fbpx
Здоров'я
Діабет у дитини: важливі поради

Кілька порад в тому, як не панікувати і жити повноцінним життям.

Україна 14 листопада приєднується до заходу – Всесвітнього дня боротьби з діабетом. Ще в 1992 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала діабет неінфекційної епідемією і оголосила 14 листопада Всесвітнім днем ​​діабету.

Батьки, чиї діти хворі на діабет, з самого початку не знають куди бігти і що робити, як вчитися розділяти дози інсуліну і коли робити уколи.

Сімейний психолог Анна Бречко дала кілька порад в тому, як не панікувати і жити повноцінним життям.

Читайте також: ЯК НАВЧИТИСЯ ПИТИ БАГАТО ВОДИ, ЩОБ ОЧИСТИТИ OPГAНIЗМ

Як не зійти з розуму батьків і правильно пояснити дитині, що він такий же як і всі, нормальний.

Паніка у батьків – це нормально. Тривога супроводжує людину навіть при незначному нездужанні, чого вже говорити про діабет, який, з одного боку, при правильному підході дозволяє жити повноцінним життям, з іншого – все-таки вимагає дуже ретельного контролю.

І батькові і дитині буде дуже важливо і корисно відвідати школу діабету, познайомитися з фізіологією, механізмами захворювання, і методами контролю.

Нас дуже лякає невідомість, але через тривоги або страшних фантазій ми навіть не спромагається розібратися в діагнозі, будь то діабет, або що-небудь інше.

Не варто переконувати дитину, що він нормальний і такий як і всі, бо це не так. Цукровий діабет вимагає дуже уважного і дбайливого ставлення до себе і саме цьому потрібно вчити дитину.

Він особливий тим, що повинен більше часу і уваги приділяти своєму режиму, самопочуттю, навантажень.

Він змушений робити ін’єкції і дотримуватися дієти для того, щоб відчувати себе добре, і це дозволить дитині бути серед інших, брати участь в шкільних та інших активностях, бути “як всі”.

Чи варто відвідувати різні тренінги, спільноти для діабетиків. І чи є такі в Україні

Відвідувати тренінги потрібно обов’язково. Школи цукрового діабету зараз є в багатьох ендокринологічних відділеннях. Головне її призначення – познайомити діабетиків і їх рідних з тим, що таке ​​діабет, як працює організм при цьому, як можна на нього впливати.

У школах роз’яснюють як працюють різні види інсулінів і лікарських препаратів; багато часу присвячується питань дієти і способам розрахувати раціон так, щоб показники крові і самопочуття були в нормі.

Також порушуються питання фізичних навантажень, режиму дня, харчування та відпочинку. Важливою темою в школі є тема самоконтролю діабету.

Всі ці знання допоможуть людині з діабетом або родичу більш усвідомлено підходити з діагнозом, розуміти, що відбувається в тій чи іншій ситуації, мати можливість допомогти собі до того, як з’являться лікарі.

Крім шкіл є кілька спільнот. У них об’єднуються люди, так чи інакше пов’язані з діабетом (лікарі, діагности, виробники лікарських препаратів, інсулінів, необхідного обладнання, діабетики, родичі діабетиків) з метою спільного вирішення актуальних питань та завдань, які піднімаються.

До речі, багато хто з спільнот організовують літні табори і різного роду заходи для дітей з діабетом.

Також в 2017 році запущений психологічний проект для підлітків з діабетом 1 типу, у вигляді терапевтичної групи, де діти (12-15 років) можуть обговорити психологічні аспекти життя з діабетом.

Там вони отримують відповідну підтримку як з боку “друзів по нещастю”, так професійну, психологічну. Тренери, провідні групу, є практикуючими психологами, і також діабетиками зі стажем.

В рамках цього проекту плануються також групи для батьків дітей з вперше виявленим діабетом.

Чи варто діабетикові говорити про те, що він хворий своїм колегам, друзям, одноліткам

Бесіди про це – є одним з проявів турботи про себе. Звичайно, не обов’язково заявляти про це на загальних зборах, хоча, чому немає, але хоча б кілька близьких людей повинні знати про діабет, і про те, яку допомогу варто надавати при гіпоглікемії або інших, відомих діабетикові особливості його самопочуття.

Багато стикаються з неприйняттям або нерозумінням нюансів діабету, але це саме через недостатнє інформування про те, що таке діабет, а також через те, що сам діабетик не може прийняти свій діагноз і вільно про це говорити.

Читайте також: ТРИ XВOPOБU, ЯКІ ЗАГОСТРЮЮТЬСЯ В ХОЛОДI

Чи не діабет живе з людиною, а людина з діабетом

Діабет – непростий діагноз, і більшість батьків, які зустрілися з ним перший час перебувають практично в шоковому стані. В цьому періоді важливо щільно взаємодіяти з лікарем, краще, щоб ви знайшли одного, якому будете довіряти, і зможете прислухатися до його рекомендацій.

Відвідування школи  діабету – як додатковий інструмент знайомства з діагнозом, і придбання важливих навичок поводження з інсуліном, їжею, навантаженнями. Важливо не закриватися і не йти в себе.

У світі тисячі людей живуть з діабетом, і підтримка в їхньому колі буває просто незамінною. Крім асоціацій і товариств, існує багато ресурсів, сторінок і груп у соціальних мережах, де люди об’єднуються, і підтримують один одного.

Психолог також може досить підтримати як батька, так і дитини при діагностуванні діабету, але важливо пам’ятати, що це хоч і важливий, але додатковий інструмент у всьому ланцюжку адаптації до діагнозу.

Не забувайте про свою дитину. Часто з моменту постановки діагнозу життя поділяється на до і після, і в цьому “після” батьки стурбовані тим, які цукру, що їв, як коловся. І дитина залишається як би кинутим, залишеним на другому плані, коли як першу скрипку в сім’ї відіграє діабет.

Можливо, в перший час це важливо, але постарайтеся не забувати, що ваша дитина залишається таким же як і раніше – переживають (не тільки про діабет), радісним (не тільки від хороших цукрів), сумним (не тільки від того, що уколи потрібно робити), закохується, мріють, різним.

Дбайте не тільки про діабет, але і про дитину, і про себе. І вчіть цього своє цукрове чадо.

Джерело.