fbpx
Економіка
Для українців знову подорожчала комуналка: тариф на утримання будинку підвищили в два рази

У Києві міська влада прийняла рішення збільшити тариф на утримання будинку та прибудинкової території для більшості багатоповерхівок.

Зарплати двірників ростуть, а експлуатація ліфтів і послуги з вивезення сміття дорожчають, в результаті обслуговуючі компанії звернулися з проханням переглянути чинні тарифи.

Це не перше подорожчання комуналки цього літа. Також киянам вже з червня доведеться платити більше за воду. Сайт “Сегодня” з’ясував, як і чому змінилися тарифи.

Що і чому подорожчало

У Києві місцева влада прийняла рішення в середньому в два рази підвищити тариф на утримання будинку та прибудинкової території.

Якщо раніше за один квадратний метр доводилося платити три гривні, після перегляду тарифів один метр подорожчає до 6,43 гривні.

Наприклад, за утримання будинку та прибудинкової території в квартирі 70 квадратних метрів потрібно було в середньому заплатити 210 гривень, після подорожчання сума в платіжці збільшиться до 471 гривень.

Відзначимо, що в тариф на утримання будинку та прибудинкової території входять витрати на прибирання, обслуговування ліфтів, вивезення сміття, поточні ремонти тощо Тариф на прохання обслуговуючих компаній має право підвищити місцева влада.

Це єдина комунальна послуга, тарифи на яку визначають міські ради. Тариф на газ встановлює уряд, а вартість води, опалення і світла – Нацкомісія.

Нові тарифи в Києві встановлені для 8,3 тисячі багатоповерхівок (всього в столиці 11 тисяч багатоповерхових будинків). Відзначимо, що ОСББ мають право самостійно займатися обслуговуванням будинку та прибудинкової території, а також встановлювати розмір тарифу колегіально.

Нагадаємо, це не єдине подорожчання комунальних послуг. В кінці травня також подорожчала холодна і гаряча вода в деяких містах України. Тариф на водопостачання кожне підприємство розраховує для себе  самостійно.

Читайте також: БАБУСЯ ЗДАЛА СВОЮ ОНУКУ В ОРЕНДУ ЦИГАНАМ

У вартість послуги входять зарплати, електроенергія (з її допомогою працюють насоси), ремонт, податки, амортизація і т.д. Залежно від обладнання, кількості робочих місць, стану систем, вартість води у різних підприємств різна.

Як змінилися тарифи на холодну воду:

  • “Київводоканал” – з 13,77 до 15,79 гривень за куб
  • “Львововводоканал” – з 10,49 до 13,41 гривень за куб
  • “Рівнеоблводоканал” – з 13,38 до 15,84 гривень за куб
  • “Дніпроводоканал” – з 12,45 до 13,32 гривень за куб
  • “Хмельницькводоканал” – з 11,49 до 13,91 гривень за куб

Як подорожчала гаряча вода:

  • “Теплокомуненерго Маяк” (Вінниця) – з 78,23 до 80,62 гривень за куб (з полотенцесушителем)
  • “Вінницяміськтеплоенерго” – з 73,03 до 74,42 гривень за куб

Держава накопичила мільярди боргів за субсидії

Субсидія поширюється не тільки на опалення, воду та світло, а й на утримання будинку та прибудинкової території. Так, субсідіанти замість належних 300 гривень можуть заплатити, наприклад, квартплату всього в 30 гривень.

Решта має компенсувати держава. На даний момент, за словами представника громадянської мережі “Опора” Тетяни Бойко, в різних містах України держава не оплачує субсидії вже від трьох до шести місяців .

“У деяких будинках відключаються ліфти, невчасно вивозять сміття. Комунальні підприємства виявилися в катастрофічній ситуації”, – пояснила експерт під час круглого столу “Субсидія і борги за газ: міфи і реальність”.

Загальна сума заборгованості по субсидіях і пільгах тільки перед ОСББ – близько 500 мільйонів гривень.

Наприклад, борг держави по субсидіях на утримання будинку та прибудинкової території тільки перед одним ОСББ “Біном” – більше 77 тисяч гривень, написала на своїй сторінці в соцмережі голова ОСББ Юлія Сабатюк.

При цьому, частина ОСББ заклали в тариф на утримання будинку та прибудинкової території витрати на обслуговування і погашення кредитів. А через те, що держава не виділяє гроші на субсидії, ОСББ нічим платити не тільки за вивезення будинку і обслуговування ліфтів, але й нічим платити за кредити.

У Міністерстві соціальної політики пояснюють : тих коштів, які заклали в бюджет, недостатньо для того, щоб вчасно забезпечити фінансування субсидій.

Приблизно 10 мільярдів гривень невикористаних, але вже виділених на субсидію коштів, держава поверне найближчим часом, пояснює директор департаменту Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

Тільки після цього міністерство чітко зможе підрахувати, скільки коштів не вистачає. “Коли ми закінчимо повернення невикористаних сум до бюджету. Тоді зможемо сказати, що потрібна буде певна сума і її не вистачає”, – розповідає чиновник.

У Міністерстві фінансів підрахували, що в цьому році на субсидії потрібно витратити приблизно 75 мільярдів гривень. Для дофінансування Кабмін повинен підготувати рішення щодо проекту змін до бюджету країни.

Читайте також: ЧИ ДОПОМОЖЕ БОЙЛЕР ЗАОЩАДИТИ ГАРЯЧУ ВОДУ І ЧИ ВИТРИМАЄ ВАША ПРОВОДКА

Проголосувати це рішення повинні до парламентських канікул, інакше гроші закінчаться, а коштів на підготовку до опалювального сезону у постачальників послуг не вистачить.

Бюджет України на цей рік вже розподілений, і щоб знайти додатково 10-15 мільярдів гривень на субсидії, їх потрібно десь взяти або у когось забрати.

Засоби, які додатково з’являться в бюджеті за рахунок підвищення мінімальної зарплати, направлять на “осучаснення” пенсій. Як будуть вирішувати проблему з фінансуванням субсидій, на даний момент невідомо.

Днями прем’єр Володимир Гройсман заявив, що уряд проситиме парламент виділити додатково 15 мільярдів.