що зі злаками. Дієтологи стверджують, що один фінік і склянку молока можуть забезпечити мінімально необхідну потребу людини в поживних речовинах.

23 види амінокислот, що містяться в фініках, відсутні в більшості інших фруктів. У сушених плодах фініків міститься 60-65% цукру – найвищий відсоток у порівнянні з усіма іншими фруктами.

Причому це в основному глюкоза і фруктоза, споживання яких не несе негативних наслідків для організму людини в порівнянні з сахарозою. Однак, разом з тим, вони протипоказані людям, що страждають ожирінням і цукровим діабетом.

Кому потрібно їсти фініки

Рекомендуються фініки вaгiтним і годуючим жінкам. В результаті наукових досліджень з’ясувалося, що в фініках є особливі стимулятори, які зміцнюють м’язи мaткu в останні місяці вaгiтнocті.

Значить, завдяки їм пoлoгu проходять легше і скорочується термін післяпoлoгoвoї крpoвoтечі. Плюс до всього фініки збагачують материнське молоко вітамінами, що особливо важливо для здоров’я малюка.

Корисні властивості фініків будуть дуже доречними і вaгiтнuм жінкам ще тому, що в них є особливі елементи, які допомагають позбутися від дородових і післяпологових депресивних станів.

Продукти, одержувані з фініків, це фініковий мед, фініковий цукор, фініковий сік (алкогольний напій) і фінікова пальмова борошно, яка робиться з серцевини дерева.

Свіжі фініки добре зберігаються в холодильнику, і тому продаються цілий рік. Найбільше їх з вересня по травень, а особливо багато в листопаді.

Крім того, з фініків роблять лікувальний сироп. Він перешкоджає ослаблення імунітету, підвищує опірність до xвopoб. Сироп з фініків рекомендується в якості біологічно активної добавки до їжі як джерела флавоноїдів (рутину, лютеоліна) і стеринів (бета-ситостерин, стигмастерин, кампостеріна).

Доросла доза – по 20 мл 1-2 рази на день під час їжі протягом одного місяця. Протипоказання ті ж, що і при вживанні фініків: цyкpoвий діабет, індивідуальна непереносимість компонентів.

facebook