fbpx
Суспільство
Для чого 18 квітня треба зробити протяг у хаті, і чому цього дня жінки ходять у гості без чоловіків

Старалися 18 квітня (день Федула) повністю провітрити житло, влаштовуючи протяги і дозволяючи теплим вітрам проникнути всередину. Вітер виганяв бісів і переполохи. Переполохом називали хворобу, яку отримували внаслідок впливу злого вітру. Вірили, що людина може підхопити цю хворобу уві сні. Зображували Переполох у вигляді живої істоти. Знахарі займалися лікуванням цього захворювання.

Зазвичай день Федула пов’язували з приходом теплих днів. Казали: “Прийшов Федул – теплий вітер подув, вікна відчинив, хату без дров натопив”. Свято 18 квітня в старовину називали по-різному: Федул-вітрогон, Федора, Федора-анемона і т.д. Вважалося, що 18 квітня зима остаточно тікала геть. Сам день може бути дощовим або теплим. Спостерігали за природними явищами і прикметами, намагалися передбачити погоду на найближчий час.

Цьогоріч 18 квітня відзначають Світлий Вівторок.

У Світлий Вівторок вже жінки починають ходити в гості, розважатися, а чоловіки залишаються вдома. В Україні на третій день Великодних свят селяни традиційно збиралися в корчмі “на музику”, щоб святки проводити. Ці три дні свят були щасливим часом гостювань, молодіжних ігор та забав. Дорослі шукали в ці дні квіти рясту, а знайшовши — топтали їх примовляючи: “Щоб і на той рік діждать рясту топтати”.

День називали Купальний, бо тих, хто проспав заутреню, обливали водою. У цей день дівчата могли поливати хлопців. А ще справлялися “висвятки”, тобто посвячення підлітків-дівчаток — у дівок, а хлопців — у парубків, за що ті влаштовували пригощання і ставали повноправними членами дівочої чи парубоцької громади села.

Читайте також: 5 СТАДІЙ ЛЮБОВІ, ЧЕРЕЗ ЯКІ ДО КІНЦЯ ПРОХОДЯТЬ НАЙМІЦНІШІ ПАРИ

Народні прикмети на 18 квітня

Якщо на околиці все чітко чується – незабаром чекай негоди і вітряної погоди

День теплий 18 квітня і безвітряний, а вночі стає прохолодно – чекай стійкої гарної погоди

Глухарів чутно – швидше за все, за прикметами, найближчим часом погода покращиться. Якщо ж ці птахи мовчать – чекай негоди

Вважається, що саме 18 квітня встановлюються теплі дні, які, тим не менш, можуть бути з негодою і дощами

Сніг 18 квітня залишився в яру розміром з корову – пора виходити на ріллю і братися за роботу.

Джерело.

facebook