fbpx
Україна
Масово обрізають українцям інтернет

Випадків крадіжок елементів інфраструктури в телеком-мережах стає все більше. Щомісяця оператори ринку зазнають мільйонні збитки, а їхні клієнти залишаються без інтернету, пише «Сегодня».

За словами голови Ради Української асоціації операторів зв’язку “Телас” Леоніда Ошерова, за минулий рік членами Асоціації задекларовано не менше 400 млн грн збитків у результаті 5 тис. крадіжок елементів мереж. Крадуть навіть цілі шафи з обладнанням. На відновлення зв’язку в таких випадках можуть піти тижні.

Ловлять і відпускають

Як кажуть самі компанії, за день відбувається по 10-15 крадіжок – такої катастрофічної ситуації не було за всі роки незалежності.

Як зазначив консультант телеком-компаній Роман Хіміч, на сьогоднішній день можна говорити про проблему навіть не вандалізму, а цілеспрямованого знищення телекомунікаційного обладнання. Його рушійними силами давно вже не є хуліганство або безцільна агресія (вандалізм).

На передній план вийшло мародерство – кабелі просто крадуть для подальшого перепродажу. Страйкують і конкуренти, влаштовуючи так звані економічні диверсії.

За словами гендиректора компанії “Фрінет” Віктора Фролова, щодня по всій Україні крадуть обладнання на десятки тисяч гривень. За 2 місяці його компанія зафіксувала 21 крадіжку на суму понад півмільйона гривень.

Як розповів директор з корпоративних комунікацій ПАТ “Укртелеком” Михайло Шуранов, у 2016 р. тільки їхня компанія зафіксувала майже 19 тис. випадків крадіжок і пошкоджень кабелів, що призвело до перебою з послугами у 1 млн абонентів. І вдалося відновити з’єднання з інтернетом ще далеко не всім.

“700 тисячам відновили. Процес ремонту йде. Ми ремонтуємо, злочинці крадуть. Проблема в тому, що злодії давно відомі, їх затримують по 3-4 і більше разів. Але відпускають на волю, застосовуючи статтю 185, частина 1 (передбачений лише штраф).

У той час як є всі передумови для використання 2-3 частин (вчинення крадіжки повторно і в групі, і з проникненням, наприклад, у приміщення (підвал, горище, колодязь), — розповів Михайло Шуранов.

Поки оператор відновлює пошкодження, абонент не має доступу до Інтернету. “А далі все залежить від того, наскільки швидко і оперативно оператор зможе або купити нове обладнання, або підвезти його зі складу і заново встановити”, — зазначив нам голова Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко.

Закладуть у тарифи

При цьому самі українці можуть і не знати причин, через які у них пропав інтернет. Вони нарікають на внутрішні проблеми провайдерів або просто чекають відновлення сигналу. А абонентська плата перестає нараховуватися тільки з моменту реєстрації відсутності з’єднання (скарги або фіксування крадіжки кабелю).

“Треба фіксувати відсутність послуги. Але якщо є інформація про крадіжку, ми автоматично відстежуємо, хто втратив послугу. Якщо помилки є, вирішуємо в робочому порядку”, — додав Михайло Шуранов.

Разом з тим, “простої” підривають лояльність користувачів і багато клієнтів, не дочекавшись рішення проблеми, просто йдуть до конкурентів, які, найчастіше, надають послуги в цьому ж будинку.

Часто провайдери звертаються за допомогою до ЖЕКів і ОСББ, щоб ті ставили додаткові замки на місцях установки телеком-обладнання – горища, підвали. Звідти зазвичай і крадуть (часто – хтось з місцевих).

При цьому оператори заспокоюють – на тарифи крадіжки вплинути не повинні. “Усунення пошкоджень мереж займає від декількох годин до декількох днів, залежно від масштабу вандалізму. Як правило, оператори всі умови компенсації обумовлюють у договорах. Багато перераховують вартість послуги за конкретний період часу або пропонують більший обсяг послуг”, — зазначила голова Ради Телекомунікаційної Палати України Тетяна Попова.

Однак, якщо ситуація найближчим часом не покращиться, вважає Роман Хіміч, компанії просто змушені будуть підняти тарифи, щоб компенсувати витрати на відновлення втраченої інфраструктури.

“Всі витрати закладаються в тариф, більше нікуди. Поки що ці витрати невеликі – поки тільки до 5-7% закупленого операторами кабелю йде на відновлення пошкодженого і вкраденого майна. Але число крадіжок постійно зростає, і ситуація погіршується”, — додав Хіміч.

У деяких випадках оператори змушені згортати діяльність. А, наприклад, у Києві та Дніпропетровську Київстар роздумує над відмовою від мідного кабелю на користь оптичного, оскільки крадіжки мідного кабелю та мережевого обладнання придбали масовий характер.

Відвадити злодюжок вирізати кабелі, на думку експертів, має посилення законодавства в цій сфері, а також заборона прийому високотехнологічного мідного кабелю від приватних осіб.

Відповідний законопроект вже готовий і найближчим часом його мають намір зареєструвати у Верховній Раді.

“Ми підготували зміни до закону, які повертають статтю про кримінальну відповідальність за пошкодження всіх типів ліній зв’язку, яка була скасована в 2008 році. У першому випадку покарання буде становити один-два роки позбавлення волі, у повторному випадку передбачені інші строки. Я сьогодні буду реєструвати дані зміни в Кримінальний кодекс”, — розповів голова комітету Верховної Ради з питань інформатизації та зв’язку Олександр Данченко.

Читайте також: В ГОСТЯХ У КОТА, ЯКИЙ ВИЖИВ ВСУПЕРЕЧ УСЬОМУ: ПРОГУЛЯНКА, МАСАЖ І СОБАКОТЕРАПІЯ

facebook