fbpx
Економіка
Держрегулювання цін остаточно скасували: що подорожчає

Держрегулювання цін на продукти кануло в Лету – Кабмін днями ухвалив постанову про його остаточне скасування.

З цим фактом збіглося різке зростання інфляції на їжу – за даними Держстатистики, продукти подорожчали в травні на 2,3%, а за підрахунками Нацбанку – на цілих 4,7%!

Думки експертів продринку розходяться: одні говорять, що держрегулювання не впливало на ціни, тому його все одно треба було скасувати, інші – що зник психологічний фактор, що дозволяє хоч якось стримати апетити торгівлі.

ЩО СКАСУВАЛИ. Нагадаємо, вперше Кабмін призупинив держрегулювання цін у жовтні 2016 року. Скасування обмежень торгових надбавок до 15% на соціально важливі товари: борошно, макарони, крупи, м’ясо з кістками.

Також ковбасу варену 1 і 2 сорту, молоко, сир, сметану, масло, яйця, цукор, соняшникову олію повинно було тривати до січня 2017 -го, але його продовжили на невизначений термін.

І ось днями вийшло розпорядження про остаточне скасування.

Тепер ціни стали вільними: тобто виробники можуть закладати будь-який прибуток при формування оптової ціни, а торгівля може встановити хоч 100% -ву надбавку до оптової ціни, якщо товар користується попитом.

Як роз’яснює прес-служба Кабміну, “пілот” показав, що припинення держрегулювання мало вплинуло на зростання цін, тому його повна відміна спростить ведення бізнесу, збільшить конкуренцію і сформує ціну залежно від попиту і пропозиції на споживчому ринку.

Але це ще не все: скасовані граничні ціни і на хліб соцсортів ( “український” і батон), дитяче харчування, нарешті, на послуги на ринках (господарі “базару” можуть з продавців брати будь-яку ціну за місце).

ЕКСПЕРТИ. Думки фахівців з приводу скасування держрегулювання розходяться. За словами президента Украналітцентру Олександра Охріменка, продавці і так обходили його.

“Робили кукурудзяно-соняшникові суміші, продавали окремо м’ясо і окремо супнабори з кісток, і т. д. Тому скасування держрегулювання правильне”, – вважає Охріменко.

У гендиректора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка інший погляд. Він згоден, що обсяги соцтоварів були невеликими і не впливали на ринок, але сказати, що держрегулювання є марним, не можна.

“Воно було стримуючим фактором. Виробник розумів, що якщо він різко підвищить ціни, то буде оштрафований, і ціни більш-менш згладжувалися. Коли в серпні 2016 року вперше озвучили ідею відмови від держрегулювання, відразу ж ціни почали зростати”.

Читайте також: ЯК В УКРАЇНІ ПЕРЕРАХУЮТЬ ПЕНСІЇ: ДЛЯ НИНІШНІХ ПЕНСІОНЕРІВ ЗБІЛЬШАТЬ, ДЛЯ МАЙБУТНІХ – ЗМЕНШАТЬ

НА ЛІТО. А ось традиційного літнього “провалу” цін експерти не очікують. Дорошенко підрахував, наскільки в червні зросли ціни на соцтовари. Наприклад, свинина подорожчала на 3,5 грн (+ 4%), або до 91 грн / кг, варена ковбаса 1 сорту – на 0,5 грн (0,7%), або до 66 грн / кг.

Найбільше додали капуста і яйця – зростання, відповідно, на 4 грн за 1 кг (+ 42%) і на 3,5 грн / дес. (+ 34%), або до 13,5 грн за кіло / десяток. Не дешевшають і овочі, не дивлячись на літо, і молокопродукти.

Навпаки, за інформацією агропорталів, помідори навіть подорожчали в опті на 3-4 грн, або до 25-26 грн / кг.

Аналітик Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна пояснює дорожнечу овочів затяжною весною і несподіваними заморозками. Експерти сумніваються, що в цьому році буде традиційна літня дефляція.

“Ціни не впадуть через двократне зростання мінзарплати, оскільки це підняло собівартість всієї продукції”, – говорить Охріменко.

Джерело.