fbpx
Суспільство
Газовий пістолет чи кастет: як вибрати засіб самозахисту

В останні роки рівень злочинності в Україні зріс. За словами генпрокурора Юрія Луценка, причини складної криміногенної ситуації – війна, безробіття, дезорганізація правоохоронних органів.

“За статистикою, більшість нападів відбувається з 20:00 до 00:00. Серед найнебезпечніших місць – паркові зони, райони гуртожитків і залізничні вокзали”, – говорить експерт в області самозахисту і спеціальної підготовки В’ячеслав Журавльов і додає, що 90% ситуацій можна уникнути, якщо не наражати себе на небезпеку (наприклад, вечірніми прогулянками).

Але навіть якщо ви людина дуже завбачлива, іноді хочеться перестрахуватися і прикупити засіб самозахисту. Тут важливо розуміти, чи зможете ви ним скористатися психологічно і не потрапите самі під кримінальне або адміністративне покарання через незнання українських законів. Тому, перш ніж купувати балончики і кастети, незайвим буде пройти курс самооборони.

Хмара: газовий баллончик 

У балоні знаходиться сльозоточива речовина, яка подразнює дихальні шляхи і тимчасово позбавляє зору. Для самозахисту його потрібно розпорошити на відстані 2-3 метрів від нападника, намагаючись, щоб хмара була біля обличчя (важливо потрапити на слизові оболонки).

Плюси. Це один з найпопулярніших засобів самозахисту. Балони – невеликого розміру, прості в експлуатації і досить дешеві (від 60 грн). Крім того, за законодавством на них не вимагається дозвіл, а придбати їх можна в будь-якому збройовому магазині (після 18 років). Для дівчат є можливість вибрати балончик, замаскований під губну помаду або парфуми.

Мінуси. Неефективний балончик при вітрі: сильний – розвіє речовину, а зустрічний – ще і здує її на вас. Також його можна застосовувати в закритому приміщенні (салон машини, ліфт, під’їзд), оскільки можливо самоотруєння. Не особливо діє газ на собак та інших бродячих тварин.

Як вибрати. Всі газові балончики мають схожу дію. Найсильніші – на основі пекучого перцю. Але врахуйте: використовувати для самооборони можна тільки виготовлені в Україні балони! Тому при покупці запитаєте у продавця сертифікат на відповідність речовини українським стандартам. Газ повинен мати тимчасову дію. Якщо суміш балона зробить нападника сліпим або викличе інші серйозні проблеми зі здоров’ям, за це передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність (ст. 118 і 124 КК України, строк – до 2 років). При виборі також обов’язково зверніть увагу на термін придатності: газ розрахований на певний час, по закінченню якого не буде надавати потрібної дії.

Шокер: електрозаряд

Шокер вражає нападника електричним зарядом: 1-3 секунди – і зловмисника простромить найсильніший біль і судоми, а через 3-5 секунд він знепритомніє.

Плюси. Електрошокер можна використовувати в закритому приміщенні і при будь-якій погоді, а ще він безпечний для власника (вдарити себе струмом складно). Є багато компактних моделей, замаскованих під різні дрібнички, починаючи від запальнички і закінчуючи губною помадою.

Мінуси. Щоб електрошокер подіяв, потрібно потрапити в скупчення нервових закінчень (лімфовузли, вушні раковини, носо-губна складка). Малоймовірно, що нападник відчує заряд через зимовий пуховик. Крім того, в Україні шокери дозволено використовувати тільки працівникам спеціальних служб, звичайним громадянам їх заборонено не тільки застосовувати, але навіть просто носити з собою. Втім, в інтернеті знайти даний засіб самозахисту не складе труднощів (ціна від 200 грн).

Як вибрати. Чи варто порушувати закон і купувати шокер, вирішувати тільки вам. Але пам’ятайте: за носіння електрошокера передбачена адміністративна відповідальність – штраф у розмірі 68-119 грн і конфіскація пристрою. Якщо ж ви заподієте серйозної шкоди нападаючому (а шокером можна навіть вбити), вас можуть притягнути вже до кримінальної відповідальності.

Ризик: пневмат і травмат 

Пневматичний пістолет пробиває верхній шкірний покрив. Але якщо стріляти в область обличчя, можна серйозно покалічити. Травматичним же пістолетом можна вбити.

Плюси. Вони дієві на відстані до 10 метрів, а значить, нападника не доведеться підпускати близько. Для деяких моделей є шумові і світлові патрони (оглушать і осліплять).

Мінуси. Можна не налякати зловмисника, а навпаки, спровокувати до дії. Подібною зброєю потрібно вміти володіти, інакше високий ризик, що вона буде звернена проти вас. По-третє, не варто забувати про відповідальність: навіть пневматом можна сильно травмувати.

Це буде кваліфіковано як перевищення меж самооборони, за що передбачена кримінальна відповідальність (до 2 років в’язниці). Крім того, така зброя коштує дорого (пневмат – від 800 грн, травмат – від 5000 грн).

Як вибрати. Пневматичну зброю може купити будь-яка людина, яка досягла 18 років. Єдине обмеження – калібр не повинен перевищувати 4,5 мм, а швидкість польоту кулі – не більше 100 м/с. Для використання пневмата, що перевищує норми, необхідно отримувати дозвіл (можуть оформити всі громадяни). Обов’язково потрібно дозвіл на травматичний пістолет, але його дають тільки працівникам поліції, прокуратури, суду, журналістам. Для цього треба взяти довідку про несудимість, пройти медкомісію, отримати висновки від нарколога і психіатра.

Газовий пістолет

Працює за тим же принципом, що і балончик, але діючий на відстані 5-10 метрів, видає гучний звук, що нагадує постріл зі справжньої зброї.

Плюси. Легкий, невеликого розміру, викидає спрямований струмінь. Підійде для використання в закритих приміщеннях і при вітрі.

Мінуси. Зовні його складно відрізнити від бойового і можна спровокувати противника вистрілити зі справжнього (якщо він є). Крім того, така зброя недешева (від 1500 гривень) і дорога в обслуговуванні.

Як вибрати. На газовий пістолет потрібен дозвіл. Отримати його можна після досягнення 18 років. Необхідно надати медичну довідку і про відсутність судимості.

“Ударники”: кастет і куботан

Обручки-кастети і шипи відносяться до ударної зброї. Зовні вони схожі на з’єднані обручки (2-4), які надягають на пальці. Удар, нанесений з цим інструментом, буде сильніше. Куботан – невелика паличка, яку також можна затиснути в руці і посилити удар. Часто в цю категорію відносять телескопічні кийки (в складеному вигляді вміщуються в кишені).

Плюси. Такі речі легкі, займають мало місця і часто випускаються у вигляді брелоків. Вартість цих засобів самозахисту невелика (кастет – від 60, куботан – від 100, кийок – від 250 грн).

Мінуси. Щоб захистити себе кастетом або куботаном, необхідна фізична підготовка. Слабкій дівчині, яка поняття не має, як нанести удар, такі речі не допоможуть.

Як вибрати. Порад з вибору подібних засобів самозахисту немає. Але пам’ятайте: деякі кийки і кастети можуть вважатися спецзасобами. За їх носіння передбачена адміністративна відповідальність, а за використання – навіть кримінальна. Визнати якийсь предмет бойовим запасом або іншим видом “забороненої” зброї може криміналістична експертиза.

Читайте також: ЯК ЗРОБИТИ ІДЕАЛЬНИЙ ШАШЛИК: ПОРАДИ ВІД КУХАРЯ ГРУЗИНСЬКОГО КАФЕ

Джерело.

 

facebook