fbpx
Здоров'я
Феномен «харчової коми» – вчені пояснили, чому після обіду хочеться спати

Їжа з високим вмістом білка і солі змушує організм направити всі ресурси на її перетравлення. Стаття вчених з Дослідницького інституту Скріппса (США) в журналі eLife.

Феномен «харчової коми» — підвищеної сонливості після їжі — спостерігається у більшості ссавців, і не тільки. Так, дослідники виявили, що аналогічний ефект зустрічається і у плодових мушок дрозофіл — вони активні, коли голодні, і засинають, наївшись. Тому дослідники вибрали дрозофіл у якості модельного об’єкта для детального вивчення феномену.

Спостереження за мухами показали, що чим більше обсяг з’їденого, тим довше мухи сплять. Щоб визначити, як впливає на післяобідній сон дрозофіл те, що саме вони з’їли, вчені годували мух їжею, багатою білками, сіллю або цукром.

Виявилося, сонливість пов’язана лише з присутністю в їжі білків і солі, а також з об’ємом з’їденого, в той час як солодка їжа такого ефекту не викликає.

Дослідники також вивчили, як реагують на споживання їжі клітини мозку дрозофіл. Виявилося, що за післяобідню сонливість відповідає безліч нейронних мереж, які певним чином реагують на присутність в їжі білків і солі, перемикаючи увагу організму на процеси травлення, оскільки перетравлення цих речовин вимагає багато часу та енергетичних ресурсів. У той же час солодка їжа викликає миттєвий, але короткочасний підйом глюкози в крові, а значить, прилив енергії і сплеск активності. Дослідники вважають, що аналогічні механізми працюють і в людському організмі.

Читайте також: Перша у світі дитина від трьох батьків народилася в Україні

Джерело.

facebook