fbpx
Здоров'я
Коли варто робити повторно щеплення від дитячих інфекцій

Імунітет “забуває” про щеплення, зроблених в дитинстві.

Захворіти дитячими хворобами можна, навіть якщо в дитинстві були зроблені всі щеплення. Імунна відповідь на вакцинація не довічний: імунітет, якщо довго не стикається з “ворогом”, перестає зберігати в своїй пам’яті непотрібну інформацію. Так в яких випадках дорослі повинні проводити ревакцинацію?

Про це  розповіла Олена Свідрі, асистент кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики НМУ ім. Богомольця, експерт з питань імунології Департаменту охорони здоров’я Київської міської держадміністрації, к.м.н.

Зверніть увагу, що необхідність проведення ревакцинації конкретній людині повинен визначати медик (імунолог, інфекціоніст або сімейний лікар), як і графік вакцинації для тих, хто вирішив зробити щеплення вперше.

Від вітрянки – при висипаннях герпесу частіше 10 разів на рік

Вітряна віспа – герпес 3-го типу. Тому при зустрічі зі своїми “родичами” в організмі людини може його повторно вражати. Правда, тільки якщо герпес не стримується імунітетом, а проявляє себе у вигляді висипів на шкірі більше 10 разів на рік.

В такому випадку доцільна ревакцинація від вітрянки: двічі з перервою в чотири тижні (при контакті з хворим вітрянкою, якщо у вас немає богатирського здоров’я, то не пізніше 72 годин від цього моменту варто провести вакцинацію екстрено – це запобіжить важкий перебіг хвороби).

Ревакцинація (двічі з інтервалом 6-10 місяців) показана також діабетикам і алергікам і тим дорослим, у кого останні 6-12 місяців різко погіршилося самопочуття: нерідко герпетична інфекція протікає безсимптомно (перш необхідно це підтвердити). Особливо висока ймовірність активізації герпесу при перевтомі.

Читайте також: ЯК СИЛЬНО ПОХОЛОДАЄ І ДЕ ЧЕКАТИ СНІГУ: ПРОГНОЗ ПОГОДИ НА ТИЖДЕНЬ

Ревакцинація проводиться і за два місяці до планованої вaгiтнocті: зараження перед пoлoгaми загрожує вродженої вітрянку у малюка (ймовірність – близько 20%) або навіть його cмepтю (ризик летальності малятка – близько 25-30%). Імунна відповідь збережеться ще кілька років, так що при вaгiтнocті не з першого разу малюк буде все одно захищений.

Від кору – народженим в дев’яності і рідні тяжкохворих

Щеплення від кору для дорослих не включена в календар обов’язкових профілактичних вакцинацій. Причина – вона робиться вакциною, яка містить хоча і ослаблений, але живий вірус, а значить імунна програма “самооборони” створюється досить надійна. Але тоді виникає запитання: чому ж на кір останні роки хворіють навіть дорослі?

З 90-х років в моду став входити масова відмова від вакцинації в принципі і від кору зокрема. Мовляв, шкідливо це з урахуванням того, що масштабних спалахів захворюваності саме на кір немає.

Але епізоди епідемії на той час були погашені якраз тому, що за радянських часів необхідність вакцинації навіть не обговорювалася, нею було охоплено понад 95% населення (не робила щеплення лише ті, у кого був медотвод). Тому-то останніми роками кір зустрічається і серед дорослих.

Так що якщо ви з числа нещеплених, то в період між спалахами інфекції – це відбувається кожні 5-6 років – вакцинацію провести варто: одноразово. До слова, кількість хворих в Україні в порівнянні з 2016 роком у 2017-му було великим в 70 разів.

На “укольчик” повинні поспішити і ті, хто вакцинацію свого часу робив, але зараз є близьким оточенням для людей з онкологією, захворюваннями внутрішніх органів або народжених ослабленими. Імунна система хворіють (хворобливих) людей вкрай слабка, і більшості з них вакцинація протипоказана. Тому подбати про попередженні зараження кором таких людей повинні їх родичі.

Від краснухи та поліомієліту – перед вaгiтнicтю

Краснуха і поліомієліт у дорослих зустрічаються вкрай рідко.

Разом з тим ревакцинацію від цих інфекцій варто провести майбутнім мамам (за два місяці до вaгiтнocті) – в такому випадку виправданий принцип “краще перестаратися з підкладенням соломки”: зараження краснухою вaгiтнoї жінки веде до викидня, але навіть якщо малюк дивом виживає, то у нього формуються пороки того чи іншого органу або відразу декількох.

Поліомієліт для плода не є небезпечним, але зате загрожує для мами майбутньої або годує – проводити специфічне лікування такої жінки не можна, а симптоматичне не попередить розвитку ускладнень: міокардиту, дихальної недостатності, ураження шлунково-кишкового тракту (аж до виникнення непрохідності кишечника), а в деяких випадках – cмepтi.

У відбулася мами ризик зараження підвищується за рахунок того, що вже двомісячної дитини вводять першу дозу вакцини: вона “жива”, а імунітет новоспеченої мами кілька ослаблений і за два місяці ще, як правило, не відновлено.

Від дифтерії, правця та кашлюку – обов’язково кожні 10 років

Вакцинація дорослих від перших двох інфекцій до національного календаря обов’язкових щеплень, затверджених Міністерством охорони здоров’я України, включена. Тільки який дорослий українець її проводить? Від коклюшу – немає.

Але імунна відповідь на вакцину від будь-якої з цих трьох інфекцій через 10 років істотно слабшає – в вакцині використовуються не їх збудники, так як вони Генотоксичність і їх введення було б шкодою для організму.

При цьому заразитися зазначені інфекції простіше простого: дифтерія і коклюш передаються повітряно-крапельним шляхом, а збудник правця знаходиться в грунті, з якої регулярно стикається навіть міський житель: під час пікніка, дачних робіт або прогулянок босоніж по траві в найближчому парку .

Від дифтерії та кашлюку, як правило, досить введення однієї дози, від правця – двох з перервою в 6-10 місяців.

Від свинки – нікому не повторювати, не робити вперше

“Жива” вакцина використовується і проти паротиту (по-простому свинка). Нагадаємо, що ця інфекція може призвести до безпліддя. Причому багато хто помилково вважає, що це стосується тільки хлопчиків.

На жаль, у дівчаток, які перехворіли на паротит, теж воно може виникнути, правда, в три рази рідше. Якщо вакцинація була проведена вчасно, то сьогоднішнього дорослому свинка не грозить і ревакцинація не потрібна.

А якщо щеплення зроблена не була, то вакцинація зараз не має сенсу: паротит уражає понад 90% людей, при цьому під його прицілом – діти у віці 3-7 років, значить, не щеплені дорослі в дитинстві свинкою-таки перехворіли, просто в змащеній формі (що не рідкість).

Джерело.