fbpx
Економіка
Кожен українець уже винен 1,6 тисячі доларів

За підрахунками фінансистів, Україна заборгувала світові близько 72 мільярдів доларів. При цьому у золотовалютних резервах є лише 15,5 мільярда доларів, або 22% потрібної суми, пише газета “Експрес”.

Які ж борги України – державні й приватного сектору?

– У листопаді 2016 державний борг вже досяг 67,5 мільярда доларів, або 1,584 тисячі доларів на душу населення, – розповідає Олена Білан, головний економiст “Dragon Capital”. – Однак у грудні відбулося істотне збільшення державного брогу через потребу націоналізації “Приватбанку” і збільшення його капіталу. Держава випустила 107 мільярдів гривень облігацій, щоб збільшити капітал банку. За нашими оцінками, на кінець 2016 року державний борг збільшився до 72 мільярдів доларів, що відповідає 83% ВВП. Для порівняння, у 2013 році показник борг/ВВП становив 40%.

Борг приватного сектору (кредити домогосподарств + кредити юридичних осіб + зовнішні зобов’язання компаній) на кінець вересня 2016 року становив близько 100 мільярдів доларів.

– Як ці цифри змінювалися останніми роками? Що впливало на це?

– Якщо говорити про зовнішній борг, то його зростання сповільнилось, – констатує Ярослав Жаліло, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень. – У 2014 році прямий державний борг збільшився на 2,9 мільярда доларів, у 2015 — на 3,6 мільярда (ми брали в основному кредити в МВФ та інших міжнародних організаціях), а в 2016 році – на 1,7 мільярда. Тобто ми брали більше, але водночас і більше повертали.

 О. Білан: – У доларовому вимірі державний борг поступово зростав до 2013 року включно (до 73 мільярдів доларів). Найстрімкіше збільшення відбулось під час кризи 2008 — 2009 років. Із 2014 року обсяг державного боргу почав повільно знижуватися, але тільки за рахунок девальвації гривні.

– Чи дорого обходиться обслуговування боргів?

Я. Жаліло: – Що стосується 2017 року, то загальні виплати України за державним боргом за рахунок коштів держбюджету становитимуть 240,897 мільярда гривень (відповідно до Програми управління держборгом на 2017 рік). З них 30% – виплати за зовнішнім боргом. На обслуговування боргу закладено 12% видатків зведеного бюджету. Виплати із обслуговування держборгу плануються в обсязі 111,338 мільярда гривень.

Читайте також: Влада приховує цифри, – лікар розповів про реальні втрати в зоні АТО

– Коли маємо віддавати позичене?

О. Білан: – Цього року заплановані платежі з погашення та обслуговування зовнішнього державного боргу будуть невеликими. Загальна сума становитиме 2,6 мільярда доларів при 15,5 мільярда доларів, накопичених в резервах центрального банку. Але це не означає, що можна розслабитись. Уже в 2019 році платежі за зовнішнім державним боргом зростуть до 7,5 мільярда доларів.

– За рахунок чого будемо розраховуватися?

Я. Жаліло: – Якщо говорити про державний борг, то його погашають коштом державного бюджету. Оскільки їх не вистачає, то зазвичай відбувається перефінансування боргу, тобто ми беремо нові запозичення і сплачуємо з них ті, термін сплати за якими вже вийшов. Власне кажучи, це причина того, чому ми так сильно зав’язані на фінансуванні з боку МВФ.

Джерело.

facebook