fbpx
Суспільство
Дитячий садок або домашній розвиток: за і проти

Хай як проходять дні, сповнені турботою про малюка, для кожної мами настає момент, коли вона починає задумуватись, як діяти далі. Сидіти з дитиною вдома чи скористатися послугами дитячого садка? Виходити на роботу, викроїти кілька вільних годин для себе чи присвятити весь свій час вихованню? Ми спробуємо допомогти вам зважити за і проти.

Гроші. Більшість батьків обирають варіант дитячого садка через брак коштів. Часто матір мусить вибрати між заробітком та часом, проведеним з дитиною. Однак іноді садочок може стати і значним навантаженням на сімейний бюджет, особливо якщо батьки не можуть погодитися на державний садок, а обирають приватний заклад або домашній міні-садок.

Кар’єра. Конкуренція на ринку праці дуже відчутна, тож молоді мами часто змушені чіплятися за можливість вийти на роботу швидше, віддавши дитя в садочок. Іншим варіантом є працювати з дому, організувавши час та догляд за дитиною таким чином, щоби мати змогу присвячувати час роботі.

Зв’язок. Дослідження свідчать, що стосунки між матір’ю та дитиною, яка знаходиться в дитсадку багато годин поспіль, погіршуються – може з’явитися відчуження та недовіра. Малюки, яких попри їхню волю не розлучають з мамою на довгі «дитсадівські» години, мають більше шансів вирости впевненими в собі. З іншого боку, постійне перебування лише з мамою може обернутися надмірною прив’язаністю.

Соціалізація. Вважається, що без дитячого колективу маля не зуміє адаптуватися в суспільстві, дружити, зав’язувати стосунки, тощо. Однак для певної категорії дітей перебування серед різношерстої групи однолітків не приносить нічого, крім стресу. Малята можуть мати різні інтереси (один малює в куточку, інший бігає з палицею), та і просто одні одним не подобатися (адже навіть у таких маленьких людей є власні чіткі вподобання). Більше того – малюків другої категорії, котрі прагнуть контакту з іншими дітками, дитсадівська «соціалізація» мало чому навчить, бо вміння спілкуватися у них, швидше за все, і так закладено природою.

Самостійність. Насправді, дитина у дитсадочку може швидше навчитися зав’язувати шнурки, одягати штанці та їсти супчик, зовсім не проливаючи його. Та зважте на те, що ці чудові результати можуть бути наслідком як позитивного прикладу (коли малюк спостерігає, як це роблять інші дітки), так і страху зробити щось неправильно.

Розвиток. Якщо ви обираєте дитячий садок за кількістю розвиваючих програм, або просто вирішуєте, що дитину пора в садочок, щоби вона «розвивалася», майте на увазі, що діти розвиваються у грі. Те, що нам здається іграми, для малюка – серйозне і ґрунтовне вивчення світу. Про те, що м’ячик відскакує швидше, якщо його сильніше кинути, дитина дізнається, власне, граючись із м’ячиком – а не із розповіді виховательки чи спеціально розробленого заняття за престижною програмою.

Персональний статус. На нього теж слід зважати, адже не кожна жінка погодиться надовго залишатися у ролі мами, поступившись власними амбіціями. Страх перетворитися на «квочку» жене матерів на роботу, хай навіть і не улюблену. Альтернативою виходу на роботу може стати, наприклад, громадська діяльність – тоді і мама буде почуватися затребуваною, і виконувати таку роботу часто можна, не віддаючи дитину у садок.

Читайте також: СТАЛО ВІДОМО, ЧОМУ ЖІНКАМ НЕ ВАРТО ЗАХОПЛЮВАТИСЯ РОБОТОЮ

Вільний час для мами. Це один з важливих чинників, чому мама обирає дитсадок. Коли малюк вдома, мамі важко знайти час на себе та свої зацікавлення.

Здоров’я. Діти, які відвідують садочок, зазвичай хворіють частіше, ніж їхні ровесники, які виховуються вдома. Це і зрозуміло, адже контактів у садочку значно більше, ніж поодинокі випадки спілкування на дитячому майданчику. Але ці часті хвороби – частина нормального процесу вироблення імунітету, отже не пускати дитя в садок через страх застуд – як мінімум невиправдано.

Спілкування. Звісно, в садку ширше коло для спілкування: тут і дітки дуже різні, і вихователів – теж не один. Однак це може бути як плюсом, так і великим мінусом дитсадка. З іншого боку, мамі, що доглядає дитину вдома, треба думати про те, як забезпечити комунікативні потреби малечі: відвідувати дитячі майданчики, центри дитячого дозвілля або гуртки для малюків.

Джерело.

facebook