fbpx
Суспільство
“Не дожити б”: в окупованому Луганську стає страшно старіти

Обмінювалися в Луганську привітаннями під час новорічних свят. Я побажала знайомому жити як рантьє – на доходи з вкладень, тобто на відсотки.

Він сміявся. Живе на дві пенсії. Знімає собі кімнату в Луганську, платить 500 грн + комунальні (так-так, в Луганську платить 500 грн за однокімнатну квартиру). Каже, не вистачає. Живе гранично скромно. Їсть мало . Шкідливих звичок, по крайней мере, видимих, не має. До війни працював в хорошому колективі на інженерської посади. У його завод стільки раз потрапили, що легше побудувати новий завод, ніж лагодити старий, дірявий як решето.

Моєму знайомому пощастило – на момент війни був пенсіонером, тобто втрата роботи для нього пройшла відносно м’яко. Гірше далися нові звички – не їздити на роботу, не поспішати, відвикати від колективу і звикати до нового життя без зобов’язань. Але мій знайомий, в общем-то, зразок тих пенсіонерів, хто може сам себе обслуговувати і цілком життєздатний. Залишитися зараз пенсіонером без допомоги дітей, страшно. Цей відрізок життя – від моменту виходу на пенсію до смерті – абсолютно не покривається тією сумою, яку називають пенсією. У більшій частині людей.

Власне, мало хто думав, як на цю суму вплинути ще в період активної роботи і якось міг вплинути на майбутню пенсію. Хіба що військові, вчені, ті, хто йшов по гарячій сітці. Решта, опинившись за межею активного життя в числі пенсіонерів, виявилися в прямому сенсі за межею. Якщо пенсіонери живуть сім’єю, в якій жінка – дбайлива господиня, а будинок з городом, а діти можуть допомогти, така старість в радість. В радість і якщо квартира всього з однією кімнатою – менше платити в зимові місяці за опалення. Але якщо звалилися хвороби (а у кого їх немає в цьому віці), якщо не вдалося за життя розжитися всім необхідним – телевізором, холодильником, одягом, вважай, пропав .

Мені за сьогоднішній мій рейд в магазин за хлібом попалися три жебрачки з простягнутою рукою, дві – на сходинках великого магазину-супермаркету. Думаю, вони в тому не опалювальному холі на кам’яних сходах не від хорошого життя. На ринку ще пара стареньких, з тих, які всі знають і подають самі ринкові торговці – хто монеткою, хто пиріжком. Я розмовляла з однією з них. Просила для неї в благодійному фонді допомогу. Вона з дуже літніх людей. Давним-давно працювала на молокозаводі. Пережила і чоловіка, і сина. Живе з дворнягою. Ходить, спираючись на табурет – відмовляють ноги. Мріє про ходунках. Я написала про неї в фонд, в Росію. Просила допомогти . Дізналася її анкетні дані, адреса, телефон. Вони в тому фонді, якщо вірити їх рекламі, всім допомагають. Сказали мені, не змогли її знайти .

Я все також бачу її на ринку з табуреткою і дворнягою. Коли дуже холодно, вона собаку не бере, ходить одна. Звертається до всіх перехожих ввічливо: “Допоможіть, хто, чим може”. На такому щоденному посту, як на роботі. І коли бачиш все це, чомусь дуже зрозумілий сенс блюзнірською фрази “Не дожити б” . Старість – дивний час. Неначе опиняєшся не бажаний, не потрібен, за межею. Наче з повноцінного члена суспільства відразу перетворюєшся на непотрібного і обтяжливого всім людини. Але хіба гідне життя людей похилого віку – НЕ маркер благополучного суспільства? Хоча, про що я …

Читайте також: ЧОМУ ПРОТИ НАДІЇ САВЧЕНКО ВИСУНУЛИ СЕРЙОЗНІ ЗВИНУВАЧЕННЯ

Джерело.

facebook